Zlatou palmu v Cannes získal Michael Haneke s filmem Amour - Film - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Film

Zlatou palmu v Cannes získal Michael Haneke s filmem Amour

CANNES | Snímek Amour rakouského režiséra Michaela Hanekeho získal v neděli cenu Zlatá palma v soutěžní sekci 65. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Informuje o tom agentura AFP. Amour (Láska) vypráví příběh stárnoucího páru učitelů hudby, v němž manžel stará o umírající ženu.

 

Porota v čele s italským režisérem Nannim Morettim ho vybrala z 22 soutěžních snímků, které se letos o Zlatou palmu ucházely.

Hlavní roli si zahráli francouzští herci Jean-Louis Trintignant a Emmanuelle Rivaová.

Jednaosmdesátiletý Trintignant se na filmové plátno vrátil po devítileté pauze. Legenda francouzské kinematografie zahájila svou kariéru v roce 1951. Zahrál si s Brigitte Bardot ve snímku ...a Bůh stvořil ženu, objevil se také ve filmech Ettoreho Scoly, Bernarda Bertolucciho nebo Françoise Truffauta. V roce 1969 získal v Cannes Zlatou palmu za roli ve snímku Z.

Úspěšnou hereckou minulost za sebou má i druhá hvězda vítězného snímku, pětaosmdesátiletá Emmanuelle Rivaová. Francouzská herečka se do Cannes naposledy podívala v roce 1959 jako představitelka hlavní ženské role ve filmu Hirošima, má láska. Diváci jí dále mohou znát z děl Tři barvy: Modrá nebo nověji Muž a jeho pes.

Režisér Haneke se připojil do elitní skupiny tvůrců, kteří získali ocenění Zlatá palma již dvakrát – v roce 2009 si z Cannes odnesl hlavní cenu za černobílé drama Bílá stuha (The White Ribbon). Zařadil se tak po bok slavných režisérů jako jsou Francis Ford Coppola nebo Emir Kusturica.

Cen z Cannes ale Haneke má víc – jeho provokativní drama Pianistka o masochistické profesorce vídeňské konzervatoře získalo v roce 2001 Velkou cenu poroty (Grand prix), což je druhé nejvýznamější ocenění festivalu. Jeho thriller Utajený v roce 2005 v Cannes obdržel cenu za nejlepší režii.

Italská tragikomedie Reality režiséra Mattea Garroneho o vězněném bývalém mafiánovi, který se stane hvězdou televizní reality show, získala Velkou cenu poroty. Hlavní roli si zahrál Ital Aniello Arena, skutečný mafián odsouzený za vraždy na doživotí.

Arena v roce 1991 na předměstí Neapole zabil několik členů znepřáteleného mafiánského klanu a postřelil osmileté dítě.

Veterán festivalu, pětasedmdesátiletý britský filmový režisér Ken Loach dostal Cenu poroty za svoji "whisky a kilty" komedii The Angel´s Share. Je to již třetí cena, kterou pětasedmdesátiletý Loach v Cannes získal. V roce 2006 si odnesl nejvyšší ocenění, Zlatou palmu, za válečné drama Zvedá se vítr.

Letos se Loach zúčastnil filmové soutěže v Cannes již pojedenácté.

Ocenění pro nejlepšího režiséra si převzal Mexičan Carlos Reygadas za rodinné drama Post Tenebras Lux - latinsky "po temnotě světlo". Film vychází z biblické knihy Jób a je částečně autobiografický, hrají v něm dokonce režisérovy vlastní děti. Je to již čtvrtý Reygadasův snímek, který měl v Cannes premiéru.

Cenu pro nejlepšího herce si odnesl dánský herec Mads Mikkelsen. Ocenění si zasloužil za roli v psychologickém thrilleru Jagten (Lov) režiséra Thomase Vinterberga. Mikkelsen ztvárnil roli muže, který je nespravedlivě obviněn z obtěžování dětí.

Mikkelsen hrál roli padoucha Le Chiffre v bondovce Casino Royale, hlavní roli ztvárnil v dánském historickém dramatu Královská aféra.

O cenu pro nejlepší herečku se podělí rumunské herečky Cosmina Stratanová a Cristina Fluturová. Zahrály si dvě nejlepší přítelkyně, jeptišku a oběť exorcismu, v dramatu După Dealuri (Za kopci). Režisér tohoto snímku Cristian Mungiu za něj v Cannes dostal také cenu za nejlepší scénář.

Tématické zařazení:

 » Film