Ústecký kraj vyzve praktiky, aby se víc zapojili do očkování - Zdraví - Český Metropol

Zdraví

Ústecký kraj vyzve praktiky, aby se víc zapojili do očkování

1. prosince 2021, 14.47 | Ústecký kraj vyzve praktické lékaře, aby se víc zapojili do očkování proti novému typu koronaviru. Ti, co již očkují, by se měli zapojit víc, zejména by však měli začít s vakcinací ti, kteří tak ještě neučinili. Novinářům to dnes po jednání krajského krizového štábu řekl koordinátor pro očkování Petr Severa.

 

"Za poslední týden proočkovali cirka 4000 dávek, což není úplně málo, ale myslím si, že máme rezervy, a proto dneska krizový štáb projednal výzvu pro praktické lékaře," uvedl Severa. Výzvu podepíšou hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller (ANO) a generální ředitel společnosti Krajská zdravotní Petr Malý.

 

V kraji vzniká také seznam, v němž budou zveřejněni praktičtí lékaři, u kterých se budou moci nechat pacienti očkovat i bez registrace. Podle Severy by měl být zveřejněn v co nejkratší době.

 

V Ústeckém kraji podle hejtmana funguje 18 očkovacích míst. Obnovit velkokapacitní očkovací centra však z personálních důvodů není možné. O pomoc tak požádal studenty, kteří by pomáhali alespoň v těch očkovacích místech, která již fungují. Nařizovat jim to podle svých slov nebude, chce to nechat na domluvě.

 

V Ústeckém kraji je očkováno nejvíc zdravotního personálu v republice, řekl Schiller. Naopak v sociálních službách podle něj zhruba polovina zaměstnanců vakcinaci odmítá. Situace v domovech pro seniory a podobných zařízeních je však stabilizovaná, nákaza se tam masivně nešíří, protože klienti jsou z velké části očkovaní a mají zájem i o posilující dávku.

 

Větší zapojení praktiků při očkování je podle Severy důležité i proto, že zájem o vakcinaci stoupl. Zkrácení doby, kdy se mohou lidé nechat očkovat třetí dávkou, z šesti na pět měsíců, přineslo podle Severy 17.000 zájemců. "Na podzim byl zájem o očkování zcela mizivý, v celém kraji se podalo 2000 dávek, to bylo v průběhu září a na začátku října. Postupně zájem začínal narůstat a v těch posledních třech týdnech to bylo ze 17.000 dávek na 20.000 a teď jsme na 25.000 dávkách týdně ve všech očkovacích centrech a u praktických lékařů," dodal Severa.

 

V Ústeckém kraji se nechalo alespoň jednou dávkou očkovat zhruba 60 procent obyvatel regionu.

Zdroj: ČTK

Tématické zařazení:

 » Zdraví  

 » Kraje  » Ústecký  

 » Aktuality