Zdraví - Český Metropol

Zdraví

Na operačních sálech ortopedů končí často lidé kvůli nevhodné obuvi či nadváze

Ikona

22. dubna 2010 - ČESKÉ BUDĚJOVICE | Podle českobudějovických lékařů na operačních sálech ortopedů končí často lidé kvůli nevhodné obuvi či nadváze. Ortoped Libor Filip uvedl, že chirurgii nohy se bude věnovat páteční videoseminář, který se uskuteční v Českých Budějovicích. „Jde o setkání specialistů ortopedů, kteří se budou zabývat postižením a deformitami v oblasti nohy. V oblasti chirurgické léčby tato problematika zastupuje přibližně pětinu všech ortopedických výkonů.

Vakcína proti rakovině zlevní. Dostane ji více žen

Ikona

21. dubna 2010 - ČESKÁ REPUBLIKA | Očkování proti rakovině děložního čípku, které ročně postihne tisícovku žen, bude levnější. Tři dávky vakcíny stojí deset tisíc korun a klienti VZP teď budou mít třetí dávku zdarma. Příspěvky chystají i další pojišťovny a očkování tak bude dostupnější. Píše o tom středeční Mladá fronta Dnes. "Za první dávku zaplatí tři tisíce dvě stě, za druhou také tři tisíce dvě stě a za třetí tisíc korun - těchto tisíc korun však dostanou zpátky.

1,5 milionu Čechů neumí odolat alkoholu

Ikona

6. dubna 2010 - ČESKÁ REPUBLIKA | Pětina lidí v Česku svým pitím riskuje závislost. Každý dvacátý už bez alkoholu nemůže žít. Ukázal to celorepublikový průzkum, první svého druhu. Alkoholiků je v Česku čtyřikrát více, než se myslelo. Informace přineslo úterní vydání Mladé fronty Dnes. Podle velkého celonárodního průzkumu je v Česku na alkoholu závislých zhruba 550 tisíc lidí. Drtivá většina z nich se neléčí. Do nejrizikovější kategorie spadá 7,2 procenta lidí.

Stomatolog: Zubní pasta a kartáček nestačí

Ikona

31. března 2010 - ČESKÁ REPUBLIKA | Češi si od roku 1989 sice zvykli chodit k zubaři 2X ročně, 60 % z nich ale vůbec nepoužívá zubní nit nebo mezizubní kartáčky. Správné čištění zubů by ovšem mělo zahrnovat i použití těchto dentálních pomůcek, uvedl stomatolog David Urie. Téměř 80 % Čechů chodí dle průzkumu na preventivní prohlídky dvakrát do roka, přitom v roce 2008 navštěvovalo dvakrát ročně stomatologa jen 66 % Čechů.

Češi si neumějí čistit zuby

Ikona

30. března 2010 - ČESKÁ REPUBLIKA | Češi si stále neumějí správně čistit zuby, tvrdí dentální specialisté. Mnozí lidé, podle průzkumu až 53 %, dosud netuší, že kromě klasického zubního kartáčku, existuje ještě mezizubní kartáček, dentální nit a ústní vody. Lidé si neuvědomují, že mezi jednotlivými zuby jsou mezizubní prostory, které běžný kartáček nevyčistí. Tam se právě hromadí zbytky jídla a zubní plak, který postupně ničí zubní sklovinu, dáseň i kost pod ní.

Pozor, v nemocnicích nejsou pacienti v bezpečí

Ikona

25. března 2010 - ČESKÁ REPUBLIKA | Člověk v bílém plášti, kterého nikdo v nemocnici neznal, se lehce dostal až k postýlkám s novorozenci, jinde měl bez dozoru přístup na JIP nebo stál nad opuštěným vozíkem s léky s chorobopisy. V testu bezpečnosti propadlo šest nemocnic z devíti, píše ve čtvrtečním vydání deník MF DNES. Reportérka MF DNES v bílých kalhotách a plášti oznamuje, že ji posílá primář. Sestře v českobudějovické nemocnici to stačí.

Prodej padělků léků na webu stoupl o polovinu

Ikona

23. března 2010 - ČESKÁ REPUBLIKA | Pravděpodobnost, že při koupi léků na internetu narazíte na padělek či na přípravek s nebezpečnými účinky, je vysoká. Podle šéfa Generálního ředitelství cel Pavla Novotného stoupl v loňském roce prodej padělků přes internet o 45 %. Píše o tom Mf Dnes. "Léky na potíže s erekcí, na hubnutí a anabolika," vyjmenovává šéf Státního ústavu pro kontrolu léčiv Martin Beneš, které přípravky se na internetu načerno prodávají nejčastěji.

Nespavost může za obezitu, infarkty a cukrovku

Ikona

16. března 2010 - ČESKÁ REPUBLIKA | Nedostatek spánku může u člověka významně zvýšit riziko cukrovky, mozkových příhod, infarktu nebo depresí a poruch imunitního systému. V Česku má problémy se spaním až 40 procent populace, třetina poruch je tak závažná, že vyžaduje léčbu, řekl v úterý novinářům neurolog Karel Šonka. Lidé velmi často bojují zs nedostatečně dlouhým spánkem.

Zdravotnictví se blíží bodu, kdy už nezvládne financovat kvalitní a dostupnou péči

Ikona

2. března 2010 - ČESKÁ REPUBLIKA | Česko se ocitá na prahu svých možností zaplatit za zdravotní péči tolik, aby nebyla omezena její dostupnost nebo kvalita, shodli se v úterý na 99. Žofínském fóru náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr a prezident České lékařské komory Milan Kubek. Liší se ale v názoru na řešení situace. Podle Šnajdra totiž má stávající systém plateb do zdravotnictví vnitřní rezervy, které lze využít.

Čeští lékaři umějí předcházet mozkové mrtvici

Ikona

2. března 2010 - PRAHA | Lékaři v Nemocnici na Homolce představili novou metodu, jak předcházet mozkové mrtvici. Kardiologové voperují do srdeční přepážky speciální uzávěr, kterým zabrání opakování mrtvice, vysvětlila tisková mluvčí nemocnice Marie Fialová. "Jsme jedni z prvních ve východní Evropě, kteří mají toto zařízení k dispozici," řekl kardiolog Petr Kmoníček a dodal, že nový přístroj je bezpečnější a šetrnější k lidskému organizmu.

Žebříček nemocnic vede Brno

Ikona

25. února 2010 - ČESKÁ REPUBLIKA | Chcete marodit v nemocnici, kde kolem vás budou běhat usměvavé sestry, natřásat vám polštáře a třeba vás držet za ruku, když vám bude hodně zle? Pak se nechte převézt do Fakultní nemocnice v Hradci Králové, v Ostravě či v Plzni, píše o unikátním výzkumu mezi pacienty ve čtvrtečním vydání MF DNES. Lékaři jsou zase nejochotnější v Motole či v Praze na Homolce.

Strana výpisu

... 82 ...