Zajímavosti - Český Metropol

Zajímavosti

Záchranáři se starají o první mládě - kunu

Ikona

2. dubna 2009 - Rokycany | O tom, že jaro již je v plném proudu, se každý den přesvědčují rokycanští ochránci přírody provozující záchranné centrum pro volně žijící živočichy. Začínají kvést rostliny, pupeny stromů se již nalévají, aby v brzké době pustily první květy či lístky, přilétají tažní ptáci, jsou již i první mláďata. Tím úplně letošním prvním je několikadenní mládě kuny skalní, které bylo nalezeno na půdě domu v Králově Dvoře na Berounsku. Ochránci přírody z Rokycan mládě převzali a převezli do záchranného centra, kde se o něj budou starat několik týdnů.

Duben v myslivosti

Ikona

31. března 2009 - Česká republika | Dubnem začíná pro myslivce nový rok. Zvěř postupně přestává navštěvovat přikrmovaní zařízení. V dubnu myslivci čistí krmelce a jejich okolí. Veškeré zbytky potravy musí být odstraněny, okolí je nutné shrabat a posypat nehašeným páleným vápnem, což pomůže tlumit rozvoj parazitů.

Národní park Šumava oslavil osmnáct let

Ikona

23. března 2009 - Šumava | Před 18- ti lety byl k zajištění ochrany přírody a krajiny na Šumavě zřízen Národní park Šumava, jež je mimořádným územím, kde má příroda stále dost prostoru žít si podle svých tisíciletých zvyklostí a zákonů. Národní parřk oslavil přesně v pátek 18. narozeniny.

První společné chvíle Toma a Berty

Ikona

19. března 2009 - Praha | Poprvé chovatelé z pražské zoo spojili lední medvědy Toma a Bertu do jedné expozice ve středu 18. března v 8 hodin ráno.

V pražské zoo se narodila želva černavá

Ikona

15. března 2009 - Praha | Kromě žirafy se 8. března narodila i želva černavá s jubilejním pořadovým číslem 100.

Na Rokycansku už zpívají špačci a skřivani

Ikona

5. března 2009 - Rokycansko | I přesto, že venku ještě panují rozmary počasí, vracejí se na svá hnízdiště postupně tažní ptáci, kteří nás před zimou pravidelně opouštějí. Po čejkách, skřivanech a holubech hřivnáčích je jedním z nich špaček obecný, kterého již měli možnost pozorovat rokycanští ochránci přírody přímo v centru Rokycan i na přilehlých loukách za městem.

V Děčíně pomohli hadovi

Ikona

4. března 2009 - Děčín | Zanícený píštěl, pět silných chlapů, veterinář a více než čtyřicetikilový had. Tak přesně tak to vypadalo na začátku týdne v Expozici Rajské ostrovy děčínské zoologické zahrady.

Podle DNA zjistí, zda je rys z Karpat či ze Šumavy

Ikona

25. února 2009 - Chomutov | Podkrušnohorský zoopark chová samici rysa evropského, která byla nalezena jako hladové a zatoulané mládě ve skleníku v Kašperských horách. Samice byla umístěna v záchranné stanici, od 20.4.2007 si ji mohou prohlédnout návštěvníci zooparku.

Pachy mohou povědět, kde se nacházíme

Ikona

24. února 2009 - Česká republika | Pachy a vůně nás provázejí na každém kroku. Některé nám jsou příjemné, jiné méně, některé nás mohou dokonce obtěžovat. Během vánočních svátků si naše nosy přišly na své, ať už se jednalo o sladké vůně vánočního cukroví, jehličí, smažícího se kapra nebo vůně neodmyslitelně spjaté s Vánocemi - vůně purpury a doutnajících františků. Na druhou stranu každý, kdo jel někdy okolo chemičky, potravinářského podniku, kafilérie nebo velkovýkrmny prasat, mohl i poslepu poznat, kde se nachází. Napověděl by mu totiž jeho čich. Právě problematika pachové zátěže je dalším tématem z cyklu článků „Chemie a životní prostředí“.

Rozmary počasí dělají vrásky volně žijícím živočichům

Ikona

23. února 2009 - Rokycany | Rozmary počasí, které panují v těchto dnech, dělají vrásky nejen silničářům či motoristům, ale i volně žijícím živočichům. Nejeden z nich už na celkové vysílení organismu z důvodu nedostatku potravy zaplatil životem. Své by o tom mohli povídat rokycanští ochránci přírody, kteří v těchto dnech pravidelně vyjíždějí k nejrůznějším případům. Kromě záchranářské činnosti se snaží i o praktickou pomoc v přírodě pravidelným přikrmováním, zejména drobného zpěvného ptactva.

Dvouhrbý přírůstek v ústecké zoo

Doprovodný obrázek

23. února 2009 - Ústí nad Labem | Ve čtvrtek ve 13:00 hodin přišlo v ústecké zoo na svět další mládě – tentokrát u velbloudů dvouhrbých. Porod i v tomto chladném období probíhal venku, což však není u tak otužilých a houževnatých zvířat jako jsou velbloudi nic neobvyklého.

Strana výpisu

... 595 ...