Lidé v táboře Jarmúk v Sýrii hladoví, prý jí toulavé psy a kočky - Charita - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Charita

Lidé v táboře Jarmúk v Sýrii hladoví, prý jí toulavé psy a kočky

zdroj: dailymail.co.uk

Damašek | Obyvatelé armádou obléhaného palestinského uprchlického tábora Jarmúk na předměstí syrské metropole Damašku trpí hlady a jsou tak zoufalí, že mnoho z nich se živí toulavými psy a kočkami. Ženy...

 

si zase snaží získat jídlo prostitucí. Informovala o tom agentura AFP, která se odvolává na Palestince, který v táboře žije. Jarmúk je od prosince 2012 pod kontrolou povstalců a v obklíčení vládních sil, které chtějí nepřítelem obsazená předměstí vyhladovět.
    "Díval jsem se na kočku na ulici a přemýšlel o tom, že ji zabiju," svěřil se AFP jeden z místních obyvatel jménem Alí, který býval vysokoškolským studentem. "Mnoho lidí již zabilo a snědlo kočky, psy a dokonce i osla. Jeden muž zabil psa, ale nemohl na jeho těle najít vůbec žádné maso, kterým by se mohl najíst, protože i psi hladoví," dodal mladý Palestinec s tím, že "co bylo před pár měsíci nepředstavitelné, je nyní normální."
    Jarmúk býval kdysi domovem největší komunity palestinských uprchlíků v Sýrii, z tábora se ale postupně stala rušná obchodní a rezidenční čtvrť, kde žili jak Syřané, tak Palestinci. Na začátku syrského konfliktu velký počet místních obyvatel z oblasti uprchl. Ze 160.000 až 180.000 lidí tak zbylo pouhých 20.000 běženců. Někteří z Palestinců se přidali na stranu rebelů bojujících proti vládě prezidenta Bašára Asada. Loni v létě tak syrská armáda zahájila totální blokádu tábora, který zahrnuje území o rozloze přes dva kilometry čtvereční.
    O sedm měsíců později v Jarmúku docházejí téměř veškeré zásoby jídla a léků. Potraviny prudce zdražily, například za kilogram rýže se teď platí až 100 dolarů (přes 2000 Kč). "Situace je tak zoufalá, že ženy prodávají za pouhý hrníček rýže či bulguru svá těla mužům, kteří si schovali jídlo ještě před obléháním," popsal Palestinec Alí.
    Podle povstalecké organizace SOHR, která sídlí v Londýně a která sleduje dodržování lidských práv v Sýrii, zemřelo kvůli nedostatku jídla či zdravotní péče již 78 lidí včetně 25 žen a tří dětí. Do tábora se za několik posledních měsíců dostaly jen dva humanitární konvoje OSN s několika desítkami potravinových balíčků, což ale naprosto nedostačuje. Naposledy letos 18. ledna, kdy šlo podle zahraničních agentur o gesto dobré vůle ze strany vlády prezidenta Bašára Asada před mírovou konferencí, která se nyní koná ve Švýcarsku.
    V Ženevě se v posledních dnech mluvilo zejména o humanitární pomoci pro obléhané město Homs, o osudu tábora Jarmúk se zatím nemluvilo. Ramí Abdar Rahmán z organizace SOHR trvá na tom, že obléhání Jarmúku musí přestat. "Snaží se vyhladovět civilisty, aby je přinutili obrátit se proti rebelům. Obléhat oblasti, kde se nacházejí civilisté, je válečný zločin," dodal Rahmán.

Zdroj: www.ctk.cz

Tématické zařazení:

 » Aktuality  

 » Charita