Zdraví - Český Metropol

Zdraví

Američtí vědci vypěstovali z buněk funkční plíci

Ikona

15. července 2010 - WASHINGTON | Američtí vědci vypěstovali z plicních buněk funkční orgán. Informuje o tom Deník ve svém čtvrtečním vydání. Uměle vypěstovanou plíci vědci implantovali pokusné kryse, po šesti hodinách však selhala. I přesto však představuje tento počin významný krok ve vývoji umělých orgánů. Plíci vědci vytvořili tak, že smíchali buňky získané z plíce krysy v bioreaktoru s několika druhy lidských plicních buněk. Následně je nechali vyrůst pod tlakem podobným podmínkám uvnitř těla.

Klíštata útočí i na horách, varují odborníci

Ikona

12. července 2010 - ČESKÁ REPUBLIKA | Turisté na horách by si měli dát pozor na klíšťata. V několika případech našli odborníci klíšťata i v nadmořské výšce nad 1000 metrů, informoval v pondělí mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu Petr Dvořák. "Doposud běžná maximální výška výskytu klíšťat byla 600 m," doplnil. Klíšťata jsou známa zejména jako přenašeči dvou závažných chorob, lymeské borreliózy a klíšťové encefalitidy.

Letní pobyt v přírodě může znepříjemnit bodnutí hmyzu

Ikona

6. července 2010 - ČESKÁ REPUBLIKA | V horkých letních dnech je potřeba dávat velký pozor na to, co jíme a pijeme. Zejména zmrzliny či sladké nápoje s oblibou přitahují vosy a včely, a takové napití může skončit otokem hrtanu a dušením, varují záchranáři. "Člověk, kterého vosa píchne do dutiny ústní či krku, je i náchylnější k jiným zdravotním problémům, jako je pokles tlaku, otok nebo astmatický záchvat a ztráta vědomí," uvedla mluvčí středočeské záchranky Tereza Janečková.

Teplo ohrožuje zdraví dětí, varují lékaři rodiče

Ikona

4. července 2010 - ČESKÁ REPUBLIKA | Úžeh a úpal patří mezi nejčastější nemoci léta u dětí. Postižení trpí závratěmi, vysokými teplotami, zvrací, a v nejhorších případech končí v bezvědomí, varují lékaři rodiče před hrozícím nebezpečím během teplých dnů. U malých dětí jsou často na vině právě rodiče. Podle praktického dětského lékaře Milana Kudyna dělají dospělí dvě zásadní chyby. "Vystavují často děti od tří do pěti let přímému slunečnímu záření," uvedl Kudyn.

Zmrazené krevní vzorky lze použít k vývoji buněk podobných kmenovým

Ikona

2. července 2010 - MASSACHUSETTS | Zmrazené vzorky krve lze podle amerických vědců použít k výrobě buněk, které jsou velice podobné kmenovým, čímž by se jejich získávání zjednodušilo. Informovala o tom agentura Reuters. Kmenové buňky embryí jsou zvláštní tím, že mají schopnost se za vhodných podmínek vyvinout v kterýkoli ze dvouset třiceti typů buněk dospělého lidského těla. Jejich získávání je ale obtížné, ve většině států nelegální kvůli etice - odebírají se ze čtyři až pět dní starých lidských embryí.

Restaurace se budou od čtvrtka dělit na kuřácké a nekuřácké

Ikona

1. července 2010 - ČESKÁ REPUBLIKA | Lidé od čtvrtka při vstupu do restaurace poznají, zda navštíví kuřácké či nekuřácké prostředí. Povinnost označit svou provozovnu zavádí novela protikuřáckého zákona, která bude platit od 1. července. Předloha kromě toho zpřesňuje definice veřejných míst, kde se nesmí kouřit. Zapálit si cigaretu není možné ve vnitřních prostorách úřadů, ve vlacích, autobusech, tramvajích, v krytých nástupištích a čekárnách veřejné dopravy.

Dvacetiletý výzkum pěti tisíc párů z Brna a Znojemska potvrdil negativní vliv kouření na zdraví dětí

Ikona

28. června 2010 - ČESKÁ REPUBLIKA | Negativní vliv kouření rodičů na zdraví dětí potvrdila rozsáhlá mezinárodní studie, na níž se v uplynulých 20 letech podílelo výzkumné pracoviště preventivní a sociální pediatrie Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně. V pondělí odpoledne to uvedla mluvčí univerzity Tereza Fojtová. Vědci podle Fojtové v České republice sledovali více než pět tisíc párů a jejich potomků, a to v Brně a na Znojemsku.

Italové vracejí zrak kmenovými buňkami

Ikona

26. června 2010 - MODENA | Italští lékaři obnovili díky kmenovým buňkám zrak desítkám lidí, kteří o něj přišli při kontaktu s nebezpečnými chemikáliemi. Informuje o tom sobotní vydání deníku Právo. Využili k tomu rohovku vypěstovanou z kmenových buněk pacientů. Výsledky své práce Italové zveřejnili v časopise The New England Journal of Medicine. Experti z univerzity v Modeně získali kmenové buňky ze zdravých částí pacientovy rohovky nebo z jeho zdravého oka.

Správná strava chrání kuřáky před rakovinou plic

Ikona

16. června 2010 - LONDÝN | Vitamin B6 a aminokyselina methionin snižují riziko onemocnění rakovinou plic u kuřáků. Vyplývá to ze studie Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny (IARC), informovala ve středu agentura Reuters. Vědci na vzorku 900 kuřáků zjistili, že tito lidé mají velmi nízký příjem vitaminu B6 a methioninu. "Přišli jsme na to, že tyto dvě věci jsou silnými signály nebezpečí rakoviny," uvedl vedoucí výzkumné skupiny Paul Brennan.

Pondělí je Světovým dnem dárců krve, ročně daruje krev 93 milionů lidí

Ikona

14. června 2010 - ŽENEVA | Světová zdravotnická organizace (WHO) u příležitosti pondělních oslav Světového dne dárců krve oznámila, že ročně daruje po celém světě krev 93 milionů lidí, zejména v chudých zemích je ale počet dárců velmi nízký. Informuje o tom WHO a stránky Světového dne dárců krve. Podle údajů WHO na uspokojení potřeb krevních transfúzí stačí, aby krev darovalo jedno procento populace. Méně než jedno procento obyvatel daruje krev v 77 zemích světa.

Mračna komárů ohrožují turistickou sezonu

Ikona

10. června 2010 - MORAVA | Tři týdny po povodních se na Moravě vylíhly miliardy komárů. Lidé kvůli nim večer raději nevychází ven, repelenty pomáhají jen chvíli. Komáří kalamita může zničit turistickou sezonu. Ve čtvrtečním vydání o tom informuje Mladá fronta Dnes. "Venku se večer vůbec nedá vydržet. Hejna bodavých komárů vás doslova oblepí. Vydržíte maximálně deset minut. A bez repelentu? Ani krok," pousměje se syn majitele jedné z restaurací se zahrádkou v Rohatci na Hodonínsku Tomáš Blahůšek.

Strana výpisu

... 80 ...