Češi poslali Haiti už přes milion korun - Charita - Český Metropol

Charita

Češi poslali Haiti už přes milion korun

Ikona

14. ledna 2010, 17.56 | ČESKÁ REPUBLIKA | Lidé prostřednictvím sbírky organizace Člověk v tísni poslali Haiti více než milion korun. Sbírka pro zemětřesením poničený ostrov přitom odstartovala ve středu, sdělil ve čtvrtek ředitel organizace Šimon Pánek. "Během prvního dne dárci zaslali téměř 19 tisíc DMS a na Haiti tak přispěli více než půl milionu korun. Všem, kteří nás podpořili, děkujeme," řekl Pánek.

 

Dalších více než 500 tisíc korun poslali lidé přímo na účet. Klub přátel Člověka v tísni už na okamžitou pomoc ze svého fondu vyčlenil 300 tisíc korun.

Obyvatele Haiti trápí podle informací organizace zejména nedostatek vody, potravin, léků i zdravotnického materiálu. "Místní špatně vybavené a poničené nemocnice nezvládají nápor raněných a v troskách zůstává stále mnoho lidí," řekl Pánek.

Podle odhadu Červeného kříže zasáhla katastrofa tři miliony lidí. Zemětřesení si vyžádalo pravděpodobně desítky tisíc obětí. "Největší šanci v záchranných akcích mají profesionálové z velkých zemí. Na místě je zásadně potřeba okamžitá humanitární pomoc. Lidé spí na ulici, nemají ani jídlo ani vodu, deky, základní léky. Tam musí zasáhnout nevládní organizace," vysvětlil Pánek.

Pomoc společnosti Člověk v tísni bude zprostředkována přes partnerské humanitární organizace z Alliance 2015, která již má na místě své týmy.

Zemětřesení, které zasáhlo ostrov Haiti v úterý 12. ledna, dosáhlo sedmého stupně Richterovy škály. V troskách je dvoumilionové hlavní město Haiti Port-au-Prince a jeho okolí. Podle prvních odhadů může mít přírodní katastrofa za následek zhruba padesát tisíc obětí. Haiti zažilo nejhorší zemětřesení za poslední dvě století.

Česká Miss věnuje na pomoc Haiti 10 tisíc dolarů

Česká Miss věnuje na pomoc Haiti, které postihlo ničivé zemětřesení, částku 10 tisíc amerických dolarů. Podle čtvrtečních informací mluvčí Jany Bryndové byla částka vybrána během jediného večera.

Solidaritu s postiženými vyjádřila ředitelka České Miss Michaela Maláčová. V České Miss bylo na pomoc této zemi vybráno běhěm jediného večera 10 tisíc amerických dolarů. Všechny dívky absolvující soustředění v Dominikánské republice jsou v pořádku a pokračují ve svém programu. Dvanáct finalistek přicestuje do Prahy 17. ledna.

"Všichni jsme vděčni za to, že dívky nacházející se v blízkosti devastující přírodní katastrofy přežily vše ve zdraví. A o to více cítíme s postiženými a pozůstalými v Haiti velkou solidaritu," řekla ředitelka České Miss Michaela Maláčová. Zároveň dodala, že vybraná částka poputuje na účet pomoci, který zřídily Spojené státy americké.

Při zemětřesení byly finalistky České Miss na cestě z Punta Cany na poloostrov Samaná. Nacházely se tak zhruba 300 kilometrů od ničivé katastrofy. Pocítily jen slabé otřesy a podle jejich vyprávění to bylo vidět také na poblíž stojících autech. Po návštěvě malebného poloostrova si dívky prohlédly hlavní město Dominikánské republiky Santo Domingo, kde navštívily mimo jiné dům Kryštofa Kolumba, muzeum jantaru a domácí výrobnu doutníků.

Tématické zařazení:

 » Charita