CzechTourism: Nejzáhadnějším místem v Česku jsou Trosky - Cestování - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Cestování

CzechTourism: Nejzáhadnějším místem v Česku jsou Trosky

Ikona

28. července 2010, 17.58 | ČESKÁ REPUBLIKA | Zříceninu hradu Trosky z Českého ráje vybrali účastníci ankety na stránkách www.kudyznudy.cz jako nejzáhadnější místo v Česku. Ve středu výsledky ankety zveřejnila Česká centrála cestovního ruchu - CzechTourism. Návštěvníci serveru mohli o žebříčku devíti nejzáhadnějších míst v Česku hlasovat od 3. do 19. července letošního roku. "První příčku obsadil se ziskem 28 procent hlasů hrad Trosky, druhé místo patří s počtem 15 procent Jihlavskému podzemí.

 

Bronzovou medaili si odnáší podzemní továrna Rabštejn, kterou za nejtajemnější místo považuje z 904 hlasujících 14 procent lidí," informovala Malvína Němečková z agentury CzechTourism.

Vítězné Trosky jsou jednou z dominant Českého ráje. Hrad tvoří dvě věže, sedmačtyřicet metrů vysoká Baba a ještě o deset metrů vyšší Panna. "Pověst vypráví o staviteli Čeňkovi z Vartenberka, který nechal kvůli tajnému zásobování a možnosti úniku vybudovat podzemní chodby a jeskyně. V chodbách je k vidění mnoho varovných nápisů, psaných dokonce i švabachem. Podle svědectví obyvatel z doby před 2. světovou válkou chodba ústí k podzemnímu jezírku. Za ním mají být nízké, železem pobité dveře vedoucí k nikdy neobjeveným pokladům. V podzemí hradu by tak dodnes měly být ukryty cennosti loupeživých rytířů Šofa a Švejkara a také Oty z Bergova, který se roku 1415 podílel na vyloupení Opatovického kláštera. Vstup do podzemí z hradu je ale velmi dobře ukrytý, dodnes se jej nepodařilo objevit," řekla Němečková.

Jihlavské podzemí na druhém místě tvoří katakomby dlouhé 25 kilometrů, které místy vedou až 13 metrů hluboko. Po Znojemském podzemí tak jsou druhou největší sítí podzemních chodeb v Česku. "Svítící chodby, tajemné stíny, děsivý chlad a přízraky. To vše patří k Jihlavskému podzemí. Chodba by měla nejvíce světélkovat za podzimních dešťů a jarního tání. Otázkou zůstává, jestli zde světélkuje fosfor, který se uvolnil z koster nad chodbou pohřbených mnichů, nebo radioaktivní horniny," nechala záhadu otevřenou Němečková.

Třetí nejzáhadnější česká lokalita se nachází v okolí České Kamenice a Jánské. Podzemní továrna Rabštejn vznikla vyhloubením v pískovcových skalách a byla během druhé světové války používána společně s okolními povrchovými objekty nacistickým Německem k válečné letecké výrobě. "Od srpna 1944 do dubna 1945 zde vězňové vyrubali kolem 17,5 kilometru krychlových podzemních prostor. Při práci jich podle nacistických záznamů přišlo o život na osm desítek. Kolik dělníků zde ale zahynulo doopravdy, se asi nikdy nepodaří vypátrat," podotkla Němečková.

Anketa je součástí dlouhodobé kampaně agentury CzechTourism, která má zvýšit zájem Čechů o pobyty v tuzemsku. V rámci ní představuje agentura zajímavá místa a regiony České republiky včetně jejich historie, kulturních památek či společenských akcí.

Tématické zařazení:

 » Cestování