Technika - Český Metropol

Technika

Čína vyšle do vesmíru Nebeský palác

- PEKING | Čína se chystá zahájit novou éru vesmírného průzkumu. Tento týden chce vyslat na oběžnou dráhu Země zkušební modul vesmírné stanice, píše o tom časopis New Scientist. Na odpalovací rampě kosmodromu Ťiou-čchüan v poušti Gobi se tyčí nosem k nebi raketa Čchang-čeng (Dlouhý pochod), ke které je připevněn bezpilotní modul Tchien-kung 1, tedy Nebeský palác 1.

NASA ukázala raketu pro lety lidí na Mars

- WASHINGTON | Americká vesmírná agentura NASA ve středu na svém webu představila raketu pro pilotované lety do vzdálených končin vesmíru, zejména na Mars. Raketa bude součástí nového systému (Space Launcher System, SLS) , který se skládá z nosné rakety a lodi, na jejíž podobě konstruktéři teprve pracují.

Focus: NASA udělá krok zpátky ke starým kapslím

21. července 2011 - HOUSTON | Raketoplán Atlantis ve čtvrtek udělal tečku za lety amerických raketoplánů. Poté, co dosedl na ranvej Kennedyho vesmírného centra, stala se Amerika zemí, která nemá loď pro pilotované lety do vesmíru.

Obě Francisovy turbíny byly patnáct dní zcela na suchu

12. července 2011 - ŽELINA | Oprava Francisovy turbíny, sanace přívodní štoly vedoucí od jezu k elektrárně, ale třeba i nová dřevěná podlaha jedné z lávek; to vše umožnil nedostatek vody v řece Ohři, která je jinak hnána na lopatky turbín malé vodní elektrárny Želina.

Výrobce Airbusů zveřejnil video s připravovaným novým nadzvukovým dopravním letounem

11. července 2011 - PAŘÍŽ | Výrobce Airbusů, společnost European Aeronautic Defence and Space Company (EADS), zveřejnil v pondělí první animované video s vyobrazením připravovaného nového nadzvukového dopravního letounu ZEHST. Ten by měl být dvakrát rychlejší než někdejší Concorde, nebo ruský Tu-144.

Britové ocenili českého vědce za vynález neviditelného pláště

15. června 2011 - BRNO / LONDÝN | Lidé jsou o další krok blíže k vyřešení odvěké touhy po neviditelnosti. Nejde o mystifikaci, nýbrž výsledky několikaleté práce a složitých výpočtů profesora Tomáše Tyce z Masarykovy univerzity a jeho německého kolegy Ulfa Leonhardta.Ve středečním vydání o tom informuje Mladá fronta Dnes.

Startovní den Endeavouru - minutu po minutě

16. května 2011 - MYS CANAVERAL | Přípravy k poslednímu letu raketoplánu Endeavour v pondělí vrcholí. Startovní den je naplánován na minuty a vteřiny. To je jeho rozvrh: (Časy jsou uvedeny v SELČ, východoamerický letní čas EDST, který platí v místě startu na mysu Canaveral, dostaneme po odečtení šesti hodin.)

Focus: Raketoplány - letadla, která startují jako rakety

26. dubna 2011 - Startujete v raketě (z rampy kolmo k zemskému povrchu) a přistáváte v bezmotorovém kluzáku na ranveji. Tak vypadá let americkým raketoplánem - křížencem letadla s raketou. Éra flotily těchto vesmírných korábů se chýlí ke konci.

Nejvýkonnější laser světa bude v Dolních Břežanech

20. dubna 2011 - PANENSKÉ BŘEŽANY | Evropská komise v úterý definitivně schválila projekt vědeckého centra Extreme Light Infrastructure – ELI, informovalo ministerstvo školství. S projektem se počítá v Dolních Břežanech a jeho součástí bude nejvýkonnější laser světa, který pomůže lékařům diagnostikovat a léčit například rakovinu.

Éra raketoplánů končí, USA budou závislé na Rusku

22. března 2011 - HOUSTON | V polovině letošního roku se uzavře kapitola amerických raketoplánů projektu Space Shuttle, které startovaly do vesmíru v uplynulých třiceti letech. Podrobnosti o ukončení provozu raketoplánů USA přinese společná úterní tisková konference Akademie věd a amerického velvyslanectví.

Poslední start raketoplánu Discovery provázely problémy

Ikona

25. února 2011 - MYS CANAVERAL | Start raketoplánu Discovery – poslední v jeho téměř třicetileté kariéře – provázely problémy. V řídícím centru se porouchal počítač a kromě toho hned na začátku letu do tepelného štítu stroje narazilo několik úlomků z jeho vnější nádrže, informovala v pátek televize MSNBC. Na svou poslední misi Discovery vyrazil z Kennedyho vesmírného centra na floridském mysu Canaveral ve čtvrtek ve 22.53 SEČ.

Strana výpisu

10 ...