Zdraví - Český Metropol

Zdraví

Ročně se narodí 300 dětí se závažnými poruchami kvůli pití alkoholu matkou

12. února 2022 - Každoročně se v Česku narodí asi 300 dětí, které mají v důsledku nadměrného pití alkoholu matkou závažné poruchy nervového systému, deformity obličeje či poruchy růstu. Rozvine se u nich takzvaný fetální alkoholový syndrom. Dalších zhruba 3000 dětí má kvůli konzumaci alkoholu matkou zdravotní komplikace. Vyplývá to odhadů odborníků. Podle nich neexistuje žádné množství alkoholu, které by se dalo v těhotenství považovat za bezpečné. Informovalo o tom Centrum podpory veřejného zdraví (CPVZ) při Státním zdravotním ústavu.

Lékaři chystají studii, která má potvrdit účinky laseru pro léčbu post-covidu

12. února 2022 - Čeští lékaři připravují studii, která má potvrdit účinky laserové terapie na poškozené plíce pacientů po covidu-19. Už v březnu loňského roku s ním ošetřovali i hospitalizované včetně lidí na jednotkách intenzivní péče. Na tiskové konferenci to dnes uvedl primář rehabilitačního oddělení Oblastní nemocnice Kolín Lukáš Cibulka. Klinická data z ošetření více než 700 pacientů podle něj ukázala zlepšení u více než 90 procent, kteří léčbu ambulantně nehrazenou z veřejného zdravotního pojištění podstoupili. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) novinářům řekl, že aby tato metoda byla hrazená z pojištění, museli by o ni požádat zástupci odborných společností, což se podle jeho informací zatím nechystají.

ČHMÚ: Kvalita ovzduší v Česku patřila loni mezi nejlepší za deset let

19. ledna 2022 - Koncentrace látek znečišťujících ovzduší byly loni v Česku nejnižší až druhé nejnižší za posledních deset. Lepší výsledek byl o rok dříve, kdy byla v ČR nejvyšší kvalita ovzduší od začátku měření. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Zatím jsou k dispozici jen data ze stanic s automatizovaným měřicím programem. Údaje z manuálního měření například těžkých kovů nebo benzenu vyhodnotí ústav až v dubnu.

Epidemie výrazně prodloužila čekání na ortopedické operace v Libereckém kraji

Zdroj: Wikipedia

19. ledna 2022 - Epidemie koronaviru prodloužila až na dvojnásobek čekací dobu na velké ortopedické operace v Libereckém kraji. Na některé pacienty se tak dostane asi až za dva roky. Negativně se odkládání operací projevuje na jejich psychice i zdravotním stavu, vyplývá z ankety ČTK.

S některými typy leukemie už pacienti nemusí na transplantaci, jen užívají léky

30. prosince 2021 - Pacienti s některými typy leukemií v současnosti už nemusí na transplantaci kostní dřeně, stačí jim dvakrát denně spolknout lék. Největším problémem v hematologii nyní není to, že by lékaři neuměli nádor léčit, ale to, že se časem vrátí. Veškeré úsilí hematologů tedy směřuje k tomu, aby se nádor nevrátil. ČTK to v rozhovoru řekl ředitel Ústavu hematologie a krevní transfuze (ÚHKT) Petr Cetkovský. Ústav, od jehož vzniku uplyne na začátku ledna 70 let, nyní prochází velkou přestavbou. Kromě léčby pacientů s nádorovými onemocněními typu leukemie a jinými poruchami krve se věnuje také výzkumu. Cetkovský vyzdvihl především výzkum v imunoterapii. Ústav rovněž spravuje banku pupečníkové krve pro nepříbuzné dárcovství. Její význam poklesl a časem bude utlumena.

V Ústeckém kraji se potvrdily první dva případy nákazy variantou omikron

30. prosince 2021 - V Ústeckém kraji se potvrdily první dva případy nákazy variantou koronaviru omikron. Ta je čtyřikrát nakažlivější než varianta delta. Hygienici omikron zaznamenali u cestovatele z Teplicka, který byl na Zanzibaru, a uživatelky drog z ústecké čtvrti Neštěmice. Informovala o tom dnes v severočeské příloze Mladá fronta Dnes.

Ministerstvo školství navrhuje nákup dalších 14 milionů testů pro školy

28. prosince 2021 - Ministerstvo školství vládě ve středu navrhne nákup dalších 14 milionů antigenních samotestů na covid-19 pro testování ve školách. Zakázka by měla být vypsána nejpozději 3. ledna, její vítěz by měl testy dodat postupně v únoru a březnu. Počítá se s testováním i očkovaných dětí a těch, které nedávno prodělaly covid. Vyplývá to z materiálu pro jednání vlády, který má ČTK k dispozici. Nákup testů pro leden a únor byl jedním z prvních kroků vlády po nástupu v polovině prosince. Na nákup testů pro další měsíce musí po skončení nouzového stavu vypsat běžnou veřejnou zakázku.

Vojáci v nemocnicích v Ústeckém kraji zůstávají, počet nákaz covidem klesá

Zdroj: Wikipedia

22. prosince 2021 - V nemocnicích v Ústeckém kraji budou vojáci pomáhat i po Novém roce. Denní přírůstky nakažených covidem nadále klesají, mírně ubylo lidí s koronavirem v nemocnicích. Obavy panují z komunitního šíření varianty omikron o vánočních svátcích, i když tato varianta v Ústeckém kraji zatím potvrzena nebyla. Novinářům to po dnešním zasedání krajského krizového štábu řekl hejtman Jan Schiller (ANO).

Nových případů koronaviru v Libereckém kraji ubylo, za týden jich je 3727

17. prosince 2021 - V Libereckém kraji za předchozích sedm dnů přibylo 3727 nově potvrzených případů koronaviru, o týden dříve jich 4125. Epidemie v kraji slábne poslední dva týdny, maximem podzimní vlny bylo 4236 nových případů na přelomu listopadu a prosince. Incidenční číslo, tedy počet nově nakažených za sedm dní v přepočtu na 100.000 obyvatel, se za poslední týden snížilo z 932 na 842. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví.

Chomutovské ARO má 30 let

foto KZ a.s.

- Chomutov | Před třiceti lety vzniklo v chomutovské nemocnici lůžkové anesteziologicko - resuscitační oddělení (ARO). Slavnostní příležitostí k připomenutí významného výročí se stal 434. lékařský večer Spolku lékařů České lékařské společnosti Chomutov, nad nímž právě chomutovské ARO převzalo záštitu. Akce se uskutečnila v Městském divadle v Chomutově.

Lékaři v Ryjicích jednali o ošetřovatelské péči v geriatrii

foto archiv

- Ústí nad Labem | Oddělení následné péče Krajské zdravotní, a. s. - Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem uspořádalo odbornou konferenci "Ošetřovatelská péče v geriatrii". Akce, která se po loňské premiéře znovu uskutečnila ve společenském sále obce Ryjice, se zúčastnilo 70 zdravotníků.

Strana výpisu

1 ...

 

Anketa

Myslíte, že je rozumné, aby si dítě mohlo od šesti let zvolit své pohlaví, jak navrhují různé genderové organizace?

Ano

29.7%

 

Ne

25.9%

 

Je mi to jedno

21.5%

 

Nemám k tomu dost informací

22.8%