Zdraví - Český Metropol

Zdraví

Stárnutí populace: Společenský problém, nebo investiční příležitost?

13. ledna 2022 - Česká republika se podobně jako další západní státy potýká se stárnutím populace. Zatímco v roce 2019 představovala produktivní složka populace (15-64 let) 64,1 % obyvatel a v postproduktivním věku se nacházelo 19,9 % obyvatel, kolem roku 2060 by měl podíl obyvatel v postproduktivní věku dle optimistických prognóz stoupnout o polovinu.

Ombudsman se u ÚS připojil do řízení o zrušení části vyhlášky o očkování

Zdroj: Wikimedia

12. ledna 2022 - Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček se jako vedlejší účastník připojil k řízení u Ústavního soudu o návrhu skupiny senátorů na zrušení části vyhlášky o povinném očkování proti covidu. Za poslední týden se na ombudsmana obrátilo na 5000 stěžovatelů, kteří s povinným očkováním seniorů a určitých profesí proti covidu nesouhlasí. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí Kancelář veřejného ochránce práv Markéta Bočková.

V nemocnicích v Ústeckém kraji jsou stále omezeny plánované operace

11. ledna 2022 - Hospitalizovaných s covidem-19 je stále hodně a čeká se na to, jak situaci ovlivní šíření varianty omikron. ČTK to dnes řekla Jana Mrákotová, mluvčí Krajské zdravotní (KZ), pod níž patří sedm nemocnic v kraji.

Rakušan předloží krizovému štábu seznam profesí pro pracovní karanténu

9. ledna 2022 - Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) předloží v pondělí Ústřednímu krizovému štábu návrh seznamu profesí, na které by měla dopadat pracovní karanténa. Očekává, že nad návrhem se uskuteční debata i s hejtmany. Uvedl to dnes v diskusním pořadu Partie CNN Prima News. Lidé z vybraných profesí, kterým by v práci vyšel pozitivně antigenní test, by mohli i nadále chodit do práce.

Na Václavském náměstí se dnes sešli odpůrci povinného očkování proti covidu

9. ledna 2022 - Protestující po vládě požadují zrušit vyhlášku o povinném očkování pro vybrané profese a lidi nad 60 let. Vystupující kritizovali účinnost vakcín, očkování dětí nebo nošení roušek. Lidé si přinesli státní vlajky nebo transparenty s hesly. Akci svolala do iniciativa Chcípl PES. Demonstrující zaplnili prostor před sochou sv. Václava až k ústí Opletalovy ulice a rovněž stáli na přilehlé vozovce. Protestující mají dnes ještě naplánován pochod centrem města mj. k sídlu vlády ve Strakově akademii a následně na Hradčanské náměstí.

V Ústeckém kraji epidemie koronaviru sílí, rychle se šíří varianta omikron

7. ledna 2022 - Rychle se šíří varianta omikron. Počet nově nakažených v mezitýdenním srovnání vzrostl poprvé od začátku prosince. Za týden přibylo 3222 nových případů, o 627 víc než před týdnem. Vyplývá to z informací krajské hygienické stanice a údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Varianta omikron se na případech podílí zhruba třetinou.

Po více než dvou letech našli veterináři svalovce, byl v divočácích z Polska

7. ledna 2022 - Veterináři zhruba po 2,5 letech zjistili v Česku výskyt nebezpečného parazita svalovce (Trichinella). Šlo o larvy u dvou kusů divočáků dovezených do Karlovarského kraje z Polska, sdělil dnes ČTK mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Obě prasata budou zlikvidována v asanačním podniku.

Armáda spásy otevřela v Praze ordinaci praktického lékaře pro bezdomovce a chudé

Zdroj: www.armadaspasy.cz

5. ledna 2022 - Armáda spásy otevřela v Praze ordinaci praktického lékaře určenou lidem bez domova a pro chudé a sociálně vyloučené. Ordinace je v Centru sociálních služeb Bohuslava Bureše, které Armáda spásy provozuje v Praze 7. Zdravotnický personál poskytne ošetření i lidem bez dokladů či bez zdravotního pojištění. Novinářům to dnes sdělil ředitel sociálních služeb Armády spásy Jan František Krupa. Armáda spásy provozuje podobnou ordinaci v Ostravě. V Praze se mohou lidé bez domova nechat ošetřit také v ambulanci v centru U Bulhara, které provozuje organizace Naděje.

Karanténa a izolace kvůli covidu-19 se od úterý zkrátí na pět dní

5. ledna 2022 - Izolace nakažených koronavirem a karanténa jejich kontaktů se podle premiéra Petra Fialy (ODS) zkrátí na pět dní. Je to potřebné kvůli šíření nakažlivější varianty koronaviru omikron, řekl po dnešním jednání vlády. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) doplnil, že změna bude účinná od úterý příštího týdne. V té době bude i podle Státního zdravotního ústavu omikron tvořit více než 50 procent případů.

FN Hradec Králové má tři nové kliniky, vznikly po dohodě s Lékařskou fakultou UK

Zdroj: www.fnhk.cz

4. ledna 2022 - Fakultní nemocnice (FN) Hradec Králové od začátku roku 2022 zřídila tři nové kliniky. Vznikly po dohodě s Lékařskou fakultou UK v Hradci Králové. Jde o společné pracoviště fakulty a nemocnice.

Petice proti povinnému očkování profesních skupin má skoro 14.000 podpisů

3. ledna 2022 - Petici proti povinnému očkování profesních skupin proti nemoci covid-19 podepsalo dosud téměř 14.000 lidí, z toho zhruba 3200 policistů, hasičů, záchranářů či vojáků. V tiskové zprávě to dnes oznámili zástupci Iniciativy 21. Někteří uživatelé sociálních sítí ale upozornili na to, že petice nevyžaduje žádné potvrzení totožnosti, nelze tedy říct, kolik ze signatářů skutečně slouží u některé ze složek integrovaného záchranného systému (IZS).

Strana výpisu

8 ...