Zdraví - Český Metropol

Zdraví

Avon Pochod proti rakovině prsu má úžasnou atmosféru sounáležitosti, shodují se ambassadorky

Ikona

4. června 2010 - PRAHA | Avon Pochod proti rakovině prsu, jehož 10. jubilejní ročník se v Praze uskuteční v sobotu od 14 hodin, má podle ambassadorek úžasnou atmosféru sounáležitosti. Herečce Simoně Stašové, která je již druhým rokem jednou z ambassadorek Avon Pochodu proti rakovině prsu, pochod pomohl překonat strach z vyšetření mamografem. Stašová měla z mamografie, tedy rentgenovém vyšetření prsou, panickou hrůzu. "Když jsem byla před lety na vyšetření, řekli mi, že jsem v první rizikové skupině.

Američané vyvinuli vakcínu proti rakovině prsu, na myši zabírá

Ikona

31. května 2010 - WASHINGTON | Američtí lékaři vyvinuli vakcínu, která má zabránit vzniku rakoviny prsu. Informuje o tom BBC, která cituje z článku uveřejněném v časopise Nature. Zatím vakcínu vyzkoušeli výzkumníci na myších. Na ně zabírala. Pokud budou testy úspěšné i u lidí, mohla by se očkovací látka do několika let objevit na trhu. Imunolog Vincent Tuohy, který výzkum řídí, sdělil, že při testech na geneticky upravených myších náchylných k rakovině byla vakcína proti rakovině prsu stoprocentně úspěšná.

Česko se v pondělí připojí ke Světovému dni bez tabáku

Ikona

31. května 2010 - ČESKÁ REPUBLIKA | V pondělí si jako každoročně 31. května mnoho zemí připomene Světový den bez tabáku, který vyhlašuje Světová zdravotnická organizace (WHO). Letos je kampaň zaměřena zejména na boj s narůstajícím kuřáctvím u žen. "Ukazuje se, že marketingové kampaně tabákových firem začaly s ženami jako kuřačkami cíleně pracovat. Data sebraná ze 151 zemí navíc ukazují, že kouří už sedm procent dospívajících dívek.

Kouření vodní dýmky není bezpečnější než cigarety, upozorňují odborníci

Ikona

28. května 2010 - PRAHA | Odborníci upozorňují, že vodní dýmka není bezpečnější náhradou za kouření cigaret, jak se mnohdy domnívají zejména mladší lidé. Novinářům to v pátek u příležitosti blížícího se Světového dne bez tabáku řekla Hana Sovinová ze Státního zdravotního ústavu. Další odbornice Dana Fragnerová varuje před rozšířenou domněnkou, že voda v dýmce kouř pročišťuje a kuřáci tak nasávají daleko méně škodlivin.

Kouření může stát čtvrtročně 7 200 korun a znamená také až 4,5 kila dehtu v plicích

Ikona

27. května 2010 - Kuřáka může jeho vášeň pro cigarety přijít až na 7 200 korun za tři měsíce a při celoživotním kouření se mu v plicích uloží až 4,5 kilogramů dehtu. Tato čísla ukazují, že se vyplatí přestat kouřit, řekla Zuzana Perná z ambulance pro odvykání kouření pražské Thomayerovy nemocnice. Kuřáky výrazně častěji trápí různé choroby - rakovina plic nebo kardiovaskulární obtíže. "Ročně na následky kouření zemře 18 tisíc lidí, což je padesátka mrtvých denně," varuje Perná.

Odborníci na výživu varují před zavádějícími informacemi

Ikona

11. května 2010 - ČESKÁ REPUBLIKA | Lidé by si měli dát pozor na zavádějící a klamavé informace v souvislosti se svým stravováním, upozornil lékař Petr Tláskal ze Společnosti pro výživu. Typickým příkladem je podle jeho slov tvrzení o škodlivosti látek skrývajících se pod kódem E, tedy takzvaných 'éček' v potravinách. "Klamavé je například tvrzení, že čím více 'éček' je v potravině, tím větší škodlivost. Pak by ale například čerstvá rajčata byla velmi škodlivá, protože obsahují 16 éček," uvedl Perlín.

Britští vědci pokročili ve výzkumu rakoviny prsu

Ikona

10. května 2010 - CAMBRIDGE | Britští vědci objevili pět nových genetických faktorů, které souvisejí s onemocněním rakovinou prsu. To by mohlo umožnit lépe porozumět příčinám vzniku této choroby a zdokonalit léčebné postupy, informuje v neděli agentura Reuters. Vědci v čele s profesorem Douglasem Eastonem z Cambridgeské univerzity analyzovali genové mapy 16 536 pacientek a přišli na pět nových genových variací, které způsobují vývoj rakovinného onemocnění.

Vzhled pohádkového Shreka může znamenat nadbytek růstového hormonu

Ikona

8. května 2010 - PRAHA | Vzácné onemocnění, takzvaná akromegalie, vzniká nadbytkem tvorby růstového hormonu v dospělosti a způsobuje velké ruce a nohy, výrazné otoky víček, protáhle tváře a vzhled dětského hrdiny Shreka. V České republice trpí tímto onemocněním 700 až 800 lidí, uvedl lékař Michal Kršek. "Pokud pacient ví, že už mu není prstýnek, musí si kupovat o dvě čísla větší boty, pak je to celkem jasné. Docela cenné je, když si pacienti trpící touto nemocí vezmou fotky, jak vypadali před deseti lety a jak vypadají nyní.

Kardiologové upozorňují na rizika chronického srdečního selhání

Ikona

8. května 2010 - EVROPA | Evropští kardiologové vyhlašují tuto sobotu a neděli jako Evropské dny srdečního selhání. Chtějí tak upozornit veřejnost zejména na chronickou podobu tohoto onemocnění, které do jednoho měsíce po hospitalizaci zabije pětinu pacientů. K této akci se připojuje také Česká kardiologická společnost, která vydává při této příležitosti publikaci pro nemocné se srdečním selháním a distribuuje osvětové materiály.

Nedostatek spánku může vést k předčasnému úmrtí, přebytek též

Ikona

5. května 2010 - LONDÝN | Italští a britští vědci varovali, že spánek kratší než šest hodin může vést až k předčasné smrti. Zároveň ale objevili souvislost mezi předčasným úmrtím a spánkem delším než devět hodin, informuje ve středu server BBC. Výsledky nejnovějšího výzkumu, který se zabývá vztahem mezi spánkem a úmrtností, jsou založeny na 16 starších studiích prováděných u 1,5 milionu lidí ve Velké Británii, Spojených státech, Evropě a východoasijských zemích.

V USA a Kanadě se vzduchem šíří zabijácká houba

Ikona

24. dubna 2010 - WASHINGTON | Mezi zvířaty a lidmi v kanadské provincii Britská Kolumbie a na severozápadě Spojených států se šíří kvasinkové houby, které by lidem mohly přivodit smrt. S odkazem na televizní stanici ABC o tom ve svém sobotním vydání píše deník Právo. Houba Cryptococcus gattii se přenáší vzduchem a obyčejně ohrožuje jen pacienty s transplantacemi, nemocí AIDS nebo s jinými poruchami imunitního systému.

Strana výpisu

... 81 ...