Archiv článků - Český Metropol

Archiv článků

ČSÚ: Ubývá domácností, které dětem nemohou zaplatit výlet, kolo či oblečení

21. ledna 2022 - Podmínky dětí v Česku se v posledních letech zlepšovaly. Klesal podíl těch, kterým rodiče nemohli zaplatit výlety a kroužky či pořídit sportovní vybavení, knihy, oblečení nebo hračky. Ubylo i domácností, kde neměli školáci vhodné místo na učení. Přibylo dětí ve velmi dobrém zdravotním stavu. S potomky dál častěji tráví čas matky než otcové. Zjistil to Český statistický úřad (ČSÚ), který dnes výsledky šetření zveřejnil. Na situaci dětí se statistici zaměřili podrobněji loni na jaře při pravidelném každoročním mapování podmínek domácností. Ve zjištěních se tak neodráží případné dopady zdražování zboží a energií na rodinné rozpočty.

Policie zasahovala na pardubické radnici. Provedla tam úkony v trestném řízení

Zdroj: Wikipedia

21. ledna 2022 - Policisté dnes zasahovali na radnici v Pardubicích. ČTK to potvrdili mluvčí krajské policie Markéta Janovská a mluvčí města Radim Jelínek. Bližší informace ale nechtěli uvést. Podle České televize kriminalisté zabavili na městském odboru dopravy dokumenty a počítače.

MŠMT chce digitalizovat podobu maturitních testů, aby se netiskly v Cermatu

Zdroj: Flickr

21. ledna 2022 - Ministerstvo školství chce co nejdříve digitalizovat podobu maturitních testů tak, aby se nemusely tisknout centrálně v Cermatu. Důvodem je to, že 30. května vyprší smlouva na speciální stroj, který k tomu Cermat používá, a ministerstvo za něj nechce platit další peníze. V on-line debatě pořádané společností EDUin a Stálou konferencí asociací ve vzdělávání to dnes řekl ministr školství Petr Gazdík (STAN). Podle něj by nový stroj stál asi 72 milionů korun, současný systém distribuce tištěných testů považuje za zastaralý.

Skupina odborníků kritizuje návrh monumentu pro Mendlovo náměstí v Brně

Zdroj: Wikipedia

21. ledna 2022 - Skupina umělců, akademiků a teoretiků výtvarného umění v otevřeném dopise kritizuje výsledek veřejné soutěže na sochu pro Mendlovo náměstí v Brně. V soutěži vypsané u příležitosti 200. výročí narození otce genetiky Gregora Johanna Mendela, které připadá na letošní rok, uspěl umělecký slévač a sochař Jaromír Gargulák. Jeho bronzový monument Hrachovina však signatáři otevřeného dopisu pokládají za "doslovně ilustrativní až banální". Brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS) ČTK napsala, že v porotě byli klíčoví odborníci a smlouva už byla uzavřena.

Ústecká zoologická zahrada má novou dozorčí radu, předchozí skončil mandát

Zdroj: Wikipedia

21. ledna 2022 - Ústecká zoologická zahrada má novou dozorčí radu, té předchozí skončil mandát. Rada se skládá z pěti nominantů jednotlivých zastupitelských klubů. Jsou v ní opoziční zastupitelka Yveta Tomková (Vaše Ústí), opoziční zastupitel Petr Křivan (UFO), metodik centra pedagogických praxí ve školských zařízení na Univerzitě J. E. Purkyně David Bauer, kterého navrhla koaliční ODS, nominant koaličního hnutí ANO, podnikatel Jiří Horák, a učitel biologie Richard Matiašek, kterého navrhlo koaliční uskupení Pro Zdraví a Sport.

Výročí 150 let od narození architekta Plečnika připomene výstava na Hradě

Zdroj: Wikipedia

20. ledna 2022 - Kulaté výročí narození slovinského architekta Jože Plečnika (1872 až 1957) připomene od dubna výstava na Pražském hradě. V sídle českých králů a představitelů státu Plečnik významným způsobem přetvářel interiéry Nového královského paláce i hradní nádvoří a zahrady. Výstava se uskuteční v Tereziánském křídle Starého královského paláce a v exteriéru v areálu Hradu. ČTK to řekl mluvčí Správy Pražského hradu Jan Pastor.

Premiéru filmu o fotbalistovi Kollerovi kvůli pandemii přesouvají na srpen

Zdroj: Wikipedia

20. ledna 2022 - Premiéru filmu Petra Větrovského o fotbalistovi Kollerovi přesouvají tvůrci kvůli pandemii na 11. srpna. Snímek měl původně mít pod názvem Jan Koller - Příběh obyčejného kluka premiéru 3. února. ČTK o tom za tvůrce informoval Vítek Rosenbaum.

Ústí n. L. chystá opravy chodníků a komunikací za více než 16 mil. Kč

20. ledna 2022 - Rada Ústí nad Labem vybrala zhotovitele několika veřejných zakázek na opravu chodníků a komunikací. Za 13,3 milionu korun bez daně stavbaři opraví povrchy vozovek v několika ulicích na Bukově. V lokalitě se počítá také se zvýšením počtu parkovacích míst a se snížením rychlosti z 50 kilometrů v hodině na 30. Měla by se tak zvýšit bezpečnost v okolí základní školy ve Vojnovičově ulici. Město chystá též opravy chodníků v Krásném Březně, na Střekově a v Neštěmicích. Novinářům to řekl náměstek primátora Pavel Tošovský (ODS).

V závěru týdne dorazí do Čech sněhové přeháňky, teploty budou kolem nuly

20. ledna 2022 - V závěru týdne čekají Česko sněhové přeháňky, které se mohou objevit i v nižších polohách. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat kolem nuly, případně mírně nad ní. V noci bude mrznout, při zmenšené oblačnosti teplota spadne až k minus deseti stupňům Celsia. Vítr bude v pátek ještě silnější, o víkendu postupně zeslábne. Vyplývá to z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

MŽP: Česká strana analyzuje polské návrhy na úpravu smlouvy o Turówu

Zdroj: Wikipedia

20. ledna 2022 - Zástupci české delegace analyzují polské návrhy na úpravu smlouvy o polském hnědouhelném dole Turów. ČTK to za ministerstvo životního prostředí sdělil Ondřej Charvát. Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL) uvedla na twitteru, že polské ministryni klimatu a životního prostředí Anně Moskwové oznámila, že česká strana návrh smlouvy zkoumá. Moskwová včera ráno v polském rozhlasu uvedla, že pokud se česká vláda s Polskem dohodne na podmínkách smlouvy, Česko rychle stáhne žalobu, kterou poslalo k Soudnímu dvoru EU. Polská ministryně soudí, že je konec sporu na dohled.

Strana výpisu

1 ...