Zajímavosti - Český Metropol

Zajímavosti

Česko má další rekord: nejmenší 3D tištěnou nanorepliku největší mešity na světě! Představili jej na EXPO 2020 Dubaj

- Nejmenší 3D tištěnou nanorepliku největší mešity na světě - Velké mešity v Mecce, představila na světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji česká nanotechnologická společnost IQS nano. Jedná se o micro model o velikosti menší než 1 mm3 se všemi detaily mešity. Agentura Dobrý den Pelhřimov zapsala tento rekord do České knihy rekordů!

Brněnské centrum nabízí lidem vyšetření EKG jejich psů v domácím prostředí

27. prosince 2021 - Změřit pomocí přístroje EKG, tedy elektrokardiografie, srdeční činnosti psa a to v domácím prostředí, nabízí nově brněnské Mezinárodní centrum pro telemedicínu (MDT). Takzvanou vzdálenou monitoraci, tedy záznam na dálku, centrum nabízelo od poloviny roku chovatelům, nyní je metoda přístupná všem majitelům psů, řekla ČTK veterinární lékařka Simona Peřinková z MDT.

Science centra a planetária plánují sváteční pokusy i projekce

22. prosince 2021 - Projekce pro děti či workshopy ve vánočním duchu připravila některá science centra a planetária v Česku. Například v liberecké iQLANDII "vědecky" posoudí Vánoce v různých zemích, v brněnském centru VIDA! pak inspirují k svátečním pokusům. Program bude většinou mezi svátky.

Pražské planetárium uvádí film o betlémské hvězdě, pátrá, čím mohla být

Zdroj: www.planetum.cz

20. prosince 2021 - Po možném původu takzvané betlémské hvězdy pátrá film, který letos uvádí pražské planetárium. Snímek kombinuje živé záběry a projekci oblohy s 2D a 3D animacemi. Součástí programu je i komentovaná ukázka aktuálního nočního nebe, informoval dnes v tiskové zprávě Pavel Suchan, místopředseda České astronomické společnosti. Hvězda betlémská podle legendy zvěstovala narození Ježíše Krista.

Armáda v kurzu připraví novináře a humanitární pracovníky na krizové situace

Zdroj: web AČR

16. prosince 2021 - Armáda a odbor komunikace ministerstva obrany po tříleté pauze opět pořádá kurz přežití pro novináře a humanitární pracovníky. Armádní specialisté je během týdenního intenzivního tréninku připraví na nebezpečné situace, do kterých by se mohli při své práci dostat nejen v rizikových zemích světa.

Vědkyně podala nemocnému kotěti hormon k léčbě lidí, zvíře se uzdravilo

Ilustrační foto

16. prosince 2021 - Nový postup při léčbě kotěte úspěšně vyzkoušela vědkyně Martina Načeradská z České zemědělské univerzity v Praze (ČZU). Půlročnímu kocourovi, který trpěl nedostatkem růstového hormonu, podala růstový hormon pro léčbu dětí. Kotě se poté uzdravilo.

Středočeský kraj bude do 15. ledna přijímat podněty k projektu na Závisti

Zdroj: Wikimedia

15. prosince 2021 - Středočeský kraj bude do 15. ledna přijímat podněty od veřejnosti k projektu úprav keltského hradiště Závist v katastru Dolních Břežan u Prahy. Následně je vyhodnotí, řekl na dnešním on-line veřejném projednání krajský radní pro kulturu Václav Švenda (Spojenci).

Ve finále Robosoutěže se utkají robotičtí číšníci 37 studentských týmů

Zdroj: www.robosoutez.fel.cvut.cz

14. prosince 2021 - V pátek budou v Praze soupeřit robotičtí číšníci vytvoření 37 studentskými týmy, které postoupily do finále Robosoutěže pořádané ČVUT. Roboty čeká herní dráha, na níž musí udržet balanc i tempo, popsali zástupci ČVUT v dnešní tiskové zprávě. Letos se soutěže zúčastnilo 132 týmů. Z listopadových kol postoupilo 32 skupin středoškoláků, tři získaly tzv. "divokou kartu" a do finále se zapojí i dva týmy z bakalářského programu Kybernetika a robotika.

Průzkum hodnotící život lidí v obcích umístil do nejhorší desítky třeba Most

Zdroj: Wikimedia

14. prosince 2021 - Mezi deseti nejhoršími obcemi pro život je pět měst z Ústeckého kraje. Po Orlové a Karviné v Moravskoslezském kraji se lidem nejhůř žije v Mostě, dále v Litvínově na Mostecku a Žatci na Lounsku. Pomyslné sedmé a osmé místo mezi nejhůře hodnocenými městy obsadily Kadaň na Chomutovsku a Podbořany na Lounsku. Index kvality života, který hodnotí 206 obcí s rozšířenou působností, sestavuje společnost Obce v datech. O výsledcích dnes ČTK informovala poradenská společnost Deloitte, která je hlavním konzultačním partnerem projektu. Nejlépe se v ČR lidem žije ve středočeských Říčanech.

Vila Tugendhat slaví výročí zápisu do UNESCO svátečními prohlídkami

Zdroj: Wikimedia

13. prosince 2021 - Spuštěním nových internetových stránek a dvěma dny mimořádných svátečních prohlídek slaví brněnská vila Tugendhat výročí 20 let od zápisu na Seznam světového dědictví UNESCO. Nové internetové stránky budou spuštěny ve čtvrtek 16. prosince, ve stejný den také správa vily uvolní předprodej na prohlídky 26. prosince a 31. prosince. Muzeum města Brna, které vilu spravuje, o tom informovalo v tiskové zprávě.

Vrcholí Geminidy, lidé by je měli sledovat v úterý brzy ráno

13. prosince 2021 - V noci na úterý vyvrcholí meteorický roj Geminidy. Pozorování bude letos po větší část noci rušit Měsíc, který je několik dnů před úplňkem. Lidé by tak měli meteory vyhlížet až brzy ráno, sdělil Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd. Geminidy jsou aktivní do 17. prosince, po maximu však jejich četnost rychle klesá.

Strana výpisu

3 ...