Rodiče žalují nemocnici o 16,9 milionu za postižení dítěte při porodu - Olomoucký - Český Metropol

Olomoucký

Rodiče žalují nemocnici o 16,9 milionu za postižení dítěte při porodu

zdroj: archiv Metropolu

Olomouc | O 16,9 milionu korun žalují olomouckou fakultní nemocnici rodiče těžce postižené Lucie, která se v nemocnici narodila před čtyřmi lety. Podle rodičů za její postižení mohou tamní porodníci kvůli špatně...

 

vedenému porodu. Lékaři údajně včas nepřikročili k císařskému řezu. Dítě bylo podle nich kvůli těhotenské cukrovce matky na přirozený porod příliš velké. Nemocnice však pochybení odmítá. Případ projednává olomoucký okresní soud.
    Lucie se v porodnici Fakultní nemocnice v Olomouci narodila v říjnu 2010. Její matka během těhotenství trpěla těhotenskou cukrovkou, která měla vliv na velikost plodu, což podle žalobců nemocnice podcenila. Holčička se narodila s váhou 4,5 kilogramu, její hmotnost byla přitom při posledním ultrazvukovém vyšetřování odhadována o 1,5 kilogramu nižší. "Porod nebyl proveden správně, nebylo včas přistoupeno k císařskému řezu, lékaři nezareagovali na situaci, kdy růstový hormon inzulin vedl k velikosti plodu," uvedl právní zástupce žalobců.
    Žena nejprve rodila přirozenou cestou. Když porod nepostupoval, lékaři podle právního zástupce použili porodnické kleště, které ale selhaly. Ženě praskla děloha a lékaři ihned přikročili k císařskému řezu. "Výsledkem je velmi defektní dítě. Žalovaná o něj pečuje 24 hodin denně, dítě je závislé na dýchacím přístroji, musí být krmeno, stav mozku je takový, že není šance, že by došlo k zázraku," řekl právní zástupce rodiny.
    Zástupci nemocnice pochybení odmítají. "Ta záležitost je politováníhodná, ze strany žalované není důvod k tomu, abychom to bagatelizovali. Se závěry ale souhlasit nemůžeme, podle znaleckých posudků postup nemocnice a celého týmu byl zcela v souladu s doporučenými metodami. S žalobou nesouhlasíme a navrhujeme zamítnutí žaloby v celém rozsahu," uvedl právní zástupce nemocnice. Lékařů olomoucké nemocnice se zastali i někteří znalci. Z některých znaleckých posudků například vyplynulo, že svým zákrokem zachránili matce život.
    Podle matky dítěte je péče o holčičku velmi náročná. "Je to ležící dítě, má trvalé zápaly plic. Je závislé na kyslíku, neumí polykat, krmíme ji sondou, musí hodně cvičit. Jezdíme do lázní, které jsou finančně náročné. Její stav se postupně zhoršuje. Jsme rádi, že máme Lucinku doma, přeji si, aby se dožila co nejvíce let," řekla dnes ČTK Jana Blaťáková. Podle jejího manžela Vlastimila Blaťáka je situace rodiny, která má ještě osmiletého syna, velmi těžká. "Pět let žiju v situaci, že rodina je v insolvenčním řízení. Rodina nemá na základní výdaje a na svou existenci. Nikdo si neumí představit, co stojí taková péče. Vše táhneme z jednoho platu a každý měsíc je ten rozpočet minusový, nedá se to ustát," uvedl otec Lucie.
    Soud případ odročil na 3. března, kdy by měl vypovídat například otec dítěte i zástupci gynekologicko-porodnické kliniky fakultní nemocnice.

Zdroj: ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Finance  

 » Kraje  » Olomoucký  

 » Zdraví  » Zdraví