CHOPN trpí tři sta tisíc lidí, o své diagnóze nevědí - Zdraví - Český Metropol

Zdraví

CHOPN trpí tři sta tisíc lidí, o své diagnóze nevědí

foto KZ a.s.

Ústí nad Labem/Most | Krajská zdravotní, a. s., se stejně jako v předchozích letech i v tomto roce připojila na svých zdravotnických pracovištích v ústecké Masarykově nemocnici a v mostecké nemocnici ke Světovému dni CHOPN (chronické obstrukční plicní nemoci).

 

Zdravotnický personál na Oddělení funkčního vyšetřování Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem a na Plicním oddělení Nemocnice Most ve středu příchozím bezplatně vyšetřil plicní funkce. V případě nálezu ho s pacienty konzultoval pneumolog.

Personál oddělení funkčního vyšetřování v Masarykově nemocnici provedl třiadvacet spirometrií. „U dvou pacientů jsme zjistili patologický nález. Jednoho jsme odeslali k jeho praktickému lékaři, druhého podrobněji vyšetříme na našem oddělení. V rámci Světového dne CHOPN na ústecké oddělení funkčního vyšetřování zavítali i dva mimoústečtí návštěvníci z Teplic a ze Žatce,“ uvedla primářka MUDr. Jarmila Fišerová.

Zdravotníci plicního oddělení mostecké nemocnice během Světového dne CHOPN vyšetřili dvaapadesát návštěvníků. „Patologický nález jsme zaznamenali u 16 pacientů. K dalšímu vyšetření prostřednictvím našeho pracoviště se jich objednalo deset. Všichni příchozí v rámci Světového dne CHOPN byli ze spádové oblasti mosteckého plicního oddělení z měst Most a Litvínov,“ zhodnotila akci primářka MUDr. Hana Mrázková.

Zatímco klesá úmrtnost na srdeční a cévní onemocnění, úmrtnost na CHOPN stoupá. Přitom fatálním následkům se dá vyhnout včasnou diagnózou, zahájením léčby a změnou životních návyků, především přestat kouřit, protože CHOPN onemocní z osmdesáti procent kuřáci. Podle odhadů v České republice trpí CHOPN tři sta tisíc obyvatel, kteří o své diagnóze neví.

 

 

Zdroj: Metropol

foto KZ a.s.

Tématické zařazení:

 » Zdraví  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

Anketa

Odkud nás čtete?

Praha a Střední Čechy

39.4%

 

Severní Čechy

10.8%

 

Západní Čechy

8.4%

 

Jižní Čechy

8%

 

Východní Čechy

7.2%

 

Vysočina

5.8%

 

Severní Morava&Slezsko

7.6%

 

Střední Morava

5.9%

 

Jižní Morava

6.9%