Zdraví - Český Metropol

Zdraví

Žáci a studenti se vracejí po Vánocích do škol, všechny čeká testování

3. ledna 2022 - Po vánočních prázdninách se dnes do lavic vrací žáci a studenti základních a střeních škol. Hned první den čekají školy testování na koronavirus, které se oproti dosavadní praxi v prvních 14 dnech nového roku zintenzivní, bude dvakrát týdně. Navíc se budou testovat i očkovaní a ti, kteří covid v posledním půl roce prodělali.

S některými typy leukemie už pacienti nemusí na transplantaci, jen užívají léky

30. prosince 2021 - Pacienti s některými typy leukemií v současnosti už nemusí na transplantaci kostní dřeně, stačí jim dvakrát denně spolknout lék. Největším problémem v hematologii nyní není to, že by lékaři neuměli nádor léčit, ale to, že se časem vrátí. Veškeré úsilí hematologů tedy směřuje k tomu, aby se nádor nevrátil. ČTK to v rozhovoru řekl ředitel Ústavu hematologie a krevní transfuze (ÚHKT) Petr Cetkovský. Ústav, od jehož vzniku uplyne na začátku ledna 70 let, nyní prochází velkou přestavbou. Kromě léčby pacientů s nádorovými onemocněními typu leukemie a jinými poruchami krve se věnuje také výzkumu. Cetkovský vyzdvihl především výzkum v imunoterapii. Ústav rovněž spravuje banku pupečníkové krve pro nepříbuzné dárcovství. Její význam poklesl a časem bude utlumena.

V Ústeckém kraji se potvrdily první dva případy nákazy variantou omikron

30. prosince 2021 - V Ústeckém kraji se potvrdily první dva případy nákazy variantou koronaviru omikron. Ta je čtyřikrát nakažlivější než varianta delta. Hygienici omikron zaznamenali u cestovatele z Teplicka, který byl na Zanzibaru, a uživatelky drog z ústecké čtvrti Neštěmice. Informovala o tom dnes v severočeské příloze Mladá fronta Dnes.

Ministerstvo školství navrhuje nákup dalších 14 milionů testů pro školy

28. prosince 2021 - Ministerstvo školství vládě ve středu navrhne nákup dalších 14 milionů antigenních samotestů na covid-19 pro testování ve školách. Zakázka by měla být vypsána nejpozději 3. ledna, její vítěz by měl testy dodat postupně v únoru a březnu. Počítá se s testováním i očkovaných dětí a těch, které nedávno prodělaly covid. Vyplývá to z materiálu pro jednání vlády, který má ČTK k dispozici. Nákup testů pro leden a únor byl jedním z prvních kroků vlády po nástupu v polovině prosince. Na nákup testů pro další měsíce musí po skončení nouzového stavu vypsat běžnou veřejnou zakázku.

Otevření skupiny nad 30 let v Libereckém kraji výrazně zvýšilo zájem o očkování

27. prosince 2021 - V Libereckém kraji se dnes výrazně zvýšil zájem o očkování. Od dnešního rána se totiž mohou k přeočkování třetí, posilující dávkou hlásit i lidé od 30 let věku, kteří byli očkovaní proti covidu-19 před více než pět měsíci. Zájem o očkování se dnes zvýšil několikanásobně, na většinu ze zájemců by se ale mělo dostat ještě v tomto týdnu, zbylí budou očkováni po Novém roce, řekl ČTK po dnešním jednání Krizového štábu Libereckého kraje radní pro zdravotnictví Vladimír Richter (ODS).

Ve středu přibylo 7682 případů covidu, nejméně za všední den od 1. listopadu

23. prosince 2021 - Testy odhalily 7682 nakažených, skoro o čtyři tisíce méně než před týdnem. Dál zvolna ubývá lidí, kteří jsou s koronavirem v nemocnicích. Uplynulý den jich bylo 4453, před týdnem asi o 1400 víc. Počet covidových pacientů ve vážném stavu klesl za sedm dní z téměř tisícovky pod 800, vyplývá ze statistik na webu ministerstva zdravotnictví.
Testy odhalily 7682 nakažených, skoro o čtyři tisíce méně než před týdnem. Dál zvolna ubývá lidí, kteří jsou s koronavirem v nemocnicích. Uplynulý den jich bylo 4453, před týdnem asi o 1400 víc. Počet covidových pacientů ve vážném stavu klesl za sedm dní z téměř tisícovky pod 800, vyplývá ze statistik na webu ministerstva zdravotnictví.

Vojáci v nemocnicích v Ústeckém kraji zůstávají, počet nákaz covidem klesá

Zdroj: Wikipedia

22. prosince 2021 - V nemocnicích v Ústeckém kraji budou vojáci pomáhat i po Novém roce. Denní přírůstky nakažených covidem nadále klesají, mírně ubylo lidí s koronavirem v nemocnicích. Obavy panují z komunitního šíření varianty omikron o vánočních svátcích, i když tato varianta v Ústeckém kraji zatím potvrzena nebyla. Novinářům to po dnešním zasedání krajského krizového štábu řekl hejtman Jan Schiller (ANO).

Zemřel neurochirurg Vladyka, který stál u zavádění gama nože v ČR

Zdroj: Wikimedia

21. prosince 2021 - V neděli zemřel ve věku 98 let neurochirurg Vilibald Vladyka, který stál v 90. letech minulého století u zavádění gama nože v Česku. O jeho úmrtí dnes ČTK informovala Nemocnice Na Homolce, kde Vladyka působil. Podle nemocnice stál lékař u zrodu stereotaktické neurochirurgie, která díky rozvoji radiodiagnostických metod umožňuje přesnou lokalizaci postižených míst v mozku a její následnou léčbu.

V Libereckém kraji jsou další tři potvrzené případy varianty koronaviru omikron

20. prosince 2021 - Potvrdila to sekvenace provedená v laboratoři liberecké nemocnice. ČTK to bez dalších podrobností sdělil mluvčí liberecké nemocnice Václav Řičář. Hygienici by se k novým případům měli vyjádřit na dnešní tiskové konferenci Libereckého kraje po jednání krajského krizového štábu.

Nových případů koronaviru v Libereckém kraji ubylo, za týden jich je 3727

17. prosince 2021 - V Libereckém kraji za předchozích sedm dnů přibylo 3727 nově potvrzených případů koronaviru, o týden dříve jich 4125. Epidemie v kraji slábne poslední dva týdny, maximem podzimní vlny bylo 4236 nových případů na přelomu listopadu a prosince. Incidenční číslo, tedy počet nově nakažených za sedm dní v přepočtu na 100.000 obyvatel, se za poslední týden snížilo z 932 na 842. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví.

Zeman podepsal příspěvek až 370 Kč denně pro lidi v karanténě

16. prosince 2021 - Až 370 korun denně budou opět dostávat lidé, kteří se ocitli v karanténě nebo izolaci kvůli koronaviru. Příspěvek k nemocenské, tedy k náhradě mzdy či platu, bude vyplácen těm, kteří se do koronavirové karantény dostali nebo dostanou od konce letošního listopadu do konce února příštího roku. Počítá s tím zákon o mimořádném příspěvku zaměstnanci při nařízené karanténě, který prezident Miloš Zeman podepsal. ČTK o tom dnes informoval jeho mluvčí.

Strana výpisu

9 ...