Pondělí je Světovým dnem dárců krve, ročně daruje krev 93 milionů lidí - Zdraví - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Zdraví

Pondělí je Světovým dnem dárců krve, ročně daruje krev 93 milionů lidí

Ikona

14. června 2010, 08.24 | ŽENEVA | Světová zdravotnická organizace (WHO) u příležitosti pondělních oslav Světového dne dárců krve oznámila, že ročně daruje po celém světě krev 93 milionů lidí, zejména v chudých zemích je ale počet dárců velmi nízký. Informuje o tom WHO a stránky Světového dne dárců krve. Podle údajů WHO na uspokojení potřeb krevních transfúzí stačí, aby krev darovalo jedno procento populace. Méně než jedno procento obyvatel daruje krev v 77 zemích světa.

 

V rozvojových zemích je navíc před infekcemi řádně kontrolováno jen 47 procent darované krve.

Více než polovina darované krve pochází od dárců z vyspělých zemí, kde ale žije jen asi 16 procent světové populace.

WHO tyto údaje zveřejnila u příležitosti oslav Světového dne dárců krve, který se celosvětově slaví od roku 2005 a vyhlásila jej WHO společně s Mezinárodní federací Červeného kříže a Červeného půlměsíce, Mezinárodní federací dárců krve a Mezinárodní společností transfuzního lékařství. Česká republika se do oslav každoročně zapojuje.

Tématem letošního dne dárců krve je Nová krev pro svět, jehož cílem je motivovat mladé lidi, aby chodili darovat krev.

Dárcovství krve je ale důležité nejen pro záchranu životů jiných lidí, podle lékařů je prospěšné i pro dárce. Pomáhá totiž snižovat přebytek železa a působí také jako prevence srdečních onemocnění.

Pro úspěšné provedení krevních transfúzí je nezbytné rozpoznání krevních skupin, transfúze jiné krevní skupiny totiž vede k okamžité imunologické reakci a lidský organismus darovanou krev odmítne. Transfúze jiné krevní skupiny může vést k selhání ledvin, šoku, ale skončit může i smrtí.

Proto mezi jeden z významných objevů počátku 20. století patří i objev krevních skupin. Jako první krevní skupiny identifikoval vídeňský lékař Karl Landsteiner, který za objev tří skupin A, B a 0 získal v roce 1930 Nobelovu cenu za lékařství a fyziologii.

Objev krevních skupin je ale spjat i s českým lékařem Janem Janským, který jako první zjistil, že se u lidí vyskytují celkem čtyři krevní skupiny.

Do objevu krevních skupin představovaly transfúze pro pacienty smrtelné riziko.

Tématické zařazení:

 » Zdraví  » Zdraví