Archiv článků - Český Metropol

Archiv článků

Do roku 2030 by mělo být v ČR 14 krizových center pro psychiatrickou pomoc

ilustrační fotografie

18. května 2022 - (ČTK) - Do roku 2030 by mělo být nejméně 14 krizových center pro lidi s akutními duševními obtížemi. V současné době jsou v ČR tři, dvě v Praze a jedno v Brně. V tiskové zprávě o tom dnes informovala Psychiatrická společnost České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. S duševním onemocněním se podle statistik potýká každý pátý Čech, jejich počet dlouhodobě roste. Ani polovině se ale podle odborníků nedostane diagnózy a odborné péče.

Mladí řidiči jsou rizikoví, na školách proto začne nová preventivní kampaň

ilustrační fotografie

18. května 2022 - (ČTK) - Mladí řidiči patří dlouhodobě k nejrizikovějším skupinám na tuzemských silnicích. Na českých středních školách a v autoškolách proto dnes začne nová preventivní kampaň zaměřena zejména na řidiče do 20 let. Kampaň bude varovat zejména před nepřiměřenou rychlostí, která stojí až za třetinou všech nehod těchto šoférů. To je nejvíce ze všech věkových skupin. ČTK o tom informovala Česká asociace pojišťoven (ČAP), která kampaň organizuje společně s Besipem a policií. Podle průzkumu je řízení pro skoro třetinu mladých zábavou a adrenalinem.

Cenu Arnošta Lustiga získal zakladatel společnosti Člověk v tísni Šimon Pánek

ilustrační fotografie

18. května 2022 - (ČTK) - Cenu Arnošta Lustiga, kterou její laureáti dostávají za odvahu, statečnost, lidskost a spravedlnost, dnes v poledne obdrží výkonný ředitel a zakladatel společnosti Člověk v tísni Šimon Pánek. V České televizi to řekl předseda výboru ceny kardiochirurg Jan Pirk. Cena se udílí každoročně jednomu z žijících českých občanů, který se obdobným způsobem jako spisovatel Arnošt Lustig příkladně zasloužil o udržení a rozvoj celospolečenských hodnot. V minulosti ji získali například chirurg Pavel Pafko, biskup Václav Malý nebo hlasatelka Kamila Moučková.

Vstup Rakouska do NATO podle kancléře není na stole

ilustrační fotografie

18. května 2022 - Rakousko má jinou pozici než Finsko a Švédsko, bylo, je a bude neutrální. Vstup země do Severoatlantické aliance (NATO) není na stole, řekl na dnešní tiskové konferenci po jednání s premiérem Petrem Fialou (ODS) v Praze rakouský kancléř Karl Nehammer.

V muzeu Oldtimer v Kopřivnici uvidí lidé aerodynamické vozy Tatra

ilustrační fotografie

18. května 2022 - Kopřivnice (Novojičínsko) (ČTK) - V muzeu historických vozidel Oldtimer v Kopřivnici na Novojičínsku se v pátek otevře výstava aerodynamických vozů Tatra. Jde o ucelenou kolekci všech typů proudnicových vozů, které kopřivnická automobilka v historii vyráběla. Jsou mezi nimi například předválečné automobily Tatra 77 a Tatra 97, jichž se dochovalo jen velmi málo. ČTK to dnes řekl majitel AutoMotoMuzea Oldtimer Jaroslav Šerý.

Zemřel Josef Abrhám, „svůdník“, „vrchní“, „lékař“, „Čapek“ i „Hašek“

Zdroj: Wikipedia

17. května 2022 - Vpodvečer 16. května zemřel ve věku dvaaosmdesáti let herec Josef Abrahám. Patřil k dlouholetým kmenovým hercům pražského Činoherního klubu a získal si oblibu diváků i kritiky za ztvárnění nejrůznějších rolí ve filmech i televizních inscenacích. O necelý rok dříve zemřela jeho manželka, populární herečka Libuše Šafránková

V Jihočeském kraji stoupá počet případů lymeské boreliózy

ilustrační fotografie

17. května 2022 - České Budějovice (ČTK) - V Jihočeském kraji stoupá počet případů lymeské boreliózy. Hygienici jich letos evidovali 51, což je přibližně o 40 procent více než loni ve stejnou dobou. Navíc podle předpovědi meteorologů se s ohledem na počasí dá v těchto dnech očekávat vysoká aktivita klíšťat, které boreliózu přenášejí. ČTK to řekla ředitelka jihočeské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.

Prezidentka Slovenska Čaputová podporuje vstup Finska a Švédska do NATO

plenární místnost, Finsko

17. května 2022 - Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová podporuje vstup Finska a Švédska do Severoatlantické aliance (NATO). Řekla to dnes v Brně při debatě, která je součástí doprovodného programu festivalu Divadelní svět Brno. Sama si ani nechce představit, že by Slovensko nebylo součástí NATO nebo Evropské unie. Podle ní je členství v alianci odstrašujícím elementem pro Rusko.

Státní zástupce podal stížnost na rozhodnutí soudu v kauze otravy Bečvy

ilustrační fotografie

17. května 2022 - Státní zástupce Jiří Sachr podal stížnost na rozhodnutí vsetínského okresního soudu v kauze otravy Bečvy. Sachr to dnes řekl ČTK. Vsetínský soud mu před týdnem vrátil kauzu předloňské otravy řeky k došetření. Podle předsedy soudu Pavla Kotradyho soud ve vyšetřování spatřuje nedostatky, které by se mohly projevit při dokazování. Sachr dnes ČTK řekl, že se s argumentací soudu neztotožnil. Koncem letošního března obžaloval Sachr kvůli otravě Bečvy společnost Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku a jejího ředitele Oldřicha Havelku.

Právnické fakultě ZČU v Plzni hrozí omezení akreditace

ilustrační fotografie

17. května 2022 - Národní akreditační úřad (NAÚ) zahájil řízení k omezení akreditace na Právnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni (ZČU). Rozhodl tak na základě provedené kontroly, která konstatovala závažné nedostatky při uskutečňování magisterského studijního programu Právo a právní věda. Na twitteru o tom informovala Česká televize.

Strana výpisu

1 ...