Technika - Český Metropol

Technika

Focus: Atlantis - šrot létající ve vesmíru

Ikona

26. května 2010 - HOUSTON | Atlantis se jako první z flotily amerických raketoplánů dožil důchodu - po 25 letech služby v NASA. Pokud by však na něj Američané nahlíželi jako na obyčejný automobil, už dávno by nelétal - propadl by u technické kontroly. Vesmírná loď ve středu na floridském mysu Canaveral ukončila svůj poslední let. Přestála 32 vesmírných odyseí. "Byla to skvělá kariéra," řekl o Atlantisu člen řídícího týmu letů raketoplánů Mike Moses, kterého cituje agentura Reuters. "Určitě ji oslavíme," ujistil.

Google představil svůj vlastní televizor s přístupem k internetu

Ikona

21. května 2010 - SAN FRANCISCO | Americká společnost Google Inc. představila svou vlastní "Google TV", kterou se chce prosadit na trhu s televizory, které mají k dispozici přístup na internet. Informovala o tom agentura Reuters. Google si od tohoto kroku slibuje vstup na trh s televizní reklamou v objemu 70 miliard dolarů a jde tak o zatím poslední pokus jak přivést internet do obývacích pokojů, což je vize, která podle agentury Reuters nedá již několik let spát žádnému z hlavních hráčů v elektronickém průmyslu.

Nokia představila novou N8, ta reaguje na dotyky více prstů a má dvanáctimegapixelový foťoaparát

Ikona

27. dubna 2010 - PRAHA | Mobilní telefon Nokia N8 bude jako první disponovat novou verzí operačního systému Symbian^3. Finský výrobce to oznámil v úterý. Symbian^3 podporuje ovládání více prsty, tzv. multi touch. Umožňuje například posun po obrazovce tažením prstu a přibližování roztažením prstů na displeji. Tento způsob ovládání zpopularizoval iPhone od firmy Apple. Symbian je nejrozšířenějším systémem pro “chytrá” mobilní zařízení a je považován za bezpečný.

Nástupce raketoplánů úspěšně odstartoval k oběžné dráze

Ikona

23. dubna 2010 - MYS CANAVERAL | Raketa Atlas s prototypem nepilotovaného miniraketoplánu X-37B, který se má stát nástupcem pilotovaných raketoplánů, ve čtvrtek úspěšně odstartovala k prvnímu zkušebnímu letu. X-37B by měl na oběžné dráze zůstat až devět měsíců a pak se automaticky vrátit na Zemi, informuje v pátek agentura Reuters. Raketa odstartovala ve čtvrtek v 19:52 hodin místního času (pátek 01:52 hodin SELČ) z floridského mysu Canaveral.

V Česku se začaly prodávat 3D televizory

Ikona

15. dubna 2010 - ČESKÁ REPUBLIKA | Ve všech 29 prodejnách Datart po celé republice a na e-shopu Datart.cz se ve čtvrtek začaly prodávat první 3D televizory na tuzemském trhu. Informovala o tom společnost Datart. Každý z televizorů se prodává s párem 3D brýlí a speciálním 3D Blu-ray nosičem. Konkrétně se jedná o modely série C7000 s úhlopříčkami od 102 do 140 centimetrů. Dokonalý 3D obraz tyto televizory poskytnou při přehrávání 3D Blu-ray nosiče na speciálním 3D Blu-ray přehrávači.

Houstone, máme problém, ozvalo se před 40 lety v řídícím centru NASA

Ikona

12. dubna 2010 - HOUSTON | Let Apolla 13 je nazýván nejúspěšnější neúspěšnou akcí v dějinách americké astronautiky. Ve středu uplyne 40 let od chvíle, kdy se začalo odvíjet drama vesmírné lodi, které sledoval téměř celý svět. Čtrnáctého dubna 1970 se z reproduktorů řídícího centra letu v texaském městě Houstonu ozvalo legendární hlášení astronauta Jacka Swigera: "Houstone, máme problém." Z Apolla se během rutinní operace - míchání nádrží s kyslíkem - utrhla jedna z nádrží a poškodila druhou nádrž.

První letoun se slunečním pohonem letěl nad Alpami

Ikona

7. dubna 2010 - PAYERNE | K prvnímu letu ve středu z městečka Payerne v západním Švýcarsku odstartoval letoun na solární pohon, se kterým se chystá dobrodruh Bertrand Piccard obletět svět. Informuje o tom na své webové stránce společnost Solar Impulse, která letadlo vyvinula. „Letoun je poprvé ve vzduchu! Jeho let je klidný a elegantní, vypadá to jako ta nejjednodušší věc,“ psala společnost na webu. Po necelých dvou hodinách letadlo přistálo. Solar Impulse označila let za perfektní.

Za deset let bude k internetu připojeno 50 miliard zařízení

Ikona

7. dubna 2010 - SVĚT | Prognózy telekomunikační společnosti Ericsson předpovídají, že v roce 2020 bude k internetu bezdrátově připojeno několikanásobně víc přístrojů, než je obyvatel planety. Na úterní tiskové konferenci to uvedl Roman Stupka z vedení firmy. "V prosinci 2009 objem mobilních datových přenosů poprvé předstihl hlasové přenosy," připomněl Roman Stupka, generálním ředitelem Ericsson v České a Slovenské republice. Podle něj trend bude pokračovat.

Focus: Air Force One - útočiště amerického prezidenta

Ikona

6. dubna 2010 - Air Force One je po Bílém domu nejviditelnější symbol amerického prezidentství. Barack Obama v něm ve čtvrtek přiletí do Prahy, aby tu s ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem podepsal novou dohodu o jaderném odzbrojení. Je to letoun, jehož základní verzi označuje výrobce - firma Boeing - číslem 742-200B. Pasažéři mu říkají Jumbo Jet. Pro prezidentskou úpravu tohoto stroje vymyslela americká armáda kódové označení VC- 25A. Dispečeři mu však neřeknou jinak než Air Force One.

Netbookům se nedaří podle očekávání, spotřebitelé vyhlížejí iPad

Ikona

3. dubna 2010 - WASHINGTON | Boom netbooků, přenosných počítačů určených především pro přístup k internetu, zřejmě končí. Podle amerických médií za to nejspíš mohou očekávání, která vzbudil tablet iPad společnosti Apple. Počet netbooků dodaných do americké maloobchodní sítě během prvního čtvrtletí letošního roku proti loňsku stoupl o 33,6 procenta. To zdánlivě není špatný výsledek, vždyť netbooků se za leden až březen v USA prodalo 4,8 milionů.

Čeští vojáci ukázali radiolokátor Arthur v akci

Ikona

31. března 2010 - BRDY | Česká armáda ukázala ve středu ve vojenském prostoru nedaleko Příbrami v akci část své nejnovější výzbroje, dělostřelecký radiolokátor Arthur, který bude možná letos nasazen v Afghánistánu. Radiolokátor, který je schopen v jednom okamžiku sledovat až stovku cílů, detekoval tři střely vypálené v rozmezí několika minut z těžkých minometů rozmístěných ve vzdálenosti devět kilometrů.

Strana výpisu

... 13