Vláda schválila pomoc pro Haiti v celkové výši 20 milionů - Charita - Český Metropol

Charita

Vláda schválila pomoc pro Haiti v celkové výši 20 milionů

Ikona

18. ledna 2010, 12.52 | PRAHA | Vláda Jana Fischera schválila v pondělí další finanční pomoc pro Haiti. Česko poskytne zemi postižené zemětřesením a humanitární katastrofou celkem 20 milionů korun. Pět milionů přitom již poskytlo ministerstvo zahraničních věcí (MZV) minulý týden, nyní vláda uvolnila dalších 15 milionů korun. "K pěti miliónům poskytnutým z rozpočtu ministerstva zahraničních věcí kabinet přidal deset miliónů z vládní rozpočtové rezervy.

 

Dalších pět miliónů pak půjde z rozpočtu ministerstva obrany," informoval tiskový mluvčí vlády Roman Prorok.

"Bude to jakási úvěrová linka, jakýsi kredit. Uděláme si finanční polštář a podle situace a potřeby ho budeme uvolňovat prostřednictvím mezinárodních a nevládních organizací," řekl ministr zahraničních věcí Jan Kohout.

Česká republika se podle Kohouta hodlá zapojit také do dalších fází rekonstrukce země a nabídnout rozvojovou pomoc. Je však třeba počkat na rozhodnutí Rady bezpečnosti OSN a Evropské unie, tak aby byla pomoc koordinovaná a efektivní, řekl Kohout.

Ministr obrany Martin Barták doplnil, že armáda je připravena poslat do oblasti také materiální pomoc a záchranáře. Zatím však byla požádána, aby posečkala, protože je třeba pracovníky a materiál z důvodu přetížené letové kapacity Haiti vysílat přes hromadné centrální letouny, nikoli speciálními lety.

Ministr obrany je přesvědčen, že na Haiti by mohla pomoci česká polní nemocnice, zdravotnický personál nebo chemická jednotka.

Tématické zařazení:

 » Charita