Zdraví - Český Metropol

Zdraví

STEM: Lidé oceňují kvalitu zdravotní péče, nejhůře hodnotí práci prezidenta

22. února 2022 - Lidé v České republice z jednotlivých oblastí života hodnotí nyní nejlépe kvalitu zdravotní péče. Následuje setrvale pozitivně hodnocená práce městských a obecních úřadů. Naopak kritičtí jsou Češi k politické reprezentaci, nejhůře lidé hodnotí činnost prezidenta. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM, která dotazované nechala jednotlivé oblasti života společnosti známkovat jako ve škole. Výsledky průzkumu dnes agentura poskytla ČTK. Výrazné zlepšení hodnocení kvality zdravotní péče podle autorů průzkumu zřetelně odráží ocenění práce zdravotníků během epidemie koronaviru.

Firmám a živnostníkům dnes končí povinnost pravidelného testování

18. února 2022 - Firmám, živnostníkům, ale i veřejným institucím dnes končí povinnost pravidelného testování. Pracovníci, kteří neměli dokončené očkování nebo v posledním půl roce neprodělali nemoc covid-19, se museli jednou týdně testovat od konce listopadu. Kvůli zhoršení epidemické situace vláda od 17. ledna nařídila testování všem zaměstnancům, a to dvakrát za týden.

Pojišťovny lidem na doplatcích za léky vrátily stovky milionů Kč, meziročně více

16. února 2022 - Zdravotní pojišťovny vrátily svým pojištěncům stovky milionů korun z doplatků, které lidé zaplatili za léky v loňském roce. Částka, kterou pojišťovny poslaly lidem zpět, se meziročně zvedla v průměru asi o osm procent. Vyplývá to z údajů, které dnes ČTK poskytlo pět ze sedmi zdravotních pojišťoven. Informace od ostatních ČTK zjišťuje. Peníze pojišťovny vrací nejčastěji seniorům nad 70 let.

Festival upozorní na vzrůstající psychické problémy dětí a mladistvých

14. února 2022 - Festival Na Hlavu upozorní na vzrůstající psychické problémy dětí a mladistvých i na nedostatek psychiatrů. Letos se koná jeho šestý ročník. Pořádá jej Národní ústav duševního zdraví (NUDZ) z Klecan u Prahy spolu s iniciativou Na rovinu a Městskou knihovnou v Praze, kde v pátek festival začne. Akce potrvá do neděle, podrobný program je na www.festivalnahlavu.cz. Určený je široké veřejnosti, zejména rodičům, učitelům a dalším pedagogickým pracovníkům. ČTK to dnes řekl mluvčí NUDZ Jan Červenka.

Ročně se narodí 300 dětí se závažnými poruchami kvůli pití alkoholu matkou

12. února 2022 - Každoročně se v Česku narodí asi 300 dětí, které mají v důsledku nadměrného pití alkoholu matkou závažné poruchy nervového systému, deformity obličeje či poruchy růstu. Rozvine se u nich takzvaný fetální alkoholový syndrom. Dalších zhruba 3000 dětí má kvůli konzumaci alkoholu matkou zdravotní komplikace. Vyplývá to odhadů odborníků. Podle nich neexistuje žádné množství alkoholu, které by se dalo v těhotenství považovat za bezpečné. Informovalo o tom Centrum podpory veřejného zdraví (CPVZ) při Státním zdravotním ústavu.

Lékaři chystají studii, která má potvrdit účinky laseru pro léčbu post-covidu

12. února 2022 - Čeští lékaři připravují studii, která má potvrdit účinky laserové terapie na poškozené plíce pacientů po covidu-19. Už v březnu loňského roku s ním ošetřovali i hospitalizované včetně lidí na jednotkách intenzivní péče. Na tiskové konferenci to dnes uvedl primář rehabilitačního oddělení Oblastní nemocnice Kolín Lukáš Cibulka. Klinická data z ošetření více než 700 pacientů podle něj ukázala zlepšení u více než 90 procent, kteří léčbu ambulantně nehrazenou z veřejného zdravotního pojištění podstoupili. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) novinářům řekl, že aby tato metoda byla hrazená z pojištění, museli by o ni požádat zástupci odborných společností, což se podle jeho informací zatím nechystají.

Většina protiepidemických opatření končí, od března zůstanou asi jen respirátory

10. února 2022 - Většina opatření proti šíření koronaviru v Česku během února skončí, od března zůstane jen minimum restrikcí - povinné bude zřejmě už jen nošení respirátorů ve vnitřních prostorech. Záležet ale bude na vývoji epidemie, která v těchto dnech podle odhadů kulminuje. Od čtvrtka se lidé při návštěvě restaurací, kadeřnictví, bazénů, divadel, kin či sportovních utkání už nebudou muset prokazovat covidovými pasy, tedy dokladem o očkování nebo prodělání nákazy. Premiér Petr Fiala (ODS) po dnešním jednání kabinetu oznámil, že postupně se budou také navyšovat počty účastníků hromadných kulturních a sportovních akcí.

Prokazování covidovými certifikáty končí od čtvrtka, ve středu to projedná vláda

8. února 2022 - Nová pravidla, která zruší prokazování covidovými certifikáty, budou podle ministerstva zdravotnictví platit od půlnoci ze středy na čtvrtek. Ve středu je projedná vláda. ČTK to dnes řekl mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.

V pátek přibylo 28.658 nově nakažených, výrazně méně než před týdnem

5. února 2022 - V Česku v pátek přibylo 28.658 potvrzených případů covidu-19. Je to nejméně za týden a o 18.600 méně než minulý pátek. Dalších 5150 lidí se koronavirem nakazilo opakovaně. Také v tom případě je to mezitýdenní pokles, a to o téměř 3000 reinfekcí.

Epidemie koronaviru v Praze už slábne, případů za týden ubylo o desetinu

4. února 2022 - V Praze už epidemie koronaviru slábne. V úterý byl sice druhý nejvyšší denní přírůstek případů za dobu epidemie, proti předchozímu týdnu ale potvrzených nákaz ubylo zhruba o desetinu. Po předchozím nárůstu začala klesat také incidence, tedy počet případů za týden na 100.000 obyvatel. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Počet hospitalizovaných s covidem-19 v pražských nemocnicích se ale za poslední tři týdny zdvojnásobil.

V Ústeckém kraji se vysoký počet nákaz neprojevuje, ruší se covidová oddělení

2. února 2022 - V Ústeckém kraji jsou stále vysoké počty nově zjištěných lidí s pozitivním testem na covid-19. Za úterý přibylo 3935 případů, což je o 1096 více než před týdnem a o 45 méně než minulou středu, kdy padl v regionu denní rekord. V nemocnicích se vysoký počet nakažených neprojevuje, některá covidová oddělení se ruší. V izolaci nebo karanténě jsou stovky policistů, desítky hasičů a záchranářů, situaci se ale daří zvládat. Zcela zavřena je kvůli covidu jedna škola. Řekl to dnes hejtman Jan Schiller (ANO) po zasedání krajského krizového štábu.

Strana výpisu

6 ...