Češi za vstup do Ameriky zaplatí deset dolarů, poplatek schválil Senát - Cestování - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Cestování

Češi za vstup do Ameriky zaplatí deset dolarů, poplatek schválil Senát

Ikona

26. února 2010, 18.15 | WASHINGTON | Americký Senát schválil desetidolarový poplatek za vstup do Spojených států přes internetový systém ESTA, informuje v pátek horní komora Kongresu na své webové stránce. Zaplatí ho i Češi, kteří systém využívají. Poplatek je součástí návrhu zákona "Travel Promotion Act" (zákon na podporu turistiky). Senát ho schválil ve čtvrtek poměrem hlasů 78 ku 18.

 

Návrh předložený kongresmany Billem Delahuntem a Royem Bluntem, poslanci Sněmovny reprezentantů, obsahuje paragraf, který za autorizaci cesty do USA v internetovém systému ESTA stanoví poplatek 10 dolarů, tedy 190 korun.

Zatím je vyřízení autorizace bez poplatků. Senátoři vyslovili souhlas s návrhem přes odpor Evropské unie. Češi dříve museli platit za americká víza. Poté, co víza nahradila internetová autorizace v systému ESTA, měli cestování do Ameriky bez úředních poplatků - jako většina Evropanů.

Byli na tom stejně jako Američané přijíždějící do Česka a jiných evropských států. To se ale brzy změní. Bílý dům už dal najevo, že prezident zákon podepíše co nejdříve. Barack Obama jeho návrh podporoval ještě jako člen Senátu v minulém volebním období.

Smyslem navrhovaného poplatku je získat peníze na založení nevládní Korporace pro podporu turistiky a na její činnost. Korporace má propagovat cestování do Spojených států.

Kongresmani v důvodové zprávě k zákonu uvádějí, že od roku 2001 obrat turistického trhu v USA poklesl o pětinu a v odvětví ubylo na 200 000 pracovních míst. Poplatky, které budou sloužit k propagaci amerických turistických destinací, mají tento trend zvrátit.

Hlasování v Senátu bylo poslední procedurou před tím, než se návrh dostane na prezidentův stůl. Obě komory Kongresu - Senát i Sněmovna reprezentantů o něm hlasovaly dvakrát, poprvé loni. Každá z komor ho pozměnila. Proto se poslanci i senátoři museli shodnout na kompromisní verzi a o ní opět hlasovat.

Evropané proti chystanému poplatku již loni protestovali. V červnu zaslali český velvyslanec ve Spojených státech Petr Kolář jako zástupce předsednické země Evropské unie , šéf delegace Evropské komise v USA John Bruton a švédský ambasador Jonas Hafström poslancům Sněmovny reprezentantů dopis. Upozorňovali v něm, že jsou návrhem zákona znepokojeni, protože poplatky připomínají "daň uvalenou na turisty" či "zakuklená víza". Psali, že poplatky mohou podnítit debatu, zda elektronický systém ESTA není obdobou klasických papírových víz.

"Tato legislativa, pokud bude přijata, by mohla vyvolat diskusi mezi členy EU o recipročních opatřeních," varovali ambasadoři v dopise.

Na kongresmany to nezapůsobilo.

Tématické zařazení:

 » Cestování