Politika - Český Metropol

Politika

Bartoš se chce zaměřit na přepracování stavebního zákona či rozvoj regionů

Zdroj: Flickr

18. prosince 2021 - Prioritami ministerstva pro místní rozvoj (MMR) jsou podle Ivana Bartoše (Piráti) přepracování stavebního zákona, posílení transparentnosti veřejných zakázek i strategické plánování regionálního rozvoje. Řekl to dnes na tiskové konferenci po uvedení do úřadu. Bartoš se podle premiéra Petra Fialy (ODS), který ho do funkce doprovodil, dlouhodobě zabývá veřejnou správou a byl velmi aktivní při přípravě stavebního zákona předešlou vládou. Na vedení MMR je podle něho proto velmi dobře připraven.

Zeman podepsal příspěvek až 370 Kč denně pro lidi v karanténě

16. prosince 2021 - Až 370 korun denně budou opět dostávat lidé, kteří se ocitli v karanténě nebo izolaci kvůli koronaviru. Příspěvek k nemocenské, tedy k náhradě mzdy či platu, bude vyplácen těm, kteří se do koronavirové karantény dostali nebo dostanou od konce letošního listopadu do konce února příštího roku. Počítá s tím zákon o mimořádném příspěvku zaměstnanci při nařízené karanténě, který prezident Miloš Zeman podepsal. ČTK o tom dnes informoval jeho mluvčí.

Poslanci pro letošek zřejmě skončili, sejdou se opět 11. ledna

Zdroj: Wikimedia

16. prosince 2021 - Jednání Poslanecké sněmovny pro letošní rok zřejmě skončilo. Poslanci se na další řádné schůzi sejdou v úterý 11. ledna. Na ní by měli mimo jiné volit zbývajícího místopředsedu dolní komory. Stojí to v návrhu programu schůze, jak jej projednal organizační výbor.

Kauza údajných machinací ROP Severozápad pokračuje u soudu výslechy obžalovaných

16. prosince 2021 - U soudu v Litoměřicích dnes pokračuje hlavní líčení v případu údajných machinací při rozdělování dotací v ROP Severozápad. Na plánu jsou výslechy dalších obžalovaných, poté bude soud odročen. Do soudní síně se státní zástupce, obžalovaní a obhájci vrátí na konci prvního čtvrtletí příštího roku.

Liberecký kraj přidá zdravotnické záchranné službě dalších 27 mil.Kč na provoz

Zdroj: Wikimedia

15. prosince 2021 - Dalších bezmála 27 milionů korun musí Liberecký kraj přidat na provoz zdravotnické záchranné služby, jinak by skončila ve ztrátě. Náklady záchranářů zvýšil koronavirus, ale hlavně desetiprocentní růst mezd, který však peníze od pojišťoven nepokryly.

Senát si dnes připomenul čtvrtstoletí od svého ustavení

Zdroj: Wikipedia

15. prosince 2021 - Schůze Senátu byla dnes zahájena státní hymnou při příležitosti 25. výročí první ustavující schůze horní komory. Její předseda Miloš Vystrčil (ODS) poté v projevu zdůraznil význam Senátu jako ochránce ústavnosti, demokracie a vlády práva. Horní komora podle Vystrčila naopak vadí těm, kdo mají sklony k autoritářství, chovají se sebestředně a nectí vůli lidu. V podobném duchu se nese deklarace, ke které se senátoři mohou připojit svým podpisem.

Ústavní soud ve středu vyhlásí, jak rozhodl o pandemickém zák

14. prosince 2021 - Ústavní soud (ÚS) ve středu vyhlásí, jak rozhodl o návrhu na zrušení pandemického zákona, případně některých jeho částí. Podnět vzešel od skupiny 22 senátorů za STAN, Piráty a ODS. Zpochybňují jednak proceduru přijetí zákona, jednak některé jeho součásti, konkrétně jde o přiměřenost přijímaných opatření a způsob, jakým norma omezuje náhradu škody způsobené opatřeními.

Zastupitelé Prahy 1 dnes nebudou hlasovat o odvolání starosty

Zdroj: Wikimedia

14. prosince 2021 - Zastupitelé Prahy 1 nebudou na svém dnešním jednání hlasovat o odvolání starosty Petra Hejmy (STAN) a dalších členů rady městské části. Koalice TOP 09, STAN, ODS a ANO svou těsnou většinou návrh lídra opoziční Prahy 1 Sobě Pavla Čižinského vyřadila z programu, stejně jako jeho další bod týkající se pravomocné pokuty od antimonopolního úřadu za rozdělení zakázky. Koalice opoziční body z programu vyřazuje pravidelně.

Ústecký kraj schválil schodkový rozpočet s největšími investicemi v historii

13. prosince 2021 - Ústecký kraj dnes schválil rozpočet na příští rok s investicemi za 2,1 miliardy korun, což je nejvíce v historii. Výdaje jsou ve výši téměř 25 miliard korun, oproti příjmům jsou vyšší o 1,15 miliardy. Schodek pokryjí přebytky z předchozích let a úvěr. Po více než hodinové rozpravě hlasovalo pro rozpočet 49 zastupitelů, nikdo nebyl proti a čtyři se zdrželi. Výhrady měla opozice ke způsobu projednávání rozpočtu, nikoliv k jeho obsahu.

Senátor Wagenknecht bude v lednu kandidovat na předsedu Pirátů

Zdroj: oficiální stránky Pirátské strany

13. prosince 2021 - Senátor Lukáš Wagenknecht bude na lednovém zasedání celostátního fóra kandidovat na předsedu Pirátů. Informoval o tom na stranickém internetovém fóru. Nominaci má i dosavadní předseda Ivan Bartoš, který na fóru před týdnem uvedl, že okolnosti své možné kandidatury zvažuje. Vzhledem k situaci v celostátní politice požádal o čas na vyjádření. Bartoš je kandidátem na vicepremiéra pro digitalizaci a ministra pro místní rozvoj ve vznikající vládě Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN.

Návrh SPD na obecné referendum vláda v demisi zřejmě odmítne

Zdroj: oficiální stránky SPD

12. prosince 2021 - Zavedení obecného referenda podle návrhu poslanců SPD zřejmě narazí na nesouhlas kabinetu ANO a ČSSD v demisi. Úprava by podle vládních legislativců přinesla rizika líbivých řešení. Končící kabinet by měl poslat zákonodárcům k návrhu ústavního zákona o celostátním referendu podle podkladů záporné stanovisko.

Strana výpisu

... 13 ...