Prokopské a Dalejské údolí - oáza klidu - Cestování - REGIONÁLNÍ NOVINY

7SEVEN

Cestování

Prokopské a Dalejské údolí - oáza klidu

Ikona

3. prosince 2009, 16.03 | PRAHA | Přírodní park sevřený sídlištěm Barrandov a Velkou Ohradou spojuje Řeporyje a Hlubočepy a zasahuje i do Jinonic. Naučná stezka, na které najdete vodní nádrž, dětská hřiště, ohniště ke grilování, přírodovědeckou stanici, i oblíbené místo filmařů – unikátní romantické jezírko, patří k nejkrásnějším místům Prahy.

 

Toto území bylo v roce 1978 vyhlášeno státní přírodní rezervací a je bezesporu nejvýraznějším krasovým územím v Praze. Najdete tu jeskyně, dutiny i náznaky škrapových polí, místy i strmé vápencové skály. Přestože bylo údolí narušeno těžbou v lomech, pálením vápna, výstavbou průmyslových závodů, silnice i železnice, zachovalo si jedinečný přírodní ráz. Roste tu přes 400 druhů rostlin, z toho 26 chráněných, a žije spousta živočichů, hlavně měkkýšů a hmyzu. Naleznete zde třeba i suťový les, dubohabrový les, teplomilnou doubravu, suché louky a pastviny, na kterých se pasou ovce. Pozoruhodnou lokalitou jsou Hemrovy skály, vytvořené činností podmořské sopky před 430 miliony lety. Ve strmých skalách nad bývalým klukovickým koupalištěm jsou dobře viditelné otvory Korálových jeskyní, jejichž celková délka je 68 metrů. U osady Daleje zase bývala kdysi Prokopská skála s Prokopskou jeskyní, dlouhou 120 metrů. V ní byly nalezeny nejen pozůstatky pravěkého člověka, ale i kosti mamuta, medvěda, nosorožce, hyeny, lva, soba, kozorožce, zubra a dalších pravěkých zvířat. Podle pověsti v ní žil poustevník sv. Prokop, který přemohl skupinu čertů, kteří ho rušili od studia bible. Jeskyni bohužel zničilo otevření lomu a nestojí už ani kostelík sv. Prokopa, vybudovaný na vrcholku skály ve 2. polovině 18. století.

Nejnavštěvovanějším místem údolí, známé z mnoha filmů a pohádek, je romantické jezírko nedaleko Hlubočep, sevřené strmými vápencovými stěnami. Vzniklo po odstřelu skály v roce1905 výronem spodní vody. Již pár let slouží jako útočiště dvou handicapovaných labutí, které na něm spokojeně žijí. Pro své specifické kouzlo a klid je údolí vyhledávaným turistickým cílem.
K nejpůsobivějším místům patří dále hřiště a ohniště u bývalého koupaliště a nad ním položeným Butovickým hradištěm. Soustava lomů a dopravních tunelů u Řeporyj nebo výšiny nad Zlíchovem s pozůstatky hradu Děvína. Butovické hradiště a Děvín, stejně jako některé další vrcholy nad Hlubočepy a Zlíchovem (Ctirad, Vysoká) jsou úžasnými vyhlídkovými body s nevšedními pohledy na Prahu i okolí.
Přírodním parkem procházejí tři turistické cesty. Zelená značka vede z Řeporyj horní částí Dalejského údolí do Nové vsi, kolem Hemerových skal do Butovic. Po žluté značce se dostanete z Butovic přes Butovické hradiště a Dalejský háj do Hlubočep. Modrá značka vás zavede od Zlíchova Prokopským údolím a dolní částí Dalejského údolí do Klukovic. Výšiny Dívčích hradů však zůstávají mimo značenou cestu.
Kouzelnou atmosféru dokresluje i železniční spojení motoráčkem Smíchov - Řeporyje – Rudná, které vede údolím a Pražský Semmering, překračující Hlubočepy po dvou vysokých viaduktech.
Na Barrandovské sídliště se dostanete novou moderní trasou tramvají. Využít můžete též metra „B“ do stanice Jinonic, Radlická nebo Nové Bučovice nebo několik linek autobusů. 
Text a foto: Šárka Jansová
 

Tématické zařazení:

 » Cestování