Film o nejslavnějším filmu nacistů sklízí kritiku - Film - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Film

Film o nejslavnějším filmu nacistů sklízí kritiku

Ikona

24. září 2010, 15.13 | BERLÍN | Do německých kin přichází film o nejslavnějším filmu nacistické třetí říše, informuje v pátek britská stanice BBC. Snímek režiséra Oskara Röhlera "Žid Süss - film bez svědomí" se snaží přiblížit vznik nacistického protižidovského snímku "Žid Süss " z roku 1940. Tento film se v Německu od konce války smí promítat pouze na zvláštní povolení. Röhlerův snímek nabízí pohled na vznik antisemitského filmu z nacistické éry a kritiku nacistické propagandy. Kritizují ho ovšem jak Ždé, tak filmoví kritici.

 

Režisér naznačuje, že představitel hlavní role Rakušan Ferdinand Marian byl přinucen roli vzít pod nátlakem ministra propagandy Josepha Goebbelse, zároveň však toužil po kariéře a byl si vědom, že Goebbels požaduje stoprocentní výkon.

Propagandistický film režiséra Veita Harlana vypráví příběh židovského finančníka Josepha Süsse Oppenheimera, popraveného v roce 1738 ve Stuttgartu. Ve filmu Süss zmanipuluje vévodu Württenmbergu a získá do svých rukou všechnu moc díky zapůjčeným penězům a také pronásleduje německou ženu. Nechá zavřít do vězení jejího manžela a jeho propuštění podmiňuje sexem. Žena se mu vzdá, pak spáchá sebevraždu. Süss je nakonec popraven. Ne však kvůli všem zločinům a pokusu o svržení vévody, ale za sex s nežidovskou ženou.

Film pracuje se stereotypními představami nacistů o Židech - orlí nos, jejich materialismus, nemorálnost a prohnanost. Ve své době měl ohromný úspěch a do roku 1945 ho vidělo 20 milionů lidí v Německu a Německem okupovaných zemích.

Nacistický film byl v roce 1945 zakázán a dodnes zůstává pod zámkem v archivu. Promítat se smí pouze na povolení s doprovodným filmem, který vysvětluje jeho vznik a upozorňuje na jeho antisemitské poslání.

Kritici si stěžují, že hlavní postava nového německého "filmu o filmu" - herec Ferdinand Marian - podal slabý výkon. Kritizují také zpodobení Goebbelse a erotickou scénu, která je absurdní a směšná. Shodují se v tom, že Röhler změnil příliš mnoho historických detailů, aby protinacistické vyznění bylo silnější.

Film měl letos premiéru na berlínském festivalu a už tehdy vyvolal vlnu nevole. Předsedkyně Ústřední rady Židů v Německu Charlotte Knoblochová řekla, že je nešťastná z každého filmu, který ukazuje stereotypy o Židech.

Casting na propagandistický film nacistů z roku 1940 se uskutečnil v Praze v tehdejším protektorátu Čechy a Morava. V české metropoli se odehrává i jedna ze scén.

O postavě Josepha Süsse Oppenheimera napsal historický román Lion Feuchtwanger.

Tématické zařazení:

 » Film