Na problémy se zácpou jsou vhodná hlavně šetrná projímadla, radí odborník - Zdraví - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Zdraví

Na problémy se zácpou jsou vhodná hlavně šetrná projímadla, radí odborník

Ikona

29. listopadu 2010, 09.23 | ČESKÁ REPUBLIKA | Zácpa s různou intenzitou trápí zhruba polovinu žen a třetinu mužů. V případě, že se člověk rozhodne pro užití projímadla, měl by si vybrat takové, které zvětšuje objem stolice, radí farmakoložka Jitka Benešová. Mezi hlavní důvody nekvalitního vylučování patří podle odborníků málo pohybu a malé množství vlákniny přijímané v potravě. Stále častěji se také lidé přejídají. Dávají navíc přednost tučným jídlům.

 

Například podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) lidé v Česku konzumují v průměru 12 až 15 gramů vlákniny každý den. Tedy asi polovinu lékaři doporučeného množství.

Zároveň SZÚ už delší dobu varuje, že většina žen středního a vyššího věku nevypije potřebných dva a půl litru tekutin denně. Problém nedostatku tekutin trápí i seniory, kteří s postupujícím věkem ztrácí pocit žízně. Nepijí proto i v případě, že jsou odvodnění.

Problémem však zůstává hlavně nedostatek pohybu. Polovina každodenních jízd v Evropě bývá podle průzkumu Světové zdravotnické organizace kratších než pět kilometrů. "Kdybychom je ušli pěšky, byla by zácpa pro většinu lidí okrajovým problémem. O dalších zdravotních problémech ani nemluvě," upozornila Benešová.

Správnému zažívání pomůže kromě pohybu také vláknina, které je například v zelenině, ovoci nebo celozrnných obilninách, a správný pitný režim. Pít bychom měli hlavně čistou vodu, ovocné nebo bylinné čaje. Méně už sladké džusy a zeleninové šťávy. "Dostatek tekutin, pohyb a vláknina jsou nejlepší prevencí zácpy. Podobně jako probiotika s prebiotiky zlepšující střevní mikroflóru a stimulující pohyb střev," poznamenala farmakoložka.

Teprve v případě, že nepomůže na zácpu pohyb, vláknina ani dostatek tekutin, radí odborníci sáhnout po projímadlech. Existují tři typy. První, které zvětšují objem stolice a tím provokují pohyb střev a usnadňují vyprazdňování. Druhý sebou strhává vodu a vyvolává tak průjem. Třetí, takzvaná kontaktní projímadla, obsahují látky stimulující činnost střev. Odborníci však varují před častým užíváním projímadel. Kromě zdravotních rizik hrozí člověku, že si na nich vypěstuje závislost.

Nejšetrnějšími projímadly jsou ty, které jsou vyrobeny z přírodních látek a zároveň zvyšují objem stolice, radí Benešová. K dostání jsou například v podobě ovocných kostek, tablet nebo sirupu obsahující dřeň z několika druhů ovoce a přírodní kyseliny.

Zácpu však mohou vyvolávat také určité léky. Konkrétně některé medikamenty na deprese nebo bolest. V případě chorob jde o léky určené na problémy se štítnou žlázou, zažíváním či na gynekologické obtíže. Odborníci proto radí, aby lidé při vleklých nebo opakovaných zácpách okamžitě vyhledali lékaře, který provede nezbytná vyšetření a stanoví odpovídající léčbu.

 

Tématické zařazení:

 » Zdraví  » Zdraví