Čína vyšle do vesmíru Nebeský palác - Technika - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Technika

Čína vyšle do vesmíru Nebeský palác

PEKING | Čína se chystá zahájit novou éru vesmírného průzkumu. Tento týden chce vyslat na oběžnou dráhu Země zkušební modul vesmírné stanice, píše o tom časopis New Scientist. Na odpalovací rampě kosmodromu Ťiou-čchüan v poušti Gobi se tyčí nosem k nebi raketa Čchang-čeng (Dlouhý pochod), ke které je připevněn bezpilotní modul Tchien-kung 1, tedy Nebeský palác 1.

 

Datum startu stanovili Číňané na úterý až pátek 27. až 30. září.

Nebeský palác číslo 1 je zkušební modul příští orbitální základny. Koncem roku k němu chtějí Číňané připojit vesmírnou loď Šen-čou. Poté se mají na palubě modulu vystřídat dvě posádky čínských astronautů.

Pokud budou testy úspěšné a vše bude postupovat podle plánu, pustí se Číňané do stavby orbitální základny Nebeský palác 2 pro tři astronauty. Na oběžné dráze ji chtějí mít do roku 2022.

Toto datum je vzdálené a nejisté. Čínští komunisté však chtějí stůj co stůj stihnout start rakety s prototypem stanice do pátku. Důvod je nasnadě: na sobotu prvního října připadá čínský národní svátek.

"Určitě je tam politický tlak, aby raketa odletěla před svátkem. Zatím se o startu v Číně nemluví, to se však změní a let poslouží komunistické propagandě," cituje agentura Reuters experta na vesmírné lety Morrise Jonese.

Projekt, který se může stát konkurencí mezinárodní stanice ISS, vyvolává zájem Západu i Ruska. Také proto, že ho má pod palcem čínské ministerstvo obrany. Stanice může sloužit nejen civilnímu výzkumu, ale i vojenským účelům.

Nebeský palác má být dalším z milníků čínského vesmírného průzkumu. K jeho nejzářivějším okamžikům patřil let prvního čínského kosmonauta, tedy tchajkonauta Jang Li-weje před osmi lety.

Čínské vesmírné plány kromě Nebeského paláce zahrnují výsadek dálkově řízeného vozidla na Měsíci koncem příštího roku. Do roku 2025 by pak v měsíčním prachu měl otisknout stopy první tchajkonaut.

Tématické zařazení:

 » Technika  » Technika