Politika - Český Metropol

Politika

Po rozpuštění sněmovny přijdou poslanci o plat i kanceláře

Ikona

14. září 2009 - PRAHA | Podle pravidel chodu dolní parlamentní komory musí poslanci po rozpuštění sněmovny nejen opustit své kanceláře, ale přijdou také o příspěvky na stravu, bydlení, asistenty a vrátí veškeré zapůjčené vybavení, které využívali během výkonu svého poslaneckého mandátu.

NERV představil závěrečnou zprávu, inspiroval se Finskem

Ikona

14. září 2009 - BRNO | Národní ekonomická rada vlády (NERV) v pondělí oficiálně ukončila svoji činnost. Novinářům v rámci strojírenského veletrhu v Brně představila hlavní body své závěrečné zprávy. Zpráva má asi 80 stran a vyplývá z ní, že hrubý domácí produkt (HDP) v Česku letos poklesne asi o pět procent.

Sílí hlasy proti volbám v listopadu

Ikona

14. září 2009 - PRAHA | Konání voleb v termínu 6. a 7. listopadu, na kterém se dohodli politici, ani zdaleka není definitivní. A to i přesto, že sněmovna a Senát schválením trvalé změny Ústavy a novely volebního zákona cestu k nim usnadnily, uvádí pondělní vydání deníku E15.

Raninec nevyloučil, že osloví Ústavní soud s další stížností

Ikona

13. září 2009 - PRAHA | Nezařazený poslanec Juraj Raninec nevyloučil v nedělním vysílání Partie televize Prima, že se obrátí na Ústavní soud a napadne novou cestu, jíž chtějí poslanci dojít k předčasným volbám. Momentálně provádím analýzu rozhodnutí a jeho dopadů, rozhodnu se poté, řekl Raninec v televizi.

Prezident otevřel cestu k předčasným volbám

Ikona

12. září 2009 - PRAHA | Prezident Václav Klaus v sobotu večer podepsal ústavní novelu a novelu volebního zákona, které umožní vyhlásit rychle nové předčasné volby. Normy v pátek schválil Senát i Poslanecká sněmovna. Zákony Václav Klaus podepsal po návratu ze schůzky hlav zemí Visegrádu v Polsku, ještě večer ji pošle ke spolupodpisu premiéru Janu Fischerovi.

Paroubek: Ústavní soud nevyhoví další stížnosti na konání předčasných voleb

Ikona

12. září 2009 - PRAHA | Předseda ČSSD Jiří Paroubek se nedomnívá, že by Ústavní soud znovu vyhověl stížnosti na konání předčasných parlamentních voleb. Paroubek to novinářům řekl v sobotu v Praze po jednání vedení strany. Paroubek také řekl, že strana bude mít v pondělí k dispozici právní analýzu čtvrtečního rozhodnutí Ústavního soudu i další možný vývoj.

Senát schválil novelu ústavy, která umožňuje předčasné volby a novelu volebního zákona

Ikona

11. září 2009 - PRAHA | Senát po ústavní změně schválil novelu volebního zákona upravující náhrady pro volební komise a také lhůty, ve kterých je možné konat volby od rozpuštění sněmovny. Návrh podpořilo 69 senátorů, proti nebyl nikdo. Senátoři se v pátek shodli na novele ústavy, ze 72 přítomných pro ni hlasovalo 63 senátorů, proti byli tři. Pozměňovací návrh Marka Bendy (ODS) odsouhlasili již odpoledne poslanci, sněmovnu bude muset rozpouštět prezident po tom, co to odsouhlasí tři pětiny všech členů dolní parlamentní komory

Šéf Senátu Sobotka prosí senátory, aby podpořili novelu ústavy

Ikona

11. září 2009 - PRRAHA | Předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) upozornil, že návrh na ústavní změnu je nezbytné vzhledem k současné neakceschopnosti sněmovny přijmout. Poprosil proto senátory, aby doporučení ústavně-právního výboru návrh přijmout respektovali a zařídili se podle něj.

"Nyní máme na stole kompromis, který nemá vadu ve vztahu k ústavě a právnímu systému," řekl Sobotka.

Nadpoloviční většina Čechů viní za ústavní krizi politické špičky

Ikona

11. září 2009 - PRAHA | Nadpoloviční většina Čechů viní za nastalou situaci okolo Ústavního soudu a jeho rozhodnutí, který vyhověl stížnosti poslance Miloše Melčáka (nez.), vrcholné politické špičky. O odpovědnosti politických špiček za ústavní krizi nemá pochyb 67 procent dotázaných, podle čtvrtečního průzkumu Sanep.

Melčák uspěl u Ústavního soudu

Ikona

10. září 2009 - BRNO | Ústavní soud dnes, 10. září 2009, přijal a bezprostředně poté též veřejně vyhlásil nález, jímž zrušil ústavní zákon č. 195/2009 Sb., o zkrácení pátého volebního období Poslanecké sněmovny, a rozhodnutí prezidenta republiky č. 207/2009 Sb., o vyhlášení voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.

Sobotka: Věřím, že rozhodnutí Ústavního soudu nebude politické

Ikona

10. září 2009 - BRNO | Předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) před zahájením veřejného jednání Ústavního soudu o osudu stížnosti poslance Miloše Melčáka na zkrácení funkčního období Poslanecké sněmovny uvedl, že věří v nepolitické rozhodnutí ústavních soudců. Netroufá si ale odhadnout, zda verdikt padne již ve čtvrtek.

Strana výpisu

... 759 ...