Zdraví - Český Metropol

Zdraví

Kouření snižuje IQ – čím více kouříte, tím nižší IQ máte

Ikona

24. února 2010 - TEL AVIV | Testy inteligence provedené týmem izraelských vědců u více než 20 tisíc vojenských rekrutů ukázaly, že kuřáci mají nižší IQ než nekuřáci. Vědci navíc zjistili, že čím více někdo kouří, tím nižší IQ má, informuje ve středu agentura Reuters. Vědci k pochopení vztahu mezi kouřením a inteligencí provedli inteligenční testy u 20 211 osmnáctiletých branců izraelské armády.

Nemocnice na Homolce jako první na světě léčí nemocné po infarktu novou pulzatilní pumpou

Ikona

18. února 2010 - PRAHA | Lékaři z Homolky drží světový primát v použití pulzatilní pumpy pro léčbu nemocného, který se po infarktu dostal do šokového stavu. Kardiologové vyvíjejí další a výkonnější pumpy, v jejichž užití vyškolí lékaře z celé Evropy, řekla ve čtvrtek Marie Fialová z tiskového oddělení nemocnice. Pulzatilní pumpa PulseCath nevyžaduje otevření hrudníku, její životnost jsou však jen hodiny, nejvýše dny.

Šťastní lidé jsou méně náchylní k srdečním chorobám, zjistili američtí vědci

Ikona

18. února 2010 - LONDÝN | U lidí, kteří jsou šťastní a optimističtí, je šance propuknutí srdeční choroby nižší než u pesimistů, tvrdí studie amerických vědců. Informuje o tom agentura Reuters. "Potřebujeme precizní klinické studie. Pokud by další studie podpořili naše závěry, pak by tyto výsledky byly nesmírně důležité v popisu toho, co konkrétně by lékaři a nebo pacienti mohli dělat, aby zlepšili své zdraví nebo zdraví svých pacientů," napsala ve studii Karina Davidsonová z Lékařského centra Kolumbijské univerzity

Klíšťovou encefalitidou se loni v Česku nakazilo 816 lidí, dva nákaze podlehli

Ikona

16. února 2010 - ČESKÁ REPUBLIKA | V České republice se loni nakazilo klíšťovou encefalitidou 816 lidí, což je o 186 více nakažených než v roce 2007 a zároveň druhý největší počet nakažených za posledních 25 let. V úterý to uvedl Bohumír Kříž ze Státního zdravotního ústavu. Největší počet nakažených klíšťovou encefalitidou hlásilo Česko v roce 2006, tehdy bylo onemocnění zjištěno u 1029 lidí.

Je krize. Lidé méně kouří

Ikona

15. února 2010 - ČESKÁ REPUBLIKA | Odpůrci kouření mají důvod k radosti: v loňském roce v Česku klesl ve srovnání s rokem 2008 prodej cigaret o šest procent. To je přibližně miliarda kusů, píše v pondělním vydání deník MF DNES. Vyplývá to z analýzy společnosti Patria Finance. Není za tím však náhlá chuť Čechů začít žít zdravě. Ekonomická krize nutí kuřáky šetřit i na věcech, kterých se dá kvůli závislosti vzdát jen těžko.

Vědci přišli na lék proti koktání

Ikona

13. února 2010 - OLOMOUC | Odborníci z Olomouce určili příčinu zadrhávání. Léčit se dá inhalací, píše v sobotním vydání deník MF DNES. V neustálém napětí z toho, zda dokážou na ulici pozdravit, zvednout telefon či oslovit neznámého člověka, žije zhruba šedesát milionů lidí na světě. Důvod? Koktavost. S jejich trápením je nyní zřejmě konec. Odborníci z Lékařské fakulty univerzity Palackého v Olomouci přišli na to, jak nepříjemnou vadu odstranit, uvádí list.

Zázrak. Slepý muž po 53 letech opět vidí

Ikona

12. února 2010 - TEPLICE N. BEČVOU | Po více než půl století života ve tmě vrátili Karlovi Pavelovi z Teplic nad Bečvou lékaři jeho zrak. Poprvé tak v sedmdesáti letech uviděl svoji manželku, děti i vnoučata. Neobvyklý příběh se šťastným koncem přinesl jako první server Sedmička.cz a v pátečním vydání jej zveřejnili i Lidové noviny. Karla Pavelu připravil o zrak výbuch ve slévárně, kde pracoval.

Stát chtěl koupit 20 milionů vakcín

Ikona

12. února 2010 - ČESKÁ REPUBLIKA | Česko si neví rady s jedním milionem vakcín proti prasečí chřipce, není o ně zájem. Jak však nyní vyšlo najevo, blamáž mohla být ještě mnohonásobně horší: stát původně chystal daleko větší nákup - až dvaceti milionů dávek za více než pět miliard korun. Informace přináší páteční Mladá fronta Dnes. Obří kontrakt na poslední chvíli zarazil premiér Jan Fischer.

Objev českých vědců by mohl ušetřit embrya při získávání kmenových buněk

Ikona

8. února 2010 - PRAHA | Objev českých vědců umožní v budoucnu získat kmenové buňky pro léčbu cukrovky, poruch krvetvorby nebo poškozeného nervového systému mnohem rychleji z buněk tělních. Odpadly by etické problémy při používání lidských zárodků, informoval Petr Svoboda z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR. Tým Petra Svobody zjistil, že potlačení "malé RNA" v buňkách umoňuje a usnadňuje vznik kmenových buněk v tělních buňkách.

Češi navštěvují stále častěji psychiatry

Ikona

5. února 2010 - ČESKÁ REPUBLIKA | Češi se častěji svěřují do rukou psychiatrů, za posledních deset let vzrostl počet ošetření a vyšetření o čtvrtinu. V roce 2008 prošlo psychiatrickými ordinacemi 2 550 180 lidí, z toho bylo poprvé ošetřeno 466 352 pacientů, uvádí zprávy Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS).
Stejně jako v předešlých letech, tak i v roce 2008 vyhledaly psychiatrickou péči častěji ženy.

Antikoncepční pilulku bere každá třetí Češka, přesto se k ní váže řada mýtů

Ikona

3. února 2010 - ČESKÁ REPUBLIKA | Každá třetí Češka mezi 15. a 45. rokem se při ochraně proti neplánovanému těhotenství spoléhá na antikoncepční pilulku. K ní se ale váže celá řada mýtů, mezi něž patří například informace, že po tabletkách se tloustne nebo že způsobují rakovinu. Hormonální antikoncepce byla vyvinuta v USA a je na trhu od šedesátých let.

Strana výpisu

... 83 ...