Zajímavosti - Český Metropol

Zajímavosti

STEM: Lidé oceňují kvalitu zdravotní péče, nejhůře hodnotí práci prezidenta

22. února 2022 - Lidé v České republice z jednotlivých oblastí života hodnotí nyní nejlépe kvalitu zdravotní péče. Následuje setrvale pozitivně hodnocená práce městských a obecních úřadů. Naopak kritičtí jsou Češi k politické reprezentaci, nejhůře lidé hodnotí činnost prezidenta. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM, která dotazované nechala jednotlivé oblasti života společnosti známkovat jako ve škole. Výsledky průzkumu dnes agentura poskytla ČTK. Výrazné zlepšení hodnocení kvality zdravotní péče podle autorů průzkumu zřetelně odráží ocenění práce zdravotníků během epidemie koronaviru.

Návštěvníci brněnské zoo se mohou těšit na malého pásovce

Zdroj: Wikimedia

22. února 2022 - Návštěvníci brněnské zoo se mohou těšit na mládě pásovce štětinatého, přišel na svět na konci ledna. Z preventivních důvodů je sice nyní uzavřená spojovací chodba v Exotáriu, ve kterém návštěvníci pásovce najdou, jakmile to ale bude možné, zoo ji opět otevře. ČTK o narození pásovce informovala mluvčí zahrady Monika Brindzáková. Brněnská zoo pásovce štětinaté chová delší čas, jejich mládě poprvé odchovala v roce 2016.

Teplá zima probudila v Národním parku Podyjí lesní druhy netopýrů

Netopýr černý, zdroj: Zdeněk Mačát

21. února 2022 - Odborníci to zjistili při pravidelném sčítání netopýrů v oblasti. Letos jich napočítali více než 250, patřili k 11 různým druhům. Správa národního parku o tom informovala na svém webu.

V české armádě postupně přibývá žen ve vysokých důstojnických hodnostech

Zdroj: acr.army.cz

21. února 2022 - Jejich počty podle mluvčí generálního štábu Magdaleny Dvořákové potvrzují trend, že si ženy v armádě budují kariéru. Mezi profesionálními vojáky je v současné době 13,7 procenta žen, což je lehce nad aliančním průměrem. Nejčastěji slouží v personalistice, logistice, zdravotnictví nebo školství. V armádě jsou ale také pilotky, řidičky obrněných vozidel, střelkyně a slouží i u výsadkového vojska. Ženy do svých řad začala československá armáda přijímat před 80 lety, a to po rozkazu velitele československé jednotky v Sovětském svazu Ludvíka Svobody v únoru 1942.

Pojišťovny lidem na doplatcích za léky vrátily stovky milionů Kč, meziročně více

16. února 2022 - Zdravotní pojišťovny vrátily svým pojištěncům stovky milionů korun z doplatků, které lidé zaplatili za léky v loňském roce. Částka, kterou pojišťovny poslaly lidem zpět, se meziročně zvedla v průměru asi o osm procent. Vyplývá to z údajů, které dnes ČTK poskytlo pět ze sedmi zdravotních pojišťoven. Informace od ostatních ČTK zjišťuje. Peníze pojišťovny vrací nejčastěji seniorům nad 70 let.

Nedožité Formanovy devadesátiny připomene poštovní známka

Zdroj: Wikimedia

15. února 2022 - Česká pošta vydá ve středu příležitostnou poštovní známku s portrétem oscarového filmového režiséra Miloše Formana. Na známce je vedle jeho podobizny motiv filmového pásu se jménem a roky vymezujícími jeho život. ČTK o tom dnes informoval mluvčí České pošty Matyáš Vitík. V pátek 18. února uplyne 90 let od Formanova narození.

Monitoring odhalil v Česku 24 vlčích teritorií, jejich počet roste

11. února 2022 - Na území České republiky se podařilo zmapovat 24 vlčích teritorií. Oproti předchozí sezoně je jich o dvě víc, a to v Orlických horách a v Českém lese. Většina z nich se nacházela v Čechách, hlavně v pohraničních oblastech. Některá vlčí teritoria na území republiky zasahovala jen nepatrně. V 18 případech se jednalo o smečky, ve čtyřech případech o vlčí pár a ve dvou o teritoriální jedince. O výsledcích terénního monitoringu šelem dnes ČTK informovali zástupci Hnutí Duha.

Botanická zahrada v Teplicích připravila valentýnské prohlídky

10. února 2022 - Botanická zahrada v Teplicích připravila pro návštěvníky valentýnský víkend. Průvodce v komentovaných večerních prohlídkách představí párům rostliny, které mají afrodiziakální účinky a upozorní na zajímavosti spojené s květinami a láskou. Speciální prohlídky spojené s významnými svátky či událostmi lákají do světa rostlin stále více zájemců. ČTK to řekl ředitel botanické zahrady Petr Šíla.

Vědci otestovali šetrnější odběr krve zvířatům pomocí pijavek

9. února 2022 - Mezinárodní tým vědců s českou účastí otestoval odběr krve zvířatům pomocí pijavek lékařských. Krevní vzorky, které pijavky nasají, lze podle vědců úspěšně použít pro rozbor k posouzení zdraví zvířat žijících v zoologických zahradách. Metoda by mohla přispět k šetrnější péči o druhy chované v zajetí. O výzkumu informovala Akademie věd ČR v tiskové zprávě. Studii publikoval časopis Frontiers in Veterinary Science.

Ochránci přírody vyhlásili Rok netopýrů, poradí lidem, jak je chránit

4. února 2022 - Český svaz ochránců přírody (ČSOP) vyhlásil letošek Rokem netopýrů. Uspořádá řadu akcí, které mají upozornit na nutnost ochrany těchto citlivých savců. Svaz lidem také radí, jak se mají chovat, aby netopýry neohrožovali.

Lidé mohou přispět na zvon, který by měl připomínat zvony zabavené nacisty

3. února 2022 - Lidé mohou nově přispívat na vznik zvonu, který má připomínat zvony, které z českých kostelů, radnic a návsí zabavili za druhé světové války nacisté, aby z nich vyrobili zbraně. Zvon by měl vážit 9801 kilogramů a měl by být umístěný na pražském Rohanském ostrově. Vznik zvonu, který by byl po zvonu Zikmund druhým největším v metropoli, je iniciativou spolku Sanctus Castulus. Novinářům to dnes sdělili iniciátoři projektu.

Strana výpisu

... 12 ...