Zlatého ledňáčka na plzeňském festivalu Finále získal film Kawasakiho růže - Film - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Film

Zlatého ledňáčka na plzeňském festivalu Finále získal film Kawasakiho růže

Ikona

24. dubna 2010, 09.19 | PLZEŇ | Snímek Kawasakiho růže od režiséra Jana Hřebejka zvítězil na filmovém festivalu Finále v Plzni. Ceny byly slavnostně předány v pátek v Kulturním domě Peklo na zakončení letošního 23. ročníku festivalu. Mezinárodní porota udělila Hřebejkovu dramatu hlavní cenu "za emotivní interpretaci příběhu "a la these" o důsledcích doby nedávno minulé na lidské vztahy a životy a zejména za několik skvělých filmových scén, stojících na výborných hereckých výkonech".

 

Porotu tvořili režisérka Maria Procházková, rakouský filmový distributor Sasha Wieser, maďarský režisér Csaba Bollók a rumunský scenárista a režisér Doru Nitescu.

Úspěch Kawasakiho růže potvrdila také Divácká cena, kterou snímek obdržel na základě hlasování návštěvníků festivalu. "Je příjemné, že ten film ocenili jak diváci, tak i odborná mezinárodní porota. Jsem rád, že se na Finále na české filmy upozorní, nejen na můj film, ale třeba i na Pouta a Protektora. Doufám, že slavnostní večer diváky upozornil, že tady ty filmy jsou," řekl Mediafaxu Hřebejk, který je rád, že se jeho snímek líbil i kolegům.

V centru příběhu je čtyřicetiletý televizní zvukař Luděk Joska, který má vážně nemocnou manželku s podezřením na rakovinu, v práci milenku a tchána, který je uznávanou morální autoritou. V momentu, kdy se provalí Luďkova nevěra a manželka se s ním chce rozejít, tak se Luďkův hněv obrátí proti tchánovi, který je renomovaným psychiatrem a má u příležitosti výročí založení republiky převzít významné státní ocenění. Luděk zjišťuje, že manželčina rodina ukrývá řadu nepříjemných tajemství. Kompletní spis od StB odhaluje hříchy minulosti, které nelichotivě hovoří o charakterech hlavních hrdinů.

V titulních rolích se představili Martin Huba, Daniela Kolářová, Lenka Vlasáková, Ladislav Chudík, Petra Hřebíčková, Milan Mikulčík, Antonín Kratochvíl nebo Anna Šimonová.

Zvláštní ocenění si vysloužilo politické drama Pouta v režii Radima Špačka: "Film dokázal důsledně zachytit šedivou atmosféru 80. let a vytvořit postavu, která ztělesňuje nesmyslnou brutalitu politického systému," zněl verdikt poroty. Špaček ocenění svého filmu prý nečekal: "Do Plzně jezdím už asi 10 let a beru to jako skvělou příležitost podívat se na současné české filmy, potkat tady kolegy a zapařit. Úplně jsem během té doby zapomněl, že festival je soutěžní. Takže to pro mě bylo dvojnásobné překvapení."

Představitel hlavní role v Poutech Ondřej Malý pak byl oceněn za nejlepší herecký výkon.

O hlavní festivalovou cenu Zlatý ledňáček se letos na festivalu Finále utkalo devět celovečerních filmů.

Vybrat vítězný snímek nebylo podle předsedkyně poroty Marie Procházkové vůbec jednoduché. "Na začátku jsme si víceméně řekli, o kterých filmech jsme ochotni mluvit a ty byly dost stejné. Na tom jsme se shodli, těžší bylo říct, co je ve kterém lepší. Podstaty vybraných filmů jsme pak rozebírali několik hodin, což je ostatně pocta jednotlivým filmařům, že se jejich filmem někdo tak poctivě zaobíral," přiznala Mediafaxu Procházková

Mezinárodní porota celovečerních filmů spolu s Nadací Dagmar a Václava Táborských dále udělila Cenu Dagmar Táborské za nejoriginálnější dokument autorky do 35 let, kterým se stal film Vzpomínky na Snovídky režisérky Kateřiny Krusové. "Je to vyprávění rozhovoru s mojí prapratetou. Ten záznam jsem dělala, když jsem byla v prvním ročníku na FAMU a pak jsme k tomu dotočili obrazy," řekla Mediafaxu Krusová.

Cena Václava Táborského za nejlepší dokument autora do 35 let připadla snímku 59/184/84 v režii Lukáše Kokeše.

Na festivalu se rozdávaly také ceny za nejlepší dokumentární počiny. Zlatého ledňáčka v kategorii nejlepší dokument obdržela Krajina osudu režiséra Pavla Kolaji, který si podle poroty v čele s dokumentaristou Miroslavem Jankem dokázal vybudovat vlastní filmovou metodu reflektující myšlenkové pochody samotného protagonisty, tedy Ivana Vyskočila.

"Profesor Vyskočil vedl Katedru autorské tvorby a pedagogiky na DAMU. Jako student režie jsem se zúčastnil jeho předmětu a ve chvíli, kdy jsem zažil jeho přístup, zůstal jsem na jeho katedře a pravidelně ten předmět navštěvoval," uvedl pro Mediafax Kolaja, který přiznal, že ho Vyskočil výrazně ovlivnil. "Do té doby jsem vnitřně i na venek chodil shrbený, přístup pana profesora mě ale vnitřně osvobodil a narovnal," řekl. Snímkem proto chtěl Kolaja Vyskočilovi poděkovat.

Zvláštní ocenění dostal film Přízrak svobody II, který natočil Karel Žalud.

Výroční cenu Asociace českých filmových klubů za nejlepší celovečerní český film vybojovalo hojně oceňované drama Protektor režiséra Marka Najbrta a cenu za nejlepší dokumentární český film získal titul Zapomenuté transporty do Polska od Lukáše Přibyla.

Ikona

Tématické zařazení:

 » Film  

 

Anketa

Souhlasíte s přijetím eura?

Ano

42.6%

 

Ne

27.6%

 

Je mi to jedno

15%

 

Nemám k tomu dost informací

14.8%