Politika - Český Metropol

Politika

Opakované volby v Lužici na Mostecku znovu vyhrálo Sdružení Lužice a Svinčice

12. prosince 2021 - Opakované volby v Lužici na Mostecku znovu vyhrálo Sdružení Lužice a Svinčice vedené starostou Jindřichem Johnem. Získalo 56,73 procenta hlasů a stejně jako v roce 2018 tak má v sedmičlenném zastupitelstvu čtyři mandáty. Druhá skončila kandidátka Obec pro lid, které hlas dalo 43,27 procenta voličů, v zastupitelstvu tak bude mít tři zástupce. Podle údajů na volby.cz přišlo k opakovaným volbám 76,7 procenta voličů, v řádných volbách byla účast nižší - 71,75 procenta.

Lidé se naposledy rozloučí s novinářem a obhájcem lidských práv Uhlem

Zdroj: Wikimedia

10. prosince 2021 - Veřejnost se dnes odpoledne naposledy rozloučí s Petrem Uhlem. Novinář a publicista, někdejší disident, politický vězeň a signatář Charty 77 zemřel 1. prosince ve věku 80 let. Obřad ve strašnickém krematoriu má být podle Uhlovy rodiny oslavou naplněného života statečného člověka. Poslední rozloučení symbolicky připadá na Den lidských práv, která Uhl hájil v dobách komunistického režimu i v polistopadové éře.

Ministerstvo zdravotnictví navrhne prodloužení pandemického zákona

9. prosince 2021 - Ministerstvo zdravotnictví chce prodloužit pandemický zákon, příští týden pošle novelu do připomínkového řízení. Bez novely by pandemický zákon v únoru příštího roku skončil. Na on-line tiskové konferenci to dnes řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Návrh novely chce ministerstvo v pátek probrat také s AntiCovid týmem budoucí vládní koalice, kterou tvoří ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Piráti a STAN.

Matiční ulice v Ústí jméno nemění, je třeba napravit reputaci,uvedli zastupitelé

Zdroj: Wikimedia

8. prosince 2021 - Zastupitelé ústeckého městského obvodu Neštěmice dnes rozhodli, že nechvalně proslulá Matiční ulice, spojovaná se stavbou plotu, který měl před více než dvaceti lety oddělit starousedlíky od přistěhovalců, se nepřejmenuje. Naopak by se měla její reputace napravit. Pro bylo všech 11 přítomných zastupitelů.

Senátní výbor podpořil možnost uznávání osvojení dětí z ciziny homosexuály

8. prosince 2021 - Senátní sociální výbor dnes podpořil těsnou většinou hlasů předlohu, podle níž by české soudy mohly uznávat rozhodnutí o osvojení dětí v cizině homosexuálními občany. Nyní bude na rozhodnutí pléna horní komory, zda návrh Václava Lásky (SEN 21) vyšle do legislativního procesu. Proti se už dřív postavil garanční ústavně-právní výbor. Změna by podle senátora mohla pomoci i nesezdaným heterosexuálním párům, které si osvojí dítě v cizině.

Vláda chce mandát pro vyslání až 150 vojáků na polsko-běloruskou hranici

Zdroj: web AČR

7. prosince 2021 - Končící vláda hnutí ANO a ČSSD chce na pomoc s ochranou polsko-běloruské hranice mandát pro nasazení až 150 vojáků na dobu 180 dnů. Návrh plánuje schválit a poslat na projednání ve výborech Poslanecké sněmovny a Senátu ve středu. Čeští vojáci budou pomáhat polským s ochranou hranic, ale nebudou plnit úkoly bezprostředně související s migranty, sdělil dnes ČTK končící premiér Andrej Babiš (ANO).

Iniciativa Chcípl PES chystá protesty proti opatřením a bude rozlévat polévku

Zdroj: Facebook @otevremecesko

7. prosince 2021 - Iniciativa Chcípl PES chystá do konce letošního roku několik protestů proti opatřením proti šíření covidu-19. Drtivá většina akcí se bude konat v hlavním městě, kde budou zástupci iniciativy před Vánoci rozlévat rybí polévku. Zároveň organizují vánoční trhy, které vláda zakázala.

Radní schválili nové ceny za odpad, většina Pražanů si má připlatit

6. prosince 2021 - Vedení Prahy schválilo návrh nové odpadové vyhlášky, podle které by si většina Pražanů měla od příštího roku připlatit za svozu odpadu. O návrhu, se kterým dnes souhlasili radní, budou ještě příští týden hlasovat zastupitelé hlavního města. Změna výpočtu cen svozu je nutná kvůli novele zákona. Ceny se mají zvýšit u větších kontejnerů s častějším svozem, u těch nejmenších naopak lidé ušetří. Za plán kritizují vedení města opoziční ODS a ANO.

Václav Klaus při procházce v Krkonoších uklouzl a zlomil si kotník

Zdroj: Wikimedia

5. prosince 2021 - Bývalý prezident Václav Klaus o víkendu uklouzl na zledovatělé cestě v Krkonoších a zlomil si kotník. Informaci, kterou dnes přinesl server Blesk.cz, potvrdil ČTK Petr Macinka z Institutu Václava Klause. Po ošetření ve Fakultní nemocnici Bulovka bude osmdesátiletý exprezident podle něj zřejmě nějakou dobu chodit o berlích.

Jurečka chce změny penzí prosadit do dvou let, zmínil minimální důchod

3. prosince 2021 - Kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN), by chtěl změny důchodů v Česku prosadit v příštích dvou letech. Zmínil zavedení minimální zaručené penze ve výši nejméně 10.000 korun pro všechny či zvýšení penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu práce představil dnes prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady.

Dle Babiše má zdravotnictví ještě rezervu, má ale výpadek tisíců zdravotníků

2. prosince 2021 - Zdravotnictví má teď ještě rezervu ke zvládnutí covidové epidemie. Má ale výpadek tisícovek zdravotníků, kteří jsou na nemocenské či na ošetřovném. Novinářům to dnes řekl premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Výpadek personálu by mohl komplikovat péči i chystané masivnější očkování.

Strana výpisu

... 14 ...