Zajímavosti - Český Metropol

Zajímavosti

Počet obyvatel Ústeckého kraje se za tři čtvrtletí snížil o 5240 lidí

13. prosince 2021 - Počet obyvatel Ústeckého kraje za tři čtvrtletí klesl o 5240 na 811.764. Jde o nejvyšší pokles v celé ČR. Za devět měsíců, během nichž pokračovala epidemie koronaviru, více lidí zemřelo, než se jich narodilo. Stěhováním ubylo 2487 osob. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Výstava ukáže rukopisy a vzácné tisky, které se vztahují ke sv. Ludmile

12. prosince 2021 - Zmínky o svaté Ludmile v rukopisech a tištěných originálech z fondů Národní knihovny (NK) ukáže výstava Kniha a závoj. Začne v pondělí v pražském Klementinu a připomene letošní výročí 1100 let od smrti první pokřtěné české kněžny, babičky svatého Václava a nejstarší světice českých zemí. ČTK o tom informovala Lucie Šénvajc z oddělení marketingu NK.

ČSÚ loni zaznamenal 1224 sebevražd, je to druhý nejnižší počet za 144 let

9. prosince 2021 - Celkem 1224 lidí loni úmyslně ukončilo svůj život. Ve srovnání s předcovidovým rokem 2019 tak bylo sebevražd o tři procenta víc. Celkově je to ale druhý nejnižší počet za 144 let, co jsou údaje k dispozici. Data dnes na tiskové konferenci zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). I přes pokles počtu je Česko v sebevražednosti nad průměrem EU. Mnohem častěji si na život sahají muži než ženy.

Vychází reedice prvního českého metalového alba Thrash The Trash skupiny Arakain

8. prosince 2021 - Na vinylu a CD s bonusy vychází v reedici debutové album Thrash The Trash pražské metalové skupiny Arakain, kterého se ve své době prodalo přes 125.000 kusů. Nahrávka vznikala na jaře 1989, kdy byl Arakain stejně jako mnohé další kapely nucen se vyrovnávat se zákazy a omezeními se strany komunistického režimu. To společně s tehdejší ediční politikou a výrobními lhůtami přispělo k tomu, že Thrash The Trash vyšlo až v roce 1990. ČTK o tom za vydavatelství Supraphon informoval Lukáš Kadeřábek.

Do přírodní rezervace u D5 na Plzeňsku převezli ochránci přírody tři divoké koně

Zdroj: Wikimedia

8. prosince 2021 - Tři mladí hřebci divokých exmoorských koní se dnes přestěhovali do nové přírodní rezervace Janovský mokřad vedle dálnice D5 u Nýřan na Plzeňsku. Rezervaci v cenném území vyhlásil na jaře Plzeňský kraj, který se podílel na převozu koní z rezervace u Rokycan. Zřejmě na začátku nového roku přibudou do Janovského mokřadu dvě mladé jalovice praturů. Původně měly být vypuštěny dnes, v milovické rezervaci ochranářské organizace Česká krajina se je ale zatím v úterý nepodařilo odchytit, řekl dnes ČTK Jiří Vlček z odboru životního prostředí krajského úřadu.

Matiční ulice v Ústí jméno nemění, je třeba napravit reputaci,uvedli zastupitelé

Zdroj: Wikimedia

8. prosince 2021 - Zastupitelé ústeckého městského obvodu Neštěmice dnes rozhodli, že nechvalně proslulá Matiční ulice, spojovaná se stavbou plotu, který měl před více než dvaceti lety oddělit starousedlíky od přistěhovalců, se nepřejmenuje. Naopak by se měla její reputace napravit. Pro bylo všech 11 přítomných zastupitelů.

Otevření stánků s vánočním zbožím v Chomutově mělo úspěch

5. prosince 2021 - Velký zájem lidí provázelo sobotní otevření stánků s vánočním zbožím v Chomutově. Stánky původně měly být na vánočním trhu. Prostor tržiště město kvůli vládním opatřením uzavřelo a stánky rozmístilo do parku za divadlem. Funkční je také ode dneška ledová plocha v parku, zjistila na místě ČTK. Chomutov je po Mostě druhým městem v Ústeckém kraji, kde stánkový prodej vánočního zboží funguje.

Zemřel cestovatel Miroslav Zikmund, bylo mu 102 let

2. prosince 2021 - Ve středu večer zemřel cestovatel Miroslav Zikmund. Bylo mu 102 let. Se svým přítelem Jiřím Hanzelkou byli cestovatelskou legendou. ČTK dnes úmrtí potvrdila zástupkyně Zikmundovy rodiny. Poslední rozloučení bude podle ní soukromé, ve Zlíně. O úmrtí dnes také informovalo Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, které odkaz Hanzelky a Zikmunda uchovává. V sídle muzea bude umístěna kondolenční kniha.

Muzeum východních Čech v Hradci Králové otevře v pátek novou stálou expozici

1. prosince 2021 - Muzeum východních Čech v Hradci Králové v secesní budově na Eliščině nábřeží má novou stálou expozici. Nabídne interaktivní procházky po osudech Hradce Králové od raného středověku do zrodu jeho moderní podoby. Pro veřejnost bude otevřená od pátku 3. prosince, řekli dnes novinářům zástupci muzea.

Éra 5G nastupuje. T-Mobile a O2 včera ukončily na většině území provoz starších sítí 3G

1. prosince 2021 - Operátoři T-Mobile a O2 včera ukončili na většině území provoz starších mobilních sítí 3G. Uvolněné frekvence v pásmu 2100 MHz využijí k rozšíření modernějších technologií LTE a 5G.

Václav a Jan Neckářovi pokřtili herci a muzikantovi Petru Baťkovi debutové CD

- Praha I Václav a Jan Neckářovi se stali hlavními kmotry nového debutového CD V mapách televizního, filmového a divadelního herce, hudebníka i básníka Petra Baťka. V Anicafé by Anife se sešla parta dalším známých osobností, které popřáli desce, ať se líbí a autorovi vzkázali, aby ´psal dál´!

Strana výpisu

4 ...