Zajímavosti - Český Metropol

Zajímavosti

Stárnutí populace: Společenský problém, nebo investiční příležitost?

13. ledna 2022 - Česká republika se podobně jako další západní státy potýká se stárnutím populace. Zatímco v roce 2019 představovala produktivní složka populace (15-64 let) 64,1 % obyvatel a v postproduktivním věku se nacházelo 19,9 % obyvatel, kolem roku 2060 by měl podíl obyvatel v postproduktivní věku dle optimistických prognóz stoupnout o polovinu.

Bankomat na Rychnovsku chrlil peníze, nálezce 144.000 Kč odevzdal policii

12. ledna 2022 - Bankomat v jednom městě na Rychnovsku v pátek 7. ledna začal nekontrolovaně chrlit peníze. Vydaných 144.000 korun nalezl pětapadesátiletý kolemjdoucí, který následně zavolal policii. Ta od něj peníze převzala a vrátila bance. ČTK to dnes řekla mluvčí policie Eliška Majerová.

Noc byla mrazivá, na šumavské Kvildě naměřili minus 27,3 stupně

12. ledna 2022 - Na šumavské stanici Kvilda-Perla na Prachaticku ráno klesla teplota na minus 27,3 stupně Celsia. Jedná se o dnešní nejnižší hodnotu v České republice. Na šumavském Březníku na Klatovsku pak meteorologové naměřili minus 27,2 stupně Celsia. ČTK to řekl Daniel Maňhal z českobudějovické pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Turnovské muzeum vystaví kopii císařské koruny Napoleona Bonaparta

11. ledna 2022 - Turnovské muzeum od čtvrtka vystaví repliku císařské korunovační koruny Napoleona Bonaparta, kterou vytvořil uznávaný šperkař Jiří Urban ve spolupráci s Evou Mrákotovou Víškovou. V klenotnici muzea bude 23 centimetrů vysoká koruna ze zlaceného stříbra o průměru 18,5 centimetru do 6. února. Podle Urbana bylo asi nejnáročnější vytvořit kopie antických rytin v kameni.

Ptačí hodinky se zatím zúčastnilo 23.000 lidí, meziročně více

10. ledna 2022 - Ptačí hodinky, při níž dobrovolníci pomáhají odborníkům se sčítáním zimujících ptáků, se do dnešních 19:00 zúčastnilo 23.400 lidí. Loni jich za stejnou dobu bylo asi o 6000 méně. Nejčastěji pozorovaným ptákem byla zatím sýkora koňadra, následují vrabec polní a vrabec domácí. Celkové průběžné pořadí akce pořádané Českou společnosti ornitologickou (ČSO) je uvedené na webu. Lidé mohou výsledky svého pozorování odevzdávat do 14. ledna.

Starý Most, zbořený kvůli těžbě uhlí, ožije díky virtuální realitě

Zdroj: http://starymost.wz.cz

10. ledna 2022 - Starý Most, zbořený kvůli těžbě uhlí, ožije díky virtuální realitě. Dokončen je model Druhého náměstí a Kostelního náměstí. Na 3D tiskárnách vznikne zmenšený model města. Na projektu spolupracují odborníci se studenty. Informovalo o tom vedení radnice na svém webu

Liberecká záchranná stanice Archa loni přijala kriticky ohroženou želvu bahenní

Zdroj: Wikimedia

7. ledna 2022 - K nezvyklým zásahům patřil také skoro měsíc trvající odchyt jestřábí samice s poraněným křídlem nebo ošetřování puštíka, který vlétl do jedoucího auta. Archa loni přijala rekordních 1933 zvířat, což je o 133 více než v roce 2020. Zpět do volné přírody se podařilo vypustit více než polovinu zvířat. V tiskové zprávě o tom dnes informovala vedoucí záchranné stanice Ivana Hancvenclová.

Detektivní seriál Devadesátky se vrací ke skutečným případům z 90. let

Ilustrační foto

5. ledna 2022 - Do divokých 90. let, kdy se česká společnost vyrovnávala s nově nabytou svobodou, se vrací další detektivní seriál České televize. Jmenuje se Devadesátky a podle tvůrců, kteří ho dnes představili novinářům, se jeho děj odehrává přibližně 20 let před seriálem Případy 1. oddělení. Jeho první sérii začala ČT vysílat před osmi lety. První z šesti epizod Devadesátek, které se také inspirují skutečnými případy, uvede program ČT1 9. ledna.

První dítě Libereckého kraje se na Nový rok narodilo v Jablonci nad Nisou

Ilustrační foto

3. ledna 2022 - Prvním miminkem roku 2022 narozeným v Libereckém kraji je malá Maya. Na svět přišla v Jablonci nad Nisou v 00:53. Holčička váží 2675 gramů, jak je velká, zatím nikdo neví, neměřili ji, řekla ČTK mluvčí Nemocnice Jablonec Jana Válková. Rodiče novorozené dívenky jsou z Nového Města pod Smrkem a Maya je jejich prvním dítětem. V ostatních nemocnicích v Libereckém kraji - v Liberci, České Lípě a Jilemnici na první dítě roku po 08:00 stále čekali.

Přelom roku bude mimořádně teplý, na silvestra bude až 14 stupňů

30. prosince 2021 - Přelom roku bude v Česku provázet mimořádně teplé počasí. Na silvestra teploty v Čechách vystoupají až na 14 stupňů Celsia, pátek se tak stane nejteplejším dnem letošního prosince. V sobotu 1. ledna se teploměr vyšplhá ke 12 stupňům. Na Moravě a na severovýchodě Čech ale bude v nadcházejících dnech chladněji, v pátek maximálně osm stupňů Celsia, o víkendu kolem pěti stupňů. Vyplývá to z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Česko si připomíná výsadky parašutistů, kteří spáchali atentát na Heydricha

Zdroj: Wikipedia

29. prosince 2021 - Česko si dnes připomíná události, které vedly k atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Přesně před 80 lety, v noci z 28. na 29. prosince 1941, byly na území Protektorátu Čech a Moravy vysazeny tři výsadky parašutistů - Silver A, Silver B a Anthropoid. Byli v nich i Jan Kubiš a Jozef Gabčík, kteří atentát o pět měsíců později provedli. Vzpomínková akce se dnes uskuteční v Pardubicích a dalších obcích, které jsou s výsadky spojeny.

Strana výpisu

2 ...