Finance - Český Metropol

Finance

Rakušan: Pomoc migrantům se začne vyplácet, získá-li třetina z nich práci

Ilustrační fotografie

14. května 2022 - (ČTK) - Pokud v Česku bude moci podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) pracovat zhruba třetina uprchlíků z Ukrajiny, díky odvodům pak pomoc státu migrantům přestane být prodělečná. Ministr to dnes řekl poslancům při představení strategie, jak chce vláda zvládnout uprchlickou vlnu z Ukrajiny, která třetí měsíc čelí ruské agresi. Do Česka kvůli tomu přišlo zhruba 340.000 běženců, část z nich se už však pravděpodobně vrátila na Ukrajinu. Opoziční ANO a SPD vládní kroky kritizovaly, diskusi o strategii Sněmovna po poledni přerušila.

Sněmovna neumožnila širší debatu o možných opatřeních proti růstu cen potravin

Ilustrační fotografie

13. května 2022 - (ČTK) - Sněmovna dnes neumožnila širší debatu o možných opatřeních proti růstu cen potravin. Zamítla návrh programu mimořádné schůze svolané z podnětu opozice, která chtěla slyšet, jak bude vláda situaci řešit. Před hlasováním mluvila jen pětice řečníků z hnutí ANO a z SPD s přednostním právem. Volali například po snížení daně z přidané hodnoty na potraviny a po omezení marží obchodních řetězců. Vystoupení trvala celkem přes dvě hodiny.

Firma Fjord Bohemia mění vlastníka, koupila jí investiční společnost IPC

9. května 2022 - V pátek šestého května došlo v prostorách sídla Invest & Property Consulting, a. s. (IPC) k podpisu smlouvy o akvizici českého tradičního zpracovatele ryb - Fjord Bohemia. Nový majitel, IPC tak realizuje strategický plán rozšiřování portfolia vlastněných firem do dalšího oboru.

Tým pro reformu penzí projednal podle MPSV snížení odvodů u částečných úvazků

Ilustrační fotografie

6. května 2022 - Praha 5. května (ČTK) - O plánovaném snížení odvodů u částečných úvazků jednala dnes skupina pro důchodovou reformu. Na svém webu o tom informovalo ministerstvo práce. Od úlev na pojistném si resort slibuje větší zaměstnanost rodičů malých dětí, lidí po šedesátce či postižených, tedy také o něco větší příjem peněz na penze. Tým, který zřídil na začátku dubna ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL), tvoří zástupci pětice koaličních stran a resortů práce a financí i ekonomové.

Havlíček vyzdvihl pomoc obyvatelům odpuštěním plateb za obnovitelné zdroje

Ilustrační fotografie

5. května 2022 - Praha 5. května (ČTK) - Spor mezi koalicí a opozicí o způsob zmírnění dopadů zdražení energií na obyvatele a firmy by mohlo podle místopředsedy Sněmovny Karla Havlíčka (ANO) vyřešit odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje. Řekl to v debatě o návrhu programu dnešní mimořádné schůze dolní komory ke čtveřici předloh opozičního hnutí ANO na plošnou pomoc kvůli růstu cen plynu, elektřiny a pohonných hmot. Vládní koalice s plošnou pomocí nesouhlasí, dává přednost adresné.

Policie stíhá 15 lidí za krácení daní se škodou 80 milionů korun

Ilustrační fotografie

3. května 2022 - Praha 3. května (ČTK) - Policie obvinila 15 lidí, z toho sedm cizinců, z krácení daní se škodou zhruba 80 milionů korun. Pachatelé podle vyšetřovatelů vystavovali fiktivní faktury za zboží či služby v hodnotě do 10.000 korun, aby obešli systém kontrolních hlášení. Hrozí jim až desetileté vězení. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej.

Údaje MF: Důchodový systém skončil v 1. čtvrtletí v deficitu 10,6 mld. Kč

Ilustrační fotografie

21. dubna 2022 - Praha 20. dubna (ČTK) - Systém důchodového pojištění skončil letos po prvním čtvrtletí v deficitu téměř 10,6 miliardy korun. Schodek je tak o miliardu vyšší než před rokem a zhruba o 6,5 miliardy vyšší než před dvěma roky, tedy v covidových letech. Příjmy z odvodů sice každý rok rostou, výdaje na penze se ale zvedají rychleji. Vyplývá to z aktuálních údajů ministerstva financí o hospodaření systému důchodového pojištění. Výdaje letos rostou výrazněji. Po lednovém navýšení se kvůli prudkému růstu cen budou důchody mimořádně valorizovat od června a podle ministra práce Mariana Jurečky (KDU-ČSL) případně pak ještě od října.

Olomoučan přišel o více než milion kvůli podvodným investicím do kryptoměn

13. dubna 2022 - O částku ve výši přes jeden milion korun připravili podvodníci devětadvacetiletého Olomoučana při podvodných investicích do kryptoměn. O své peníze přišel poté, co reagoval na reklamu ohledně možnosti investování; postupně si založil krypto peněženku, na kterou zasílal částky a následně i údajné poplatky související s uzavřením účtu. Lidi, s nimiž jednal, již nelze kontaktovat. Případ kriminalisté vyšetřují pro zločin podvodu, pachatelům hrozí až osm let vězení, informovala dnes ČTK policejní mluvčí Petra Vaňharová.

Úřady práce dostaly dosud od uprchlíků 218.000 žádostí o humanitární dávku

Zdroj: Wikipedia

11. dubna 2022 - Úřady práce dostaly dosud od válečných uprchlíků z Ukrajiny 218.000 žádostí o humanitární dávku a 189.000 jich už vyplatily. Evidují nyní také asi 9400 žadatelů o práci s vízem k ochraně. ČTK to sdělila mluvčí generálního ředitelství úřadu práce Kateřina Beránková. Uvedla, že podle dostupných údajů od začátku války do zaměstnání v Česku nastoupilo asi 19.000 lidí z Ukrajiny. Uprchlíci s vízem k ochraně mohou pracovat v Česku bez povolení. Humanitární dávka 5000 korun na pokrytí základních potřeb a pořízení nezbytného vybavení pro začátek života v Česku se začala poskytovat před třemi týdny.

SÚKL zaplatí 14,5 mil. Kč firmě, která připravila systém e-receptu

2. dubna 2022 - Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) uzavřel soudní smír s firmou Tronevia, která připravila původní systém elektronických receptů. ČTK to zjistila z justiční databáze InfoSoud. Mluvčí SÚKL Klára Brunclíková na dotaz ČTK sdělila, že obsahem smíru bylo finanční vyrovnání téměř 14,5 milionu korun. Současný systém e-receptů funguje na novém řešení, které lékový ústav začal budovat po těchto sporech.

Soud začne projednávat kauzu zakázky MPSV na výplatu sociálních dávek

Zdroj: Wikipedia

28. března 2022 - Pražský městský soud dnes začne projednávat případ šéfa oddělení bezpečnosti informací ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) Karla Macka, který čelí obžalobě z pletich při zadání veřejné zakázky a z přípravy zneužití pravomoci úřední osoby v souvislosti se zakázkou na výplatu sociálních dávek. Hlavní líčení je zatím naplánováno do úterý. Mackovi hrozí až dvanáctileté vězení.

Strana výpisu

1 ...