Archiv článků - Český Metropol

Archiv článků

Tým pro reformu penzí projednal podle MPSV snížení odvodů u částečných úvazků

Ilustrační fotografie

6. května 2022 - Praha 5. května (ČTK) - O plánovaném snížení odvodů u částečných úvazků jednala dnes skupina pro důchodovou reformu. Na svém webu o tom informovalo ministerstvo práce. Od úlev na pojistném si resort slibuje větší zaměstnanost rodičů malých dětí, lidí po šedesátce či postižených, tedy také o něco větší příjem peněz na penze. Tým, který zřídil na začátku dubna ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL), tvoří zástupci pětice koaličních stran a resortů práce a financí i ekonomové.

Elektronické důkazy jsou u války nový fenomén, uvedla Bradáčová

Ilustrační fotografie

6. května 2022 - Praha 5. května (ČTK) - Zcela novým fenoménem v monitorování válečného konfliktu jsou elektronické důkazy z Ukrajiny, ať už ve formě SMS a MMS zpráv či audiohovorů a videohovorů. Novinářům to dnes řekla pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Poznatků je podle ní velké množství a česká policie je nyní především musí analyzovat. Zdůraznila, že jde teprve o prvotní šetření.

V Brně oprášili úspěšný muzikál My Fair Lady, kde se mluví a zpívá v hantecu

ilustrační fotografie

6. května 2022 - Brno 5. května (ČTK) - Do Brna na začátku 20. století přenesli divadelníci slavný muzikál My Fair Lady s podtitulem "ze Zelňáku". Místo hovorové angličtiny promlouvá hlavní hrdinka brněnským hantecem, místo londýnských ulic je jako doma na Zelném trhu. Obnovenou premiéru jednoho ze svých nejúspěšnějších titulů plánuje Městské divadlo Brno na 14. května. Inscenace doznala mnoha změn, zdůraznil režisér Stanislav Moša.

Na místě budoucí dálnice D7 na Lounsku archeologové objevili bohaté nálezy

ilustrační fotografie

6. května 2022 - Chlumčany (Lounsko) 5. května (ČTK) - Na místě budoucí dálnice D7 u Chlumčan na Lounsku skončil archeologický průzkum. Pozůstatky tam objeveného sídliště odborníci datovali do mladší doby kamenné. Nálezy jsou i z doby bronzové. ČTK o tom dnes informovala Dana Zikešová, mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které je investorem 4,5 dlouhého úseku dálnice.

Školské odbory žádají zvýšení platů nepedagogů aspoň o deset procent

ilustrační fotografie

6. května 2022 - Praha 5. května (ČTK) - Školské odbory požadují zvýšení platů nepedagogů ve školství od července alespoň o deset procent. Nelíbí se jim, že už tak nízké platy nepedagogů ještě znehodnocuje inflace. Vyplývá to ze stanoviska školských odborářů, které ČTK poskytla jejich mluvčí Jana Kašparová. Přidání by podle propočtu odborů mohlo vyjít asi na 850 milionů korun. Mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová ČTK řekla, že o platech nepedagogů se bude jednat při novelizaci státního rozpočtu.

Zemřela legenda martial industrialu Albin Julius Martinek

5. května 2022 - Rakouský hudebník s českými kořeny Albin Julius Martinek zemřel nečekaně 4.5. 2022 ve věku 54 let. Přesná příčina jeho smrti není dosud veřejně známá, pravděpodobně se však jednalo o zdravotní problém. Zpráva otřásla příznivci alternativní scény, kteří měli možnost sledovat Martinkovo působení v několika významných hudebních projektech více než tři dekády.

Policisté navrhli obžalovat soudce kvůli pokusu o sexuální nátlak na nezletilou

Ilustrační fotografie

5. května 2022 - Praha/Brno 5. května (ČTK) - Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) navrhli obžalovat brněnského soudce, který se podle nich pokusil činit sexuální nátlak na nezletilou dívku. Soudce od minulého roku čelí také obvinění ze zneužití pravomoci úřední osoby, ohrožování výchovy dítěte a z trestného činu výroba a jiné nakládání s dětskou pornografií. Soudce vinu odmítá.

Havlíček vyzdvihl pomoc obyvatelům odpuštěním plateb za obnovitelné zdroje

Ilustrační fotografie

5. května 2022 - Praha 5. května (ČTK) - Spor mezi koalicí a opozicí o způsob zmírnění dopadů zdražení energií na obyvatele a firmy by mohlo podle místopředsedy Sněmovny Karla Havlíčka (ANO) vyřešit odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje. Řekl to v debatě o návrhu programu dnešní mimořádné schůze dolní komory ke čtveřici předloh opozičního hnutí ANO na plošnou pomoc kvůli růstu cen plynu, elektřiny a pohonných hmot. Vládní koalice s plošnou pomocí nesouhlasí, dává přednost adresné.

Ústecký kraj půjčí obcím peníze na úhradu nákladů spojených s péčí o uprchlíky

ilustrační fotografie

5. května 2022 - Ústí nad Labem 4. května (ČTK) - Ústecký kraj půjčí obcím peníze na úhradu nákladů spojených s péčí o uprchlíky z Ukrajiny. Celkem může rozdělit 11,5 milionu korun. Návratná finanční pomoc je do doby, než vláda rozhodne o proplacení těchto nákladů. Novinářům to dnes řekl náměstek hejtmana Jiří Řehák (Spojenci pro kraj). Krajským koordinančním centrem prošlo 14.167 lidí.

V Karlových Varech vytryskne znovu Vřídlo v obnovené Vřídelní kolonádě

Ilustrační fotografie

5. května 2022 - Karlovy Vary 5. května (ČTK) - V Karlových Varech dnes po šesti letech opět vytryskne pramen Vřídla v obnovené síni Vřídelní kolonády. Město tak dokončilo těsně před začátkem letošní lázeňské sezony opravy kolonády ze 70. let 20. století, byla v havarijním stavu. Součástí prací byla i výměna technologie jímání vřídelní vody, oprava části konstrukce kolonády i obnova původní podoby kolonády.

Strana výpisu

7 ...