Aktuality - Český Metropol

Aktuality

Vláda podle poradkyně premiéra Horské chystá strategii pro příští topnou sezonu

Ilustrační fotografie

19. dubna 2022 - Praha 17. dubna (ČTK) - Vláda podle ekonomky a poradkyně premiéra Heleny Horské připravuje detailní strategii, jak zajistit dodávky energie pro příští topnou sezonu. Je třeba se připravit na přerušení dodávek plynu z Ruska v důsledku jeho agrese proti Ukrajině, uvedla dnes Horská v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News. Expremiér Vladimír Špidla (ČSSD) tento krok vlády podpořil, neboť ruský prezident Vladimir Putin podle něj bude v pokušení použít plyn jako zbraň.

O velikonočním víkendu zemřeli na silnicích dva lidé, loni bylo obětí pět

Ilustrační fotografie

19. dubna 2022 - Praha 18. dubna (ČTK) - O prodlouženém velikonočním víkendu zemřeli v Česku při dopravních nehodách celkem dva lidé. Bylo to méně než loni ve stejném období, kdy si havárie na silnicích vyžádaly pět obětí. Počet nehod byl přitom letos meziročně zhruba o desetinu vyšší, vyplývá z údajů, které dnes vpodvečer poskytl ČTK ředitel dopravní policie Jiří Zlý. Statistiku ale ještě může změnit večerní návrat motoristů do měst.

Epidemie covidu dál zpomaluje, v neděli testy odhalily 750 nových případů

Ilustrační fotografie

19. dubna 2022 - Praha 18. dubna (ČTK) - Testy v neděli potvrdily v Česku 749 nových případů covidu-19, nejnižší denní počet od loňského 10. října. Ve srovnání s předchozí nedělí počet odhalených případů klesl o zhruba 650. Výrazně nižší byl ale i počet provedených testů na koronavirus. V neděli jich laboratoře provedly 4811, nejméně za jeden den od září 2020. Počet úmrtí lidí s covidem od začátku epidemie se v Česku blíží 40.000. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Je Bílá sobota, křesťané si připomínají uložení Krista do hrobu

16. dubna 2022 - Dnes je Bílá sobota, den modliteb, rozjímání a půstu. Podle křesťanské tradice je to druhý den takzvaného velikonočního třídenní, které začíná Velkým pátkem a vrcholí nedělním Božím hodem velikonočním. Velký pátek připomíná den, kdy byl Kristus umučen a zemřel na kříži. Bílá sobota je připomínkou Kristova pobytu v hrobě a nočními obřady přechází v neděli, kdy se slaví zmrtvýchvstání. Velikonoce jsou vrcholem církevního roku a největšími křesťanskými svátky. Letos na rozdíl od předchozích dvou let tyto svátky neomezují opatření proti šíření nemoci covid-19.

Rada vlády chce zapojit Romy do hledání bydlení pro romské uprchlíky z Ukrajiny

16. dubna 2022 - Čeští Romové a Romky by měli pomoci s hledáním bydlení pro romské uprchlíky z Ukrajiny. Vyzvali je k tomu občanští členové rady vlády pro záležitosti romské menšiny spolu se zástupci neziskových organizací a státní správy, uvedl dnes server Romea.cz. Člen vládní rady pro romskou menšinu Jan Husák podle serveru uvedl, že roste obava z nedostatečných kapacit bydlení pro romské běžence z Ukrajiny. Také ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) ve čtvrtek uvedl, že je složité najít ubytování pro romské uprchlíky.

Pro velikonoční dílny v bystřickém Edenu jsou připraveny stovky vajec

16. dubna 2022 - V Horácké vesnici, která je součástí turistického centra Eden v Bystřici nad Pernštejnem, jsou připraveny stovky vajec pro velikonoční řemeslné dílny. Jsou součástí čtyřdenního velikonočního programu, který v Edenu začal dnes dopoledne. Rozlehlý areál, jehož součástí je prezentace tradiční lidové kultury, v prvních hodinách navštívily stovky lidí, většina zamířila i do Horácké vesnice. Tvoří ji repliky tradičních staveb, uvnitř jsou vybavené a plně funkční.

Česko dnes uzavře zastupitelské úřady v Užhorodě, Košicích a Přemyšli

15. dubna 2022 - Česká republika dnes uzavře zastupitelské úřady v Užhorodě, Košicích a Přemyšli, které po začátku ruské invaze na Ukrajinu převzaly poskytování konzulární pomoci českým občanům. Agendu převezmou zpět české zastupitelské úřady v Kyjevě a Lvově. Do ukrajinské metropole se čeští diplomaté vrátili ve středu, ve Lvově by měli opět pracovat v brzké době, uvedla ve středu mluvčí ministerstva zahraničí Lenka Do.

Národní sportovní agentura zastavila dotaci na stadion v Hradci Králové

Zdroj: Wikimedia

15. dubna 2022 - Národní sportovní agentura (NSA) zastavila řízení o dotaci na fotbalový stadion v Hradci Králové. Usnesení o zastavení řízení o dotaci město obdrželo ve středu do datové schránky. Agentura v dopise zmiňuje, že poskytnutí dotace by představovalo veřejnou podporu podle práva Evropské unie, která není slučitelná s jejím vnitřním trhem. S výtkami a závěrem NSA město nesouhlasí a zvažuje právní kroky. Uvedla to mluvčí radnice Kateřina Šmídová. Město už stavbu za 568 milionů korun bez DPH zahájilo.

Dnes je Velký pátek, křesťané si připomínají ukřižování Krista

15. dubna 2022 - Křesťané si dnes připomínají ukřižování Ježíše Krista. Velký pátek je den přísného půstu věnovaný vzpomínání na Kristovo utrpení na křížové cestě a jeho vykupitelskou smrt. V Česku je tento den svátkem, lidé tak mají do Velikonočního pondělí čtyři dny volna v řadě. Školáci měli prázdniny i na Zelený čtvrtek.

Strategie počítá s posílením úřadů práce, vyplácením podpor či rekvalifikací

14. dubna 2022 - Ministerstvo práce plánuje podle vládní strategie k přijetí uprchlíků výrazné posílení úřadů práce a inspekce práce. Celkem by mohlo vzniknout kolem 380 nových míst k vyplácení podpor, rekvalifikací a zaměstnávání příchozích. Resort připravuje také mimořádné dotace na rozšíření domovů pro seniory či postižené, na pomoc v terénu i poradenství. Dokument uvádí, že výdaje resortu práce mohly podle předpokladů činit asi 18 miliard korun, pří úspěšném začlenění a zaměstnání příchozích by ale finanční přínos pro stát mohl náklady snížit, či dokonce přesáhnout.

Chomutov třetím rokem čeká na rozhodnutí vlády ohledně přesunu nádraží

Zdroj: Wikimedia

14. dubna 2022 - Třetím rokem čeká Chomutov na rozhodnutí vlády ohledně přesunu hlavního vlakového nádraží blíže do centra. Správa železnic svůj záměr oznámila městu v roce 2019 a požádala o rychlou podporu. Náklady na stavbu nového objektu a rekonstrukci železniční trati se odhadují na čtyři miliardy korun, uvedl chomutovský primátor Marek Hrabáč (ANO). V nejistotě podle něj žijí hlavně lidé, kteří v sousedství nynějšího nádraží podnikají.

Strana výpisu

8 ...