Dětské ozdravovny v Krkonoších nabízejí pobyty na zdravém vzduchu - Zdraví - Český Metropol

Zdraví

Dětské ozdravovny v Krkonoších nabízejí pobyty na zdravém vzduchu

foto archiv

Krkonoše | Ročně ubytují krkonošské dětské ozdravovny na dva tisíce dětí z celé České republiky. Jezdí sem alergici, astmatici či děti s chronickými problémy horních cest dýchacích. Ozdravovny jako jediný region v republice zřizuje Královéhradecký kraj.

 

Jako ozdravovny fungují horské boudy v Peci pod Sněžkou, ve Špindlerově Mlýně i areál v Nemojově poblíž Dvora Králové nad Labem. Jednou z nich je například ozdravovna Bedřichov ve Špindlerově Mlýně. Její kapacita je 51 lůžek pro pacienty a dalších 29 pro doprovod. Děti ve věku 3 až 6 let totiž doprovází rodiče.

„Pobyty v dětských ozdravovnách jsou 21denní. Vždy se tak děje na základě doporučení pediatra. Zdejší terapie je založena na pobytu na zdravém vzduchu. S dětmi se cvičí, inhaluje se, důraz je zkrátka kladen na to být co nejvíce venku,“ shrnuje Petr Kraus, ředitel Dětské ozdravovny Bedřichov ve Špindlerově Mlýně, metodu klimatoterapie, která je postavena zejména na čistotě horského ovzduší.

Ročně léčebny ubytují na dva tisíce dětí ve věku 3 až 15 let z celé republiky. Pobyty jsou poskytovány na základě návrhu dětského lékaře a po schválení revizním lékařem zdravotní pojišťovny, která pobyt plně hradí. O děti se starají zdravotní sestry, vychovatelky, fyzioterapeuti i dětští lékaři. Zřizovatelem dětských ozdravoven je jako jediný kraj v republice Královéhradecký kraj.

„Kraj se podílí na provozních nákladech dětských ozdravoven. Ročně jim poskytne příspěvek ve výši zhruba čtyř desítek milionů korun. Podobná zařízení jsou v celé republice ojedinělá a slouží k doléčování převážně dětských pacientů – alergiků, astmatiků, dětí s chronickým onemocněním horních cest dýchacích. V  krajském zdravotnictví mají tato zařízení nezastupitelnou úlohu,“ uvedl náměstek pro zdravotnictví Aleš Cabicar.

Při každé ozdravovně je i školní zařízení, kam děti během pobytu dochází na výuku. „V rámci ozdravného pobytu mají děti školní výuku, rodiče se proto nemusí obávat, že by během těch tří týdnů vypadly ze školního rytmu. Je zde kvalifikovaný pedagogický personál. Zařízení na ozdravovnách máme pod školou, která sídlí při léčebně v Janských Lázních,“ informovala náměstkyně pro školství Martina Berdychová.

Dětské ozdravovny v Krkonoších spadají pod Sdružení ozdravoven a léčeben okresu Trutnov, které je příspěvkovou organizací zřizované Královéhradeckým krajem. Královéhradecký kraj do budov ozdravoven každoročně investuje. V roce 2014 byl zrekonstruován areál v Bedřichově, v roce 2017 se otevřela nově opravená chata Salomon, která je jedním z objektů ozdravovny v Peci pod Sněžkou. Nyní probíhají práce i na přilehlé Mělnické boudě, která je jednou z nejvýše položených nemovitostí v majetku Královéhradeckého kraje. Více informací najdete na www.ozdravovny-krkonose.cz.

 

Zdroj: Metropol

foto archiv

foto archiv

foto archiv

foto archiv

foto archiv

foto archiv

foto archiv

Tématické zařazení:

 » Zdraví  » Zdraví