Zajímavosti - Český Metropol

Zajímavosti

Loni počet nových případů nákazy HIV v ČR klesl o sedm pct. na 233

1. února 2022 - Nemoc AIDS se rozvinula u 52 lidí s HIV, což bylo skoro o pětinu více než v roce 2020. Zemřelo 19 lidí s AIDS, tedy podobný počet jako v roce 2020, kdy bylo zemřelých 18. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila Národní referenční laboratoř pro HIV/AIDS Státního zdravotního ústavu (SZÚ).

Fotograf Fojtík v Ostravě vystavuje snímky z cyklu Trempové

Zdroj: T.O. Severní Karolína

28. ledna 2022 - Fotografie z cyklu, který mapoval československý trampingový fenomén, vystavuje od dnešního dne v ostravské galerii Fiducie fotograf Libor Fojtík. Ostravská výstava Trempové představuje čtyři desítky snímků a potrvá do 2. března. Za organizátory to řekla Ilona Rozehnalová.

Co nás čeká v roce Jupitera?

Zdroj: Metropol

27. ledna 2022 - První měsíc roku 2022 je téměř za námi a mnozí z nás se ptají, jaký bude a co nám přinese. Na tuto otázku jednoduchá odpověď neexistuje – už proto, že svůj život máme v rukou hlavně my sami, ale z astrologického hlediska je jisté, že rok 2022 bude pod vládou Jupitera, který je planetou optimismu a naděje. Během roku se Jupiter postupně spojí s dalšími čtyřmi planetami, a to s Marsem, Neptunem, Uranem a Plutem, a tyto konjukce budou mít nemalý vliv na naše počínání. Vliv Jupitera vám umožní být více spokojeni sami se sebou, poznat a uvědomit si, co dokážete, být si více jistí sami sebou i dojmem, jaký děláte na druhé.

Výstava v podkroví muzea v Bílovci ukazuje holokaust očima židovských dětí

27. ledna 2022 - Panelová expozice Neztratit víru v člověka připomíná i Den uctění památky obětem holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti, který vyhlásila Evropská unie na dnešní den. ČTK to řekla za organizátory Lenka Hatlapatková.

Pro většinu Čechů není holokaust jen záležitost historie, ukázal průzkum

26. ledna 2022 - V české veřejnosti převažuje názor, že holokaust není jen historickou událostí, která se nyní už nemůže zopakovat. Nedávný průzkum společnosti NMS Market Research ukázal, že zatímco 35 procent dotázaných vnímá systematické pronásledování a vyvražďování zejména židovských obyvatel jako ojedinělou záležitost nacistického Německa a druhé světové války, opačný názor má 55 procent lidí. Zhruba tři čtvrtiny respondentů si myslí, že by se mělo o obětech holokaustu víc mluvit. Ještě větší podíl lidí je pro to, aby se o této kapitole dějin více učilo ve školách.

Ve vraku bicyklu odhalili ústečtí muzejníci kuriózní výrobek místního podniku

26. ledna 2022 - Ústečtí muzejníci objevili při vyklízení starého domu v kůlně vrak bicyklu. V kole posléze odhalili kuriózní výrobek místního podniku Techniasport, který stavěl první speciální kola na cyklotrail, což byl v 80. letech minulého století nový druh sportu. Bicykl s názvem Jiskra TC 50 se stane součástí technických sbírek ústeckého muzea. ČTK to dnes řekl historik Martin Krsek.

Nemocemi, které přenášejí klíšťata, se loni nakazilo méně lidí

25. ledna 2022 - Klíšťovou encefalitidou a lymskou boreliózou se loni nakazilo méně lidí než v předchozích letech. Encefalitidu lékaři zaznamenali u 587 lidí, což je nejméně od roku 2016, boreliózu pak u 2835 lidí, což je nejnižší číslo za posledních deset let. Vyplývá to ze statistik Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Podle odborníků mohlo být příčinou poklesu chladné jaro i obavy lidí z návštěvy zdravotnických zařízení během epidemie covidu.

Vědci popsali unikátního brouka uloženého v maďarském jantaru z doby dinosaurů

24. ledna 2022 - Vědcům se podařilo popsat podobu prvního brouka, jehož desítky milionů let staré fosilie našli badatelé v jantaru u města Ajka v západní části Maďarska. Jeho podobu experti z mezinárodního týmu vědců, jehož součástí byl Robin Kundrata z katedry zoologie olomoucké přírodovědecké fakulty, zrekonstruovali za pomoci moderní výpočetní tomografie. Zařadili jej mezi kovaříky. O úspěchu badatelů, který významně přispěl k poznání druhohorní fauny střední Evropy, dnes ČTK informovali zástupci Univerzity Palackého.

Záchranná stanice Prahy pro volně žijící živočichy loni přijala 5275 zvířat

22. ledna 2022 - Pracovníci záchranné stanice hlavního města pro volně žijící živočichy loni přijali 5275 zvířat 138 druhů, podobně jako o rok dříve. ČTK to sdělila Petra Fišerová, mluvčí městské organizace Lesy hlavního města, která záchrannou stanici v pražských Jinonicích provozuje. Stanice se loni starala o 786 ježků, což byl nejvyšší počet v historii stanice.

Ústecká zoologická zahrada má novou dozorčí radu, předchozí skončil mandát

Zdroj: Wikipedia

21. ledna 2022 - Ústecká zoologická zahrada má novou dozorčí radu, té předchozí skončil mandát. Rada se skládá z pěti nominantů jednotlivých zastupitelských klubů. Jsou v ní opoziční zastupitelka Yveta Tomková (Vaše Ústí), opoziční zastupitel Petr Křivan (UFO), metodik centra pedagogických praxí ve školských zařízení na Univerzitě J. E. Purkyně David Bauer, kterého navrhla koaliční ODS, nominant koaličního hnutí ANO, podnikatel Jiří Horák, a učitel biologie Richard Matiašek, kterého navrhlo koaliční uskupení Pro Zdraví a Sport.

Výročí 150 let od narození architekta Plečnika připomene výstava na Hradě

Zdroj: Wikipedia

20. ledna 2022 - Kulaté výročí narození slovinského architekta Jože Plečnika (1872 až 1957) připomene od dubna výstava na Pražském hradě. V sídle českých králů a představitelů státu Plečnik významným způsobem přetvářel interiéry Nového královského paláce i hradní nádvoří a zahrady. Výstava se uskuteční v Tereziánském křídle Starého královského paláce a v exteriéru v areálu Hradu. ČTK to řekl mluvčí Správy Pražského hradu Jan Pastor.

Strana výpisu

... 13 ...