Jihomoravský - Český Metropol

Jihomoravský

Žena ze Znojemska uvěřila virtuálnímu nápadníkovi, přišla o dva miliony

11. února 2022 - Žena středního věku ze Znojemska uvěřila virtuálnímu nápadníkovi údajně z Blízkého východu, postupně mu poslala přes dva miliony korun. Prodala kvůli tomu i rodinnou nemovitost. Policie se případem podvodu zabývá. Na policejním webu o tom dnes informovala mluvčí Lenka Drahokoupilová. Případ není ojedinělý, před podvody na internetu policie varuje opakovaně.

Soud v Břeclavi odmítl nároky Lichtenštejnů na nemovitý majetek na jižní Moravě

11. února 2022 - Nadace knížete z Lichtenštejna u soudu v Břeclavi neuspěla s žalobou na státní instituce. Žádala vydání majetku, který podle ní neoprávněně užívá český stát, a náhradu škody. Šlo například o lednický či valtický zámek. Okresní soud žalobu zamítl jako nedůvodnou. Lichtenštejnská knížecí rodina tvrdí, že jí český stát majetek nezákonně zabavil na základě Benešových dekretů po roce 1945. Žalující strana má protistranám uhradit náklady řízení. Rozhodnutí není pravomocné, strany se proti němu mohou odvolat.

Devítiletý trest za pokus o vraždu spolujezdce přezkoumá Nejvyšší soud

Ilustrační foto

7. února 2022 - Nejvyšší soud přezkoumá rozsudek nad Tomášem Kocourkem, jenž si má odpykat devět let ve vězení za pokus o vraždu mladého spolujezdce v osobním autě. Kocourek na úprku před policejní hlídkou vjel do protisměru a chtěl narazit do kamionu, šestnáctiletý chlapec na poslední chvíli strhl šoférovi řízení a fatálnímu následku zabránil. Nejvyšší soud převzal dovolání spolu se spisem koncem ledna, zjistila ČTK z justiční databáze. Verdikt lze s ohledem na rozhodovací statistky očekávat zhruba za měsíc.

Nový rektor Mendelovy univerzity v Brně Vojtěch Adam rezignoval

Zdroj: Wikipedia

31. ledna 2022 - Nový rektor Mendelovy univerzity v Brně Vojtěch Adam, který měl funkci zastávat od února, s okamžitou platností rezignoval. Uvedl to v dnešním prohlášení, které má ČTK k dispozici. Akademická obec Adama zvolila už loni. Kvůli sporným publikacím jej však k rezignaci vyzvala dosavadní rektorka Danuše Nerudová i některé vědecké autority. Akademický senát bude muset volbu rektora zopakovat. Kdo bude univerzitu od února řídit, není zatím jasné.

Kritická bilance včerejšího řádění vichru v Česku: lámal stromy, zastavoval vlaky, shodil zeď, která zabila člověka

Zdroj: Wikipedia

31. ledna 2022 - Silný vítr zasáhl včera velkou většinu republiky, na Kladensku shodil zeď, která zabila člověka. Výrazně zkomplikoval železniční dopravu, problémy byly i na silnicích. Bez elektřiny kvůli vichru zůstaly desetitisíce odběratelů, počet takových míst se postupně daří energetikům snižovat. Hasiči v souvislosti s počasím vyjížděli od včerejší půlnoci do odpoledne k více než 2300 zásahům, především k polámaným a spadlým stromům. Meteorologové naměřili na několika místech nárazy větru o rychlosti orkánu. Několik obětí, dopravní komplikace i výpadky elektřiny způsobily silný vítr a bouře napříč Evropou. Místní záplavy ohlásilo Dánsko či Hamburk.

Skupina odborníků kritizuje návrh monumentu pro Mendlovo náměstí v Brně

Zdroj: Wikipedia

21. ledna 2022 - Skupina umělců, akademiků a teoretiků výtvarného umění v otevřeném dopise kritizuje výsledek veřejné soutěže na sochu pro Mendlovo náměstí v Brně. V soutěži vypsané u příležitosti 200. výročí narození otce genetiky Gregora Johanna Mendela, které připadá na letošní rok, uspěl umělecký slévač a sochař Jaromír Gargulák. Jeho bronzový monument Hrachovina však signatáři otevřeného dopisu pokládají za "doslovně ilustrativní až banální". Brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS) ČTK napsala, že v porotě byli klíčoví odborníci a smlouva už byla uzavřena.

Na opatření proti záplavám v Česku má jít v následujících letech 62 miliard Kč

19. ledna 2022 - Na prevenci a ochranu před povodněmi v ohrožených oblastech v povodích Dunaje, Odry a Labe má jít do roku 2027 přes 62 miliard korun. Oproti předchozímu šestiletému období je to více než dvojnásobná částka. Vyplývá to z aktualizovaných plánů pro zvládání povodňových rizik, které ve středu projedná vláda. Mají platit do roku 2027. Materiál má ČTK k dispozici. Plány vládě předloží ministryně životního prostředí Anna Hubáčková a ministr zemědělství Zdeněk Nekula (oba KDU-ČSL).

Ombudsman se u ÚS připojil do řízení o zrušení části vyhlášky o očkování

Zdroj: Wikimedia

12. ledna 2022 - Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček se jako vedlejší účastník připojil k řízení u Ústavního soudu o návrhu skupiny senátorů na zrušení části vyhlášky o povinném očkování proti covidu. Za poslední týden se na ombudsmana obrátilo na 5000 stěžovatelů, kteří s povinným očkováním seniorů a určitých profesí proti covidu nesouhlasí. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí Kancelář veřejného ochránce práv Markéta Bočková.

Bývalý hejtman David Rath opustil věznici v Brně, odpykal si 3,5 roku za korupci

Ilustrační foto

11. ledna 2022 - Bývalý středočeský hejtman David Rath dnes půl hodiny před polednem opustil věznici v Brně, kde si odpykal polovinu ze sedmiletého trestu za korupci. O jeho propuštění dnes ráno v neveřejném jednání rozhodl Krajský soud v Brně, který zamítl stížnost státní zástupkyně proti Rathovu podmíněnému propuštění se zkušební dobou sedmi let. Rath vyšel ze dveří věznice s taškou a nastoupil do dodávky přistavené ke dveřím. S novináři nemluvil.

Pravoslavní věřící v Brně letos oslavili Vánoce v husitském chrámu

7. ledna 2022 - Brněnští pravoslavní věřící dnes oslavili narození Krista v azylu, který pro vánoční liturgie získali v husitském chrámu Spasitele. Do pravoslavného chrámu svatého Václava po sporech s vedením olomoucko-brněnské eparchie a odvolání kněze Jozefa Fejsaka nedocházejí. Chrám Církve československé husitské na Karáskově náměstí zaplnila více než stovka lidí včetně cizinců, mnozí přišli až po začátku liturgie, protože hledali cestu na nové místo. Liturgii vedl Fejsak, jemuž zůstala loajální velká část brněnských pravoslavných věřících.

Brněnské centrum nabízí lidem vyšetření EKG jejich psů v domácím prostředí

27. prosince 2021 - Změřit pomocí přístroje EKG, tedy elektrokardiografie, srdeční činnosti psa a to v domácím prostředí, nabízí nově brněnské Mezinárodní centrum pro telemedicínu (MDT). Takzvanou vzdálenou monitoraci, tedy záznam na dálku, centrum nabízelo od poloviny roku chovatelům, nyní je metoda přístupná všem majitelům psů, řekla ČTK veterinární lékařka Simona Peřinková z MDT.

Strana výpisu

3 ...