Finance - Český Metropol

Finance

Právo: ČSSD prodává kvůli dluhu Lannův palác v centru Prahy

Zdroj: Wikipedia

22. března 2022 - Sociální demokraté zkouší prodat Lannův palác v centru Prahy v sousedství stranického sídla - Lidového domu, napsalo dnešní Právo. Nabízená cena je podle inzerátu 200 milionů korun.

Na děti i dospělé cílí akce na podporu finanční gramotnosti, začíná dnes

21. března 2022 - Na rozvoj finanční gramotnosti, především u mladých lidí, cílí mezinárodní iniciativa Global Money Week. Akce začíná dnes a potrvá do 27. března. V Česku se hlavně na základních a středních školách a v dětských domovech uskuteční řada přednášek a workshopů s odborníky na finance nazvaná "Mysli na svou budoucnost, nakládej s penězi chytře!" Část programu bude on-line. Národním koordinátorem akce je ministerstvo financí, Česko se jí účastní pošesté.

Vlekaři si letošní sezonu většinou chválí, ze zisků uhradí loňské ztráty

21. března 2022 - Letošní zimní sezonu si provozovatelé lyžařských areálů v Česku většinou chválí. Ze zisků chtějí uhradit ztráty z loňské zimy, kdy byly sjezdovky zavřené kvůli protiepidemickým opatřením. Koronavirus ale ovlivnil i letošní sezonu, až do únorového rozvolnění chyběli v některých střediscích zahraniční turisté. Komplikace působí i rostoucí ceny energií. Pro níže položené areály pak byla problémem například i obleva na začátku ledna, řekli provozovatelé ČTK. Některé areály už sezonu skončily nebo ji pomalu končí, jinde plánují jezdit ještě o Velikonocích.

Ústečtí zastupitelé schválili rozpočet se schodkem 287 milionů korun

Zdroj: Wikipedia

8. března 2022 - Zastupitelé krajského města Ústí nad Labem schválili rozpočet s příjmy 2,064 miliardy korun, výdaje činí 2,350 miliardy. Schodek je kolem 287 milionů korun. Rozdíl vyrovnají přebytkem z hospodaření a převodem nevyčerpaných prostředků na investice z loňska. Pro bylo 27 zastupitelů, jeden byl proti a čtyři se zdrželi.

CVVM: Na stáří si spoří tři pětiny Čechů, státu lidé nevěří

26. února 2022 - Na zajištění ve stáří si spoří nebo investuje 61 procent Čechů, kteří ještě nejsou důchodci. Za dva roky jejich podíl vzrostl o pět procentních bodů a je momentálně nejvyšší od roku 2010, kdy průzkum začal. Státu v této oblasti lidé nevěří. Pouze 12 procent dotázaných si myslí, že je stát v penzi dostatečně zaopatří. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

ČSÚ: Ubývá domácností, které dětem nemohou zaplatit výlet, kolo či oblečení

21. ledna 2022 - Podmínky dětí v Česku se v posledních letech zlepšovaly. Klesal podíl těch, kterým rodiče nemohli zaplatit výlety a kroužky či pořídit sportovní vybavení, knihy, oblečení nebo hračky. Ubylo i domácností, kde neměli školáci vhodné místo na učení. Přibylo dětí ve velmi dobrém zdravotním stavu. S potomky dál častěji tráví čas matky než otcové. Zjistil to Český statistický úřad (ČSÚ), který dnes výsledky šetření zveřejnil. Na situaci dětí se statistici zaměřili podrobněji loni na jaře při pravidelném každoročním mapování podmínek domácností. Ve zjištěních se tak neodráží případné dopady zdražování zboží a energií na rodinné rozpočty.

Celní správa varuje před podvodnými maily, které žádají doplatek DPH

29. prosince 2021 - Celní správa ČR varuje před podvodnými e-maily, které požadují doplatek na dani z přidané hodnoty. Jsou rozesílány jejím jménem z adresy service@cs.mfcr.cz. Dostávají je lidé, kteří si objednali zboží ze zemí mimo EU. ČTK o tom dnes informovala mluvčí Generálního ředitelství cel Hana Prudičová.

Jurečka plánuje kvůli energiím vyšší dávky na bydlení, nově i pro podnájmy

22. prosince 2021 - Pravidla pro výpočet a přidělení příspěvku na bydlení by se měla kvůli zdražování energií pro příští rok ještě upravit. Takzvané normativní náklady na bydlení, z nichž se dávka vypočítává, by se mohly pro rok 2022 výrazněji zvýšit. Na příspěvek by mohli nově dosáhnout také lidé v podnájmu. ČTK to řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Při stanovení normativů chce vycházet z doporučení expertů. Jak vysoké by normativní náklady a pak i dávky mohly být, bude záležet na dohodě ministrů a možnostech rozpočtu.

Radní schválili nové ceny za odpad, většina Pražanů si má připlatit

6. prosince 2021 - Vedení Prahy schválilo návrh nové odpadové vyhlášky, podle které by si většina Pražanů měla od příštího roku připlatit za svozu odpadu. O návrhu, se kterým dnes souhlasili radní, budou ještě příští týden hlasovat zastupitelé hlavního města. Změna výpočtu cen svozu je nutná kvůli novele zákona. Ceny se mají zvýšit u větších kontejnerů s častějším svozem, u těch nejmenších naopak lidé ušetří. Za plán kritizují vedení města opoziční ODS a ANO.

Ničivě drahý plyn: několik poučení z plynového vývoje. Plyn v EU je opět u hranice 100 eur za megawatthodinu

Zdroj: Lukáš Kovanda

- Plynová krize EU sice v posledních dnech mediálně ustoupila dalšímu z comebacků covidu, ale zažehnána není. Vždy třeba zrovna včera burzovní cena plynu v EU vyhoupla zpět na 100 eur za megawatthodinu. Tedy na více než pětinásobek hodnot běžných před pandemií. Nepochybně už nyní si ale lze vzít z plynové krize několik poučení.

Náměstek pražského primátora: Na svoz odpadu budeme i přes zvýšení cen doplácet

1. prosince 2021 - Praha bude i přes plánované zvýšení cen svozu odpadu pro většinu lidí v příštím roce doplácet na zajištění odpadového hospodářství. Zatímco letos na něj dalo z rozpočtu 600 milionů korun, příští rok by to mělo být nejméně 200 milionů. Novinářům to dnes řekl náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN). Zdražení souvisí s novelou zákona, podle náměstka město postupuje s rozpočtovou zodpovědností. Zvýšení cen kritizují opoziční ODS a ANO.

Strana výpisu

2 ...