Nový film bosenského režiséra Imamoviče vypráví osudy žen ze Srebrenice - Film - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Film

Nový film bosenského režiséra Imamoviče vypráví osudy žen ze Srebrenice

Ikona

25. listopadu 2010, 14.28 | SARAJEVO | O pozůstalých po obětech masového vraždění v bosenské Srebrenici, nejhoršího masakru od dob druhé světové války, pojednává nový celovečerní film Belvedere bosenského režiséra Ahmeda Imamoviče. Snímek se počátkem prosince objeví v sarajevských kinech, informuje ve čtvrtek agentura Reuters. "Film pojednává o následcích války," řekl v rozhovoru pro Reuters Imamovič, který film nejen režíroval, ale napsal si k němu i scénář.

 

"Myslím, že sledovat důsledky hrůz je náročnější a hrozivější, než sledovat zločiny samotné," dodal.

Snímek pojmenovaný podle uprchlického tábora pro ty, kdo před masakrem unikli, se věnuje především osudům žen, které putují od jednoho masového hrobu k druhému v naději, že objeví ostatky svých synů, bratrů, manželů a otců.

"Máme za sebou bohužel krvavou minulost, ta však nesmí být zapomenuta," konstatoval Imamovič. Doufá, že svým devadesátiminutovým počinem zprostředkuje divákům všechnu hrůzu a utrpení, které srebrenické ženy prožívají už 15 let.

Od krveprolití ve Srebrenici uplynulo 15 let. Enkláva Srebrenica byla tehdy vyhlášena za tzv. bezpečnou zónu OSN, jenže 11. července 1995 do ní vstoupily bosenskosrbské jednotky pod vedením Ratka Mladiče.

To, co se pak odehrálo, nemá v poválečné Evropě obdoby. Mladičovi lidé nejprve za bezmocného přihlížení 450 vojáků OSN, kteří měli enklávu chránit, oddělili muže od žen a během následujících pěti dní zabili více než osm tisíc muslimských chlapců a mužů ve věku od 12 do 77 let.

Byli většinou pohřbeni v masových hrobech, a když se jejich těla snažili vojáci přemístit a zakrýt tak důkazy o válečných zločinech, byla řada těl roztrhána na kusy a roztroušena na několika místech. Doposud proto řada pozůstalých čeká na to, až budou moci pohřbít své blízké.

Mezinárodní trestní tribunál pro válečné zločiny v bývalé Jugoslávii (ICTY) za hlavního organizátora a pachatele krveprolití spravedlnosti považuje bosenskosrbského generála Ratka Mladiče, jenž uniká spravedlnosti již 13 let.

Další z představitelů tehdejšího bosenskosrbského režimu, bývalý prezident Radovan Karadžič, byl dopaden 21. července 2008. Po téměř 13 letech života "v ilegalitě" byl předán ICTY v Haagu, kde čelí celkem 11 obviněním, mimo jiné z genocidy, válečných zločinů a zločinů proti lidskosti.

Tématické zařazení:

 » Film