Zajímavosti - Český Metropol

Zajímavosti

FOCUS: Cyril a Metoděj přišli na Moravu před 1146 lety

Ikona

5. července 2009 - MORAVA | Česká republika si v neděli připomíná významnou událost pro české církevní dějiny. Pátého července roku 863 doputovala na území tehdejší Velké Moravy misijní výprava věrozvěstů Konstantina a Metoděje, kteří s sebou přinesli křesťanství.

První žena univerzity

Ikona

18. června 2009 - ÚSTÍ NAD LABEM | Před dvěma roky se ujala vlády na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (UJEP) historicky poprvé žena. Akademický senát měl šťastnou ruku, když dal důvěru doc. Ing. Ivě Ritschelové, CSc. Výsledky hovoří za vše. Nejdůležitější však je, že univerzita začíná přispívat větší měrou k vyrovnání disproporcí ve vzdělanosti obyvatelstva, které v regionu v minulosti vznikly.

Bývalý boxerský šampion Tyson se opět oženil

Ikona

10. června 2009 - LOS ANGELES | Bývalý boxerský světový šampion v supertěžké váze, Američan Mike Tyson, se znovu oženil. Informuje o tom ve středu agentura Reuters. Tyson, který se ženil potřetí v životě, si vzal svojí přítelkyní Lakihou Spicerovou v Las Vegas.

Velitel pozemních sil české armády Žižka představil 20. ročník Dne pozemního vojska „Bahna“

Ikona

9. června 2009 - PRAHA | Velitel pozemních sil Armády České republiky (AČR) brigádní generál Miroslav Žižka představil v úterý v Praze na tiskové konferenci 20. ročník přehlídky Den pozemního vojska „Bahna“, kterou spolu s armádou pořádá Nadace pozemního vojska AČR. Přehlídka se uskuteční v sobotu 20. června v Brdech.

Prezident USA přistane v Drážďanech: letiště je na návštěvu prezidenta Obamy připraveno

Ikona

4. června 2009 - DRÁŽĎANY | Ve dnech 4. a 5. června je na letišti Dresden International očekáván prezident USA Barack Obama, který přiletí v rámci své plánované návštěvy Německa. Díky modernímu vybavení a vynikající přistávací a odletové dráze je letiště na návštěvu prezidenta USA velice dobře připraveno.

Vodohospodáři začali vypouštět Brněnskou přehradu, její hladina klesne nejvíc za 70 let existence

Ikona

4. června 2009 - BRNO | Pracovníci Povodí Moravy začali ve čtvrtek vypouštět Brněnskou přehradu. Potvrdila to vedoucí oddělení vodního a lesního hospodářství Jihomoravského krajského úřadu Andrea Dáňová. Do 25. června chtějí podle jejích slov vodohospodáři odkrýt tři čtvrtiny z celkových 240 hektarů zaplavených pozemků.

Po blescích a hromech přikryje Tatry i Alpy sníh

Ikona

27. května 2009 - BRATISLAVA | Hromy a blesky přinesly do střední Evropy ochlazení. Do konce týdne poklesnou teploty až o patnáct stupňů a v Alpách a ve Vysokých Tatrách napadne sníh, píše ve středu server slovenského deníku Pravda. Slovenský meteorologický ústav předpovídá, že ve vyšších polohách od nadmořské výšky 1400 metrů bude sněžit.

V Telči padl český rekord, sešlo se tam 222 Bílých paní

Ikona

27. května 2009 - TELČ | V Telči na Jihlavsku ve středu padl nový český rekord, před zámkem se tam v rámci Pohádkového dne sešlo 222 Bílých paní. Ve středu to sdělil Miroslav Marek z pelhřimovské agentury Dobrý den, která se stará o česká nej.

FOCUS: Jaderné velmoci v datech

Ikona

18. května 2009 - PRAHA | Podle Smlouvy o nešíření jaderných zbraní (NPT) je v současné době uznáváno pět jaderných velmocí: Spojené státy, Rusko, Velká Británie, Francie a Čína. Tři další státy, které nebyly signatáři NPT, po jejím uzavření v roce 1968 uskutečnily jaderné testy - Indie, Pákistán a Severní Korea.

Vesmírní montéři z Atlantisu zahájili údržbu Hubbleova teleskopu

Ikona

14. května 2009 - OBĚŽNÁ DRÁHA | Dva američtí astronauti vystoupili z raketoplánu Atlantis a vznášejí se kolem zrcadla Hubbleova teleskopu, informuje ve čtvrtek agentura Reuters. Zapouzdřeni do objemných skafandrů zahájili John Grunsfeld (50) a Andrew Feustel (43) práce na údržbě a modernizaci zařízení, které lidstvu už 19 let z oběžné dráhy Země zprostředkovává jedinečné snímky ze vzdálených končin vesmíru.

Raketoplán Atlantis utržil při startu šrámy, má poškozené křídlo

Ikona

12. května 2009 - HOUSTON | Raketoplán Atlantis poškodily při startu úlomky z nosné rakety. Oznámila to v úterý americká vesmírná agentura NASA.
Atlantis se sedmi astronauty odstartoval z Kennedyho vesmírného centra na Floridě v pondělí na jedenáctidenní misi k Hubbleově teleskopu.

Strana výpisu

... 593 ...