Zdraví - Český Metropol

Zdraví

V neděli přibylo v Česku necelých 600 případů covidu, nejméně od října

25. dubna 2022 - Praha 25. dubna (ČTK) - Testy v neděli potvrdily v Česku 594 nových případů covidu-19, to je nejméně za jeden den od loňského 10. října. Ve srovnání s minulou velikonoční nedělí počet odhalených případů klesl o zhruba 160. Laboratoře odhalily za uplynulý den také 114 podezření na opakovanou nákazu, podobně jako před týdnem.

Vědci objevili struktury v genetické informaci viru klíšťové encefalitidy

22. dubna 2022 - České Budějovice 22. dubna (ČTK) - Vědci objevili struktury v genetické informaci viru klíšťové encefalitidy. Objev může pomoci při hledání nových antivirotik pro léčení nemoci. Nyní mohou lidé s klíšťovou encefalitidou využívat pouze podpůrnou léčbu. Na objevu struktury označované jako guaninové kvadruplexy se podíleli vědci z několika ústavů. ČTK to řekla Daniela Procházková z českobudějovického biologického centra Akademie věd ČR.

Epidemie covidu dál zpomaluje, v neděli testy odhalily 750 nových případů

Ilustrační fotografie

19. dubna 2022 - Praha 18. dubna (ČTK) - Testy v neděli potvrdily v Česku 749 nových případů covidu-19, nejnižší denní počet od loňského 10. října. Ve srovnání s předchozí nedělí počet odhalených případů klesl o zhruba 650. Výrazně nižší byl ale i počet provedených testů na koronavirus. V neděli jich laboratoře provedly 4811, nejméně za jeden den od září 2020. Počet úmrtí lidí s covidem od začátku epidemie se v Česku blíží 40.000. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Válek doporučuje dál nosit respirátory v dopravě, povinné od čtvrtka nebudou

13. dubna 2022 - Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) doporučuje dál nosit respirátory ve veřejné dopravě i dalších prostorech, kde je větší množství lidí. Povinné ale od čtvrtka nebudou. Novinářům to dnes řekl před zahájením jednání vlády. Počty pozitivně testovaných na koronavirus za den začaly po stagnaci od konce března v dubnu znovu klesat, tento týden je jich kolem 4000 denně. Odborníci ale odhadují, že reálné počty nakažených, kteří se nejdou testovat nebo příznaky nemají, mohou být dvakrát až třikrát vyšší.

Válka vychýlila poptávku po lékárenských produktech jen dočasně

12. dubna 2022 - Ruská invaze na Ukrajinu vychýlila podle generálního ředitele sítě lékáren Dr.Max Daniela Horáka poptávku po lékárenském sortimentu jen dočasně. U některých produktů to vedlo k dočasné nedostupnosti, nyní je ale situace již dobrá, řekl dnes na tiskové konferenci Horák.

Nová kampaň upozorňuje na rizika podávání alkoholu i nealko piv dětem

Zdroj: Flickr

12. dubna 2022 - Na rizika podávání alkoholu i nealkoholických piv dětem upozorňuje nová kampaň Nechmel děti. V Česku jsou často právě rodiče mezi prvními lidmi, od nichž dítě alkohol dostane, řekl ČTK vedoucí kampaně Petr Freimann. Za projektem stojí tým pořádající kampaň Suchej únor, která má za cíl motivovat dospělé k omezení pití alkoholu. Freimann v souvislosti s nynější kampaní odkázal na průzkum, který tým inicioval, podle něhož si každé čtvrté dítě poprvé přiťuklo sklenkou alkoholu v přítomnosti svých rodičů. Kampaň Nechmel děti dnes představili pořadatelé v Praze, plánují mimo jiné spustit osvětový web.

Chřipka se stává vedle koronaviru dominantním respiračním virem

9. dubna 2022 - Chřipka typu A se v Česku v posledních týdnech stává vedle koronaviru dominantním virem. Vyplývá to z informací Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Dříve chřipková epidemie obvykle přicházela v lednu a únoru, v předchozích dvou letech ji prakticky zastavilo nošení respirátorů. V polovině března ale experti SZÚ varovali, že letošní epidemii chřipky nelze zcela vyloučit.

Farmaceutické firmy z ČR darovaly Ukrajině léky za 30 milionů korun

7. dubna 2022 - Farmaceutické firmy z ČR darovaly dosud na pomoc Ukrajině léky za 30 milionů korun. Dnes odjížděl z Prahy čtvrtý kamion s 720.000 baleními léků. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) uvedl, že jde o léky, které neměly směřovat na český trh, nehrozí proto, že by chyběly českým pacientům.

Respirátory v dopravě zřejmě nebudou od Velikonoc povinné

7. dubna 2022 - Nošení respirátorů ve veřejné dopravě kvůli omezení šíření koronaviru zřejmě nebude povinné od Velikonoc. Ve zdravotnických a sociálních zařízeních zůstanou déle. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Ve většině vnitřních veřejných prostor povinnost zakrývání dýchacích cest skončila 14. března.

Počet těžkých nehod cyklistů stoupá, stát spustí kampaň na zvýšení ohleduplnosti

6. dubna 2022 - Cyklistů na silnicích přibývá, s tím ale roste i riziko nebezpečných situací. Počet těžkých nehod cyklistů stoupá, loni při nich v Česku zemřelo 43 osob, meziročně o tři více. Většina veřejnosti přitom podle průzkumu vnímá vztah cyklistů a motoristů jako nepřátelský a hlavní příčinou nehod je podle nich nedostatek respektu z obou stran. BESIP proto s iniciativou Dám respekt spustí společnou preventivní kampaň. Na dnešní tiskové konferenci ji představil ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

Sněmovna standardizovala oznámení o geneticky modifikovaných organismech

Zdroj: Wikipedia

6. dubna 2022 - - Oznámení o způsobech nakládání s geneticky modifikovanými organismy budou mít standardní datový formát podle předpisů EU. Sněmovna to dnes schválila ve vládní novele, kterou nyní dostane k projednání Senát. Změny mělo Česko do svého právního řádu promítnout do loňského 27. března. Dolní parlamentní komora v předvolebním složení je ale nestihla projednat.

Strana výpisu

2 ...