Politika - Český Metropol

Politika

Lidé se po pozitivním PCR testu zřejmě nebudou muset 30 dní testovat

23. ledna 2022 - Lidé, kteří měli pozitivní PCR test na covid-19, by se nemuseli 30 dnů od jeho provedení testovat. Navrhuje to ministerstvo zdravotnictví, ve středu o návrhu bude jednat vláda. Změna by mohla platit od pondělí 31. ledna. Informaci Deníku N dnes ČTK potvrdil mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.

Prezident Zeman dnes v Lánech jmenuje nové soudce

18. ledna 2022 - Prezident Miloš Zeman dnes jmenuje sedm nových soudců obecných soudů. Pětice žen zamíří k pražským soudům, dva muži na soudy v Kladně a v Přerově. Jmenování v prosinci odsouhlasila vláda. Na zámku v Lánech by dnes měly složit slib i dvě ženy, které tak nemohly učinit při prosincovém ceremoniálu.

Plzeň dnes zvolí nového primátora místo Baxy, který se stal ministrem kultury

17. ledna 2022 - Plzeňští zastupitelé dnes zvolí nového primátora města. V křesle čtvrtého největšího města ČR nahradí dosavadního primátora Martina Baxu z ODS. Baxa se stal ministrem kultury a post primátora více než stosedmdesátitisícové Plzně opouští. Koaliční smlouva zajišťuje pozici pro ODS, novým primátorem se s největší pravděpodobností stane dosavadní technický náměstek primátora, jednačtyřicetiletý Pavel Šindelář.

Poslanci budou volit zbývajícího šestého místopředsedu Sněmovny

14. ledna 2022 - Před tím by se mohli zabývat koaličním poslaneckým návrhem na roční odklad účinnosti většiny sporného nového stavebního zákona. V úvodním kole je také senátní předloha o zavedení možností korespondenčního hlasování při volbě poslanců a prezidenta pro Čechy žijící v zahraničí.

Ústecký kraj chce kvůli provizoriu finančně pomoct sociálním službám

Ilustrační foto

13. ledna 2022 - Ústecký kraj chce poskytnout návratnou finanční pomoc nevýdělečným sociálním službám bez zřizovatele kvůli provizoriu státního rozpočtu. Mezi 44 poskytovatelů 157 sociálních služeb by se mohlo rozdělit 30,6 milionu korun. Peníze by měly organizace vrátit v květnu, schválila rada. Novinářům to dnes řekl náměstek hejtmana Jiří Kulhánek (ODS). O přechodné pomoci rozhodnou zastupitelé 24. ledna.

Sněmovna jedná o důvěře Fialově vládě, patrně ji získá

12. ledna 2022 - Koaliční kabinet Petra Fialy (ODS) dnes požádá Sněmovnu o důvěru. Pětice vládních stran má v dolní komoře pohodlnou většinu, vláda proto důvěru s největší pravděpodobností získá. Před hlasováním se ale očekává mnohahodinová debata provázená zejména opoziční kritikou.

Ombudsman se u ÚS připojil do řízení o zrušení části vyhlášky o očkování

Zdroj: Wikimedia

12. ledna 2022 - Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček se jako vedlejší účastník připojil k řízení u Ústavního soudu o návrhu skupiny senátorů na zrušení části vyhlášky o povinném očkování proti covidu. Za poslední týden se na ombudsmana obrátilo na 5000 stěžovatelů, kteří s povinným očkováním seniorů a určitých profesí proti covidu nesouhlasí. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí Kancelář veřejného ochránce práv Markéta Bočková.

Rozpočtový výbor podpořil návrh zmrazit platy ústavních činitelů

11. ledna 2022 - Sněmovní rozpočtový výbor dnes doporučil Sněmovně, aby schválila beze změny vládní návrh, který do konce roku zmrazuje platy ústavních činitelů. Výbor nepodpořil návrh poslance SPD Jana Hrnčíře, který chtěl prodloužit zmrazení do konce roku 2025. Hrnčíř označil vládní návrh za málo ambiciózní. Sněmovna má vládní předlohu schvalovat ve stavu legislativní nouze dnes odpoledne. Pro kladné stanovisko hlasovalo 19 členů výboru, proti nikdo, dva poslanci se zdrželi.

Bývalý hejtman David Rath opustil věznici v Brně, odpykal si 3,5 roku za korupci

Ilustrační foto

11. ledna 2022 - Bývalý středočeský hejtman David Rath dnes půl hodiny před polednem opustil věznici v Brně, kde si odpykal polovinu ze sedmiletého trestu za korupci. O jeho propuštění dnes ráno v neveřejném jednání rozhodl Krajský soud v Brně, který zamítl stížnost státní zástupkyně proti Rathovu podmíněnému propuštění se zkušební dobou sedmi let. Rath vyšel ze dveří věznice s taškou a nastoupil do dodávky přistavené ke dveřím. S novináři nemluvil.

Černochová chce zřídit nový fond nebo zvýšit nábor vojáků

Zdroj: acr.army.cz

10. ledna 2022 - Ministryně Jana Černochová (ODS) chce předložit návrh zákona o investičním fondu pro obranu, který by umožnil garanci peněz na víceleté financování armádních nákupů. Fond by mohl začít fungovat koncem příštího roku nebo v roce 2024. Ministryně se inspiruje v době první republiky. Plánuje také ještě letos zvýšit nábor vojáků do armády nebo se zaměřit na výchovu školáků i učitelů. Černochová to řekla na dnešní tiskové konferenci, na které představila priority ministerstva obrany na letošní rok.

Rakušan předloží krizovému štábu seznam profesí pro pracovní karanténu

9. ledna 2022 - Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) předloží v pondělí Ústřednímu krizovému štábu návrh seznamu profesí, na které by měla dopadat pracovní karanténa. Očekává, že nad návrhem se uskuteční debata i s hejtmany. Uvedl to dnes v diskusním pořadu Partie CNN Prima News. Lidé z vybraných profesí, kterým by v práci vyšel pozitivně antigenní test, by mohli i nadále chodit do práce.

Strana výpisu

11 ...