Zdraví - Český Metropol

Zdraví

Na Homolce zavedli pacientovi nový typ bezdrátového kardiostimulátoru

Zdroj: Wikipedia

25. března 2022 - Lékaři Nemocnice Na Homolce v Praze zavedli pacientovi na začátku února nový typ bezdrátového kardiostimulátoru, takzvaný dvoudutinový stimulátor, který se implantuje do srdeční komory a síně. Dosud se tyto bezdrátové přístroje omezovaly na jednodutinovou stimulaci, zaváděly se buď do pravé komory, nebo síně. Novou technologii už má 21 pacientů. ČTK o tom informovali zástupci nemocnice.

Pro uprchlíky z Ukrajiny se otevřely nové ambulance v Mostě a Ústí

23. března 2022 - Speciálně pro uprchlíky z Ukrajiny se otevřely nové ambulance v nemocnicích v Ústí nad Labem a v Mostě. Jinde občany Ukrajiny ošetřují v rámci urgentních příjmů či odborných ambulancí. ČTK o tom dnes informovala Krajská zdravotní, pod niž většina nemocnic v kraji spadá. Přes krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině prošlo podle hasičů více než 8000 uprchlíků ze země zasažené válčeným konfliktem.

Vlekaři si letošní sezonu většinou chválí, ze zisků uhradí loňské ztráty

21. března 2022 - Letošní zimní sezonu si provozovatelé lyžařských areálů v Česku většinou chválí. Ze zisků chtějí uhradit ztráty z loňské zimy, kdy byly sjezdovky zavřené kvůli protiepidemickým opatřením. Koronavirus ale ovlivnil i letošní sezonu, až do únorového rozvolnění chyběli v některých střediscích zahraniční turisté. Komplikace působí i rostoucí ceny energií. Pro níže položené areály pak byla problémem například i obleva na začátku ledna, řekli provozovatelé ČTK. Některé areály už sezonu skončily nebo ji pomalu končí, jinde plánují jezdit ještě o Velikonocích.

VZP odhaduje, že platby státu nepokryjí úhrady péče za uprchlíky

19. března 2022 - Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) odhaduje, že náklady na zdravotní péči o ukrajinské uprchlíky budou kolem 5,9 miliardy korun, tedy zhruba o dvě miliardy Kč vyšší než platby státu za jejich pojistné. Na dotaz ČTK to dnes na 16. kongresu primární péče řekl ředitel VZP Zdeněk Kabátek. Náklady za péči o řádově stovky tisíc uprchlíků podle něj systém zvládne, otázkou jsou dopady na příjmovou stranu pojištění. Mluvčí ministerstva financí Tomáš Weiss sdělil ČTK, že dospělí uprchlíci z Ukrajiny budou v Česku pracovat, což na odvodech pojistného přinese do zdravotního pojištění příjmy.

Komora nedoporučuje lékárnám bezplatně vydat léky na předpis Ukrajincům bez víz

18. března 2022 - Česká lékárnická komora (ČLnK) nedoporučuje lékárnám bezplatně vydávat léky na předpis ukrajinským uprchlíkům, kteří ještě nemají vyřízené vízum. Úhrada od zdravotních pojišťoven podle ní v takovém případě není zaručená. ČLnK to odpověděla na dotaz ČTK. Na problém upozornil na twitteru šéf Grémia majitelů lékáren Marek Hampel, lékárníkům doporučuje, aby takové pacienty odkázali na policii nebo na krajské asistenční centrum.

Zájem o očkování proti koronaviru v Ústeckém kraji rapidně klesl

17. března 2022 - Zájem o očkování proti koronaviru v Ústeckém kraji rapidně klesl. Nezvýšila ho ani nová vakcína Novavax. Denní počty nově nakažených přitom mírně rostou. Očkovací centra omezují provoz stejně jako odběrová místa, na PCR testy už chodí pouze jednotlivci. ČTK a Českému rozhlasu to řekl krajský koordinátor pro očkování Petr Severa.

Vznik epidemie chřipky ještě nelze vyloučit, rizikem i migrace

15. března 2022 - Vznik letošní chřipkové epidemie není podle vedoucího Oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Jana Kynčla zatím možné definitivně vyloučit. V současné době zaznamenávají laboratoře jen jednotky případů chřipky, zejména typu A/H3. K šíření respiračních infekcí může podle něj přispět i migrace z Ukrajiny, sdělil ČTK.

Ke zdravotnímu pojištění se v ČR registrovalo téměř 153.000 uprchlíků z Ukrajiny

14. března 2022 - Ke zdravotnímu pojištění se v Česku k dnešnímu dni registrovalo 152.692 uprchlíků z Ukrajiny, z toho je 68.125 dětí. Z dospělé populace tvoří 80 procent ženy. Novinářům to dnes řekl ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Zdeněk Kabátek. Nejvíce uprchlíků eviduje pojišťovna v Praze, zhruba 39.000. Zdravotní pojištění mohou v ČR získat ti, kteří mají vízum o strpění.

Babiše do IKEM převezli kvůli krátké ztrátě vědomí, jeho vyšetření pokračují

14. března 2022 - Bývalého premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše v pátek sanitka převezla do pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) poté, co nakrátko ztratil vědomí. Má také částečnou neprůchodnost střev, jeho stav se ale zlepšuje. Babiš to včera večer napsal na facebooku. Předseda nejsilnější opoziční strany ze zdravotních důvodů už dříve zrušil svůj program, původně se měl dnes zúčastnit televizní debaty s předsedou vlády Petrem Fialou (ODS).

Respirátory jsou povinné už jen v dopravě, zdravotnictví a sociálních službách

14. března 2022 - Nošení respirátorů je ode dneška povinné už pouze v hromadné dopravě, zdravotnictví a sociálních službách. Na ostatních místech není nutná žádná ochrana dýchacích cest. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) minulý týden uvedl, že pokud bude pokračovat příznivý vývoj pandemie koronaviru, skončí v dubnu nutnost nosit respirátory úplně.

Lékaři budou moci od května předepsat elektronicky i zdravotnické prostředky

11. března 2022 - Zdravotnické prostředky budou moci lékaři předepisovat stejně jako léky elektronicky na dálku od 1. května letošního roku. Využívání elektronických poukazů nebude na rozdíl od receptů na léky povinné, dál budou fungovat i papírové. Vyplývá to ze zveřejněného návrhu vyhlášky ministerstva zdravotnictví. Původně měla nová možnost začít fungovat už od března.

Strana výpisu

4 ...