Pozor na infarkty - Zlínský - Český Metropol

Zlínský

Pozor na infarkty

zdroj: Dana Lipovská

Zlín | Letošní léto aspiruje na mnoho teplotních rekordů, ale nese s sebou i zvýšená zdravotní rizika. Kvůli horku ošetřilo kardiologické oddělení Krajské nemocnice T. Bati v minulém týdnu 12 pacientů s infarktem...

 

myokardu, z toho pět lidí v průběhu uplynulého víkendu. Šlo o pacienty ve věku 49 až 86 let ze všech okresů Zlínského kraje.
 
Zvláště víkendové číslo (5 lidí) je mimořádné, obvykle lékaři zlínského kardiocentra ošetří průměrně jednoho takového pacienta denně. „Podepsalo se na tom velké sobotní horko a blížící se změna počasí,“ upozornil primář Kardiologického oddělení KNTB MUDr. Zdeněk Coufal. Všechny pacienty přivezla rychlá záchranná služba, jejíž vozidlo je doslova „koronární jednotkou na kolech“ a je vybaveno vším, co je potřeba k úspěšnému řešení možných komplikací akutního infarktu. „Infarkt myokardu se většinou projeví bolestmi na prsou - za hrudní kostí, mezi lopatkami, vystřelováním bolesti do levé paže nebo do krku - a může při tom být pocit nedostatku dechu. V případě, že takové potíže nastanou a neustupují do 15-20 minut, je namístě uvažovat právě o možnosti infarktu,“ uvedl primář Zdeněk Coufal a dodal, že pak je nejlepší zavolat záchranku. „Určitě není vhodné, aby se nemocný sám odebral k lékaři a už vůbec ne jako řidič vozidla.“ 
V případě potvrzené diagnózy je nemocný převezen přímo do kardiocentra. „My poté provedeme tzv. koronární angioplastiku, kdy je tepna rozšířena balonkem a z cévy může být odsáta případná krevní sraženina. Zúžené místo pak vyztužíme tzv. koronárním stentem, který zabrání opětovnému zúžení nebo uzávěru,“ konstatuje primář Coufal.
Ještě perlička na závěr - Je bohužel obvyklé, že většina pacientů s infarktem myokardu, zvláště v nižších věkových skupinách, jsou kuřáci. Z výše uvedených 12 pacientů bylo 8 nemocných aktivními kuřáky.

Zdroj: Dana Lipovská

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Zdraví  » Zdraví  

 » Kraje  » Zlínský