Zajímavosti - Český Metropol

Zajímavosti

Milovická rezervace zrušila plánovaný převoz šesti zubrů na Ukrajinu

9. března 2022 - Milovická rezervace zrušila plánovaný převoz dvou samců a čtyř samic zubrů do ukrajinské přírodní rezervace Beremyčke. Odjet měli v dubnu. Rezervace leží severně od Kyjeva, několik kilometrů od hlavního koridoru postupu ruských sil na hlavní ukrajinské město. V tiskové zprávě to dnes uvedla ochranářská společnost Česká krajina, která se o rezervaci v Milovicích stará.

Záchranáři vyprostili německého turistu zaklíněného v Tiských stěnách

Zdroj: Wikipedia

8. března 2022 - Německého turistu zaklíněného ve skalách v Tiských stěnách nedaleko Ústí nad Labem vyprostili hasiči a postarali se o něj krušnohorští záchranáři. Do výstupu se muž pustil bez potřebného vybavení. O zásahu dnes ČTK informoval mluvčí Horské služby ČR Radek Zeman.

Prezident Zeman dnes předá státní vyznamenání za poslední dva roky

Zdroj: Wikipedia

7. března 2022 - Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě předá státní vyznamenání za loňský a předloňský rok. Ve Vladislavském sále ocení přes šedesát lidí. Ceremoniál se koná netradičně na výročí narození prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Předchozí termíny musely být zrušeny kvůli pandemii koronaviru a onemocnění prezidenta. Někteří z pozvaných hostů večer na Pražský hrad nepřijdou kvůli nesouhlasu s dřívějšími názory Zemana na ruského prezidenta Vladimira Putina.

V týdnu se oteplí, převládne slunečné počasí, v noci bude dál mrznout

7. března 2022 - Během tohoto týdne bude v Česku ubývat přeháněk i oblačnosti, postupně převládne slunečné počasí. Teploty přes den budou stoupat a o víkendu se mohou dostat až k deseti stupňům Celsia. V noci bude ale dál mrznout. Vyplývá to z týdenní předpovědi počasí a informací na facebooku Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Je Popeleční středa, věřícím začíná půst před Velikonocemi

2. března 2022 - Dnes je Popeleční středa. Skončil čas masopustu, křesťanům začíná čtyřicetidenní půst, jehož smyslem je duchovní očista před Velikonocemi. Kněží na Popeleční středu udělují lidem takzvaný popelec, tedy znamení kříže popelem na čelo. Přijetí popelce je znamením kajícnosti převzatým z biblické tradice.

Březen se uvedl mrazivým ránem, na Jizerce bylo minus 22 stupňů

1. března 2022 - Meteorologické jaro začalo v Česku mrazivým ránem. Na horách klesla teplota dnes nad ránem i pod minus 20 stupňů Celsia. V nižších polohách bylo obvykle tři až osm stupňů pod bodem mrazu, ojediněle minus deset, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na facebooku. Jako meteorologické jaro se označuje období od začátku března do konce května.

Česko v tomto týdnu čekají chladná rána, přes den ale bude nad nulou

28. února 2022 - Noci budou v Česku až do víkendu mrazivé. Nejstudenější zřejmě bude úterní ráno, kdy mohou teploty klesnout až na minus 11 stupňů Celsia, uvádí Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na svém facebookovém účtu. Nejvyšší odpolední teploty se budou tento týden pohybovat nejčastěji kolem plus pěti stupňů, vyplývá z předpovědi meteorologů.

Historik Mižigár odsoudil rasistické narážky na Romy bojující na Ukrajině

Zdroj: Wikipedia

28. února 2022 - Historik romských dějin ve střední Evropě Michal Mižigár odsoudil rasistické vtipy a rasismem zastřené zpravodajství o ukrajinských Romech bojujících proti ruskému agresorovi. Šíří se i na českém internetu poté, co agentura Unian informovala o tom, že v Chersonské oblasti Rom zrekvíroval tank ruských invazních vojsk. Mižigár to řekl v rozhovoru s ČTK.

Ve Žďáru n. S. mohli lidé v parku zkusit, jak se žije v zimě lidem bez domova

25. února 2022 - Ve Žďáru nad Sázavou si dnes lidé mohli v parku vyzkoušet, jak se žije v zimě venku lidem bez domova. V provizorním stanovém městečku se setkali i s terénními sociálními pracovníky a za rozdávanou čočkovou polévku mohli dát dobrovolný příspěvek na pomoc bezdomovcům. Ve městě se jich pohybuje okolo tří desítek, počty se mění. Někteří přežívají ve stanech v lese, řekl ČTK místostarosta Rostislav Dvořák (KDU-ČSL).

Zeměměřičský úřad bude vydávat otevřená data, schválila to vláda

Zdroj: Wikipedia

24. února 2022 - Zeměměřičský úřad bude poskytovat databázové údaje nebo státní mapy bezplatně jako otevřená data. Omezený přístup k nim bude pouze kvůli ochraně kritické infrastruktury podle krizového zákona. Změnu zavádí novela zeměměřičského zákona, kterou včera schválila vláda. Vyplývá to z informací na vládních internetových stránkách. Novela také navrhuje, aby výsledky zeměměřičských činností, které udělají katastrální úřady, neověřovali soukromí zeměměřičtí inženýři, ale samy katastrální úřady. Normu ještě musí projednat Parlament a podepsat prezident.

Otužilci se chystají v jeden čas ponořit do Vltavy a Lipna

23. února 2022 - Stovky otužilců se chystají v sobotu 5. března na několika místech v okolí lipenské přehrady ponořit do vody. Všichni by se měli koupat v rozmezí jedné hodiny. Stane se tak při zápisu do české knihy rekordů. ČTK to dnes řekl za pořádající Turistický spolek Lipenska Pavel Pechoušek.

Strana výpisu

11 ...