Lidé zanedbávají vyšetření, pacientů s postižením zraku přibývá, tvrdí v krnovské nemocnici - Zdraví - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Zdraví

Lidé zanedbávají vyšetření, pacientů s postižením zraku přibývá, tvrdí v krnovské nemocnici

Ikona

24. ledna 2011, 15.51 | KRNOV | Oční specialisté krnovské nemocnice zachytili nepříznivý trend, který ohrožuje zrak dospělých lidí. Až 50 procent pacientů v pozdějším věku přichází do krnovské nemocnice s neléčenou oční vadou, informovala v pondělí mluvčí krnovské nemocnice Eva Kijonková. "Pacienti často navštěvují jen očního optika, který jim předepíše dioptrie a doporučí brýle. Většinou však nezachytí počínající zrakové onemocnění nemoc postihující zejména věkovou skupinu lidí nad 50 let," uvedla Kiojonková.

 

Věkem podmíněná je makulární degenerace sítnice, což je chronické degenerativní onemocnění zasahující jednotlivé vrstvy sítnice.

"Doporučuji všem pacientům, aby se raději objednali na kvalitní vyšetření očním lékařem. Změření dioptrií v optice je naprosto nedostatečné a často vede k přehlédnutí velice vážných očních nemocí a s tím spojených komplikací, které by se mohly při včasném záchytu bez problémů vyřešit," řekl vedoucí lékař Očního centra krnovské nemocnice Miroslav Došlík.

Při makulární degeneraci dochází k poruše žluté skvrny, což je oblast ve středu sítnice, která ovládá centrální zorné pole a umožňuje schopnost barevného vidění. Onemocnění těžce poškozuje zrak. Periferní vidění, tedy schopnost vidět postranními okraji zorného pole, zůstává sice neporušené, ale střed zorného pole je rozmazaný, šedý nebo vyplněný jen černou skvrnou. Následkem je omezená nebo zcela vyloučená možnost čtení, řízení motorového vozidla, sledování televize a dokonce i rozeznání něčí tváře.

Příznaky choroby se projevují například zhoršením vidění na blízko nebo i na dálku, deformací a výpadky písmen v textu, centrálním výpadkem zorného pole až úplnou neschopností číst a psát, nerozeznáváním obličejů. Postižení obou očí je asymetrické a zhoršení vidění probíhá několik let. Při neléčení nemoci v konečném stadiu vidí pacient pouze prsty před očima.

„Onemocnění lze ale léčit, pokud začne lékař včas nitroočně aplikovat příslušné léky. Operací lze řešit už vzniklé komplikace, pomáhá í podávání vitamínových preparátů,“ dodal Došlík.

První příznaky onemocnění se mohou projevit kole padesátého roku života, v 75 letech trpí nemocí 30 procent lidí. Ohroženější jsou pacienti s dalekozrakostí, s neléčenou nebo špatně léčenou hypertenzí, tedy vysokým tlakem, a lidé s tmavě zbarvenými duhovkami. Nemoc ovlivňuje rovněž i genetická výbava.

Dalšími faktory nepříznivě ovlivňujícími nemoc jsou kouření, zvýšená hladina cholesterolu, špatná výživa, a to hlavně nedostatek vitamínu C, E a karotenoidů, zinku, selenu, mědi a manganu. Vzhledem k uspěchanému životnímu stylu lékaři očekávají, že počet onemocnění do roku 2025 ještě vzroste až o 40 procent, přičemž častěji jím trpí ženy.

Tématické zařazení:

 » Zdraví  » Zdraví